Jak zasadit mátu? Návod, jak to dobře pěstovat

Jak zasadit mátu? Návod, jak to dobře pěstovat

Hmmmm máta…! Tato aromatická rostlina s tisícem využití a výhod je v kuchyni jako jinde velmi oblíbená! Její svěžest a intenzivní chuť z ní dělá jednu z nejpoužívanějších bylinek v zimě, ale především v létě! Máta doprovází naše saláty, naše teplá jídla, naše dezerty a dokonce i naše nápoje! Nemluvě o slavném mátovém čaji, lahodném s dobrým obsahem aroma! Kromě toho se máta hodí i doma, k provonění nebo čištění našeho interiéru!

Čaj s příchutí máty

Využíváme ho tolik, že by bylo zajímavé zasadit si ho doma, že? Takže, jakmile to bude nutné, budete se muset sehnout, abyste si utrhli pár velmi čerstvých větviček! Jak pokračovat ? Je to velmi jednoduché! Jediné, co musíte udělat, je najít správné místo a dodržovat několik jednoduchých pokynů!

Co je máta a jaké jsou její výhody?

listy máty

Máta je okrasná rostlina a koření s mnoha vlastnostmi a výhodami ! Skládá se z mentolu a je také bohatý na vitamín C a minerály, včetně železa a hořčíku. Tonizující, adstringentní, protizánětlivé, hojivé a antioxidační, máta je prostě skvělá! Brilantní pro naši pokožku, pro naše vlasy, pro náš  trávicí systém , pro náš dech a samozřejmě pro naše Virgin mojito!

Čtěte také: Dejte kapku na každou rostlinu v únoru: chytrý trik, jak rychle vyrůst

A pokud vám dnes ukážeme, jak si ji zasadit doma, je to proto, že je velmi užitečné mít nějaké k dispozici! Máta kromě toho, že usnadňuje trávení a zbavuje vás zápachu z úst , má antibakteriální vlastnosti a také působí na dýchací systém.

Pěstujte ji tedy v květináčích nebo na zahradě podle našich pokynů!

Pěstování máty: jak rychle pěstovat mátu?

Jak jsme vám již řekli výše, výsadba máty je dětská hra. Stačí najít ideální místo pro vaši výsadbu a budete dobří! Jak by toto místo mělo být? Bohaté na živiny samozřejmě! Zde se máta drží, daří se jí a zdravě roste!

Odrůdy máty

Než začnete sázet, uvědomte si, že existují různé druhy máty, včetně máty kopinaté, vodní máty, máty peprné, penízovky, máty polní, máty okrouhlolisté….. Je to na vás, vyberte si, kterou chcete vidět kvést ve svém zahrada!

Máta v květináči

Máta v květináči

Pokud chcete zasadit rostliny máty do květináčů a umístit je na balkon nebo na okenní parapet, potřebujete:

 • Vezměte vázu alespoň 45 cm;
 • Vezměte svůj řízek, vložte jej do vody a počkejte několik týdnů, než se na stonku vytvoří kořeny;
 • Pak ji zasaďte do země v květináči;
 • Nezapomeňte vybrat půdu bohatou na živiny, abyste dosáhli dobrého výsledku!

Máta na zahradě

Pokud na druhou stranu máte zahradu a máte prostor pro novou rostlinu! Tohle je ideální příležitost!

 • Vyberte dostatečně velký roh;
 • Obohaťte svou půdu;
 • Rostlina ze semene nebo řízků.

Kdy zasadit mátu do země?

Aby vaše máta vykvetla a dala vám dobrou úrodu, doporučujeme vám ji zasadit vždy na jaře, kdy jsou teploty vyšší.

Péče o mátu

Takže teď, když máte svůj květináč s mátou nebo malou výsadbu na zahradě, budete muset být trpěliví, než uvidíte, že vaše rostlina klíčí! Nezapomeňte vždy udržovat půdu vlhkou! Mladé rostliny mohou rychle vyschnout a zemřít! A pak krmte svou mátu na maximum hnojivem, abyste stimulovali její růst! Můžete se rozhodnout pro přírodní hnojiva, jako je voda na vaření zeleniny, kávová sedlina, vaječné skořápky nebo mléko. A malý důležitý bod: zakryjte rostliny plátnem v chladných a deštivých dnech, pokud jsou venku.

Kam mátu zasadit, do stínu nebo na slunce?

Máta je odolná vůči chladu i teplu, je houževnatá a velmi nevýrazná rostlina. Nejraději však vysazuje do polostínu. Vyhněte se slunci! Bude to stát za svůj růst a zvýšit jeho potřebu vody! A bůhví, jak ráda máta pije!

Pokud ale nemáte na výběr a vaše rostlina je vystavena plnému slunci, nepropadejte panice! Máta tomu odolá! Ujistěte se však, že půda je vždy chladná.

Jak stříhat a ořezávat lístky máty?

To je v pořádku, po určitém úsilí a trochu lásky a péče je vaše plodina připravena k prořezávání! Jste na sebe pyšní a nemůžete se dočkat, až svou mátu využijete v kuchyni? Máte pravdu, protože si to užijete! Vysvětlujeme vám, jak postupovat, abyste své rostliny nepoškodili a aby se vám sklizeň dařila co nejdéle!

 • Rostlinu pravidelně stříhejte. Máta dozrává asi po 3 měsících. Sklizeň může začít, jakmile rostliny měří mezi 8 a 10 cm;
 • Sbírejte mátu ráno, než slunce zkazí aromatickou kvalitu listů;
 • Zamiřte ostrými nůžkami na vrchol rostliny;
 • Největší listy vyberte tak, že uříznete celý stonek. To podporuje růst nových výhonků.

Pokud budete mátu pravidelně prořezávat, bude košatější a kožovitější. Navíc vám umožní mít vždy po ruce čerstvé listy pro vaše různá použití!

Zde je podrobnější vysvětlující video pro pěstování máty doma.

Čtěte také: Nalijte si ho na muškáty, aby rychle rozkvetly: nikdy nebyly tak bujné

Takže teď, když jsme udělali trik! Kdo má chuť na čaj?

Čtěte také: Které sazenice zasadit v únoru 2023?

Hit enter to search or ESC to close.