Kdy zasít semena pepře v roce 2023? Výhodné termíny

Kdy zasít semena pepře v roce 2023? Výhodné termíny

Pokud sníte o ochutnávání paprik po celý rok, dokonce i v zimě, vězte, že je docela možné si je zasadit i doma! Podle našeho průvodce si můžete tuto šťavnatou zeleninu vypěstovat v pohodlí domova a vychutnat si její sladkou ovocnou chuť v každém ročním období. Dnes vám ukážeme, jak zasít a zasadit papriky v interiéru a dát vašim chuťovým buňkám explozi chuti.

Nemít vlastní zahrádku nebo zeleninový záhon neznamená, že se musíte ochudit o dobrou zeleninu vypěstovanou sami. Pěstování zeleniny, dokonce i v bytě, je docela možné! To je případ paprik a paprik již připravených k výsadbě do květináčů. Ukážeme vám, jak na to krok za krokem!

Zahradnictví s Měsícem: vliv na sázení, pěstování a sklizeň

Pepř

Než se pustíte do zahradnických činností, je nutné pozorovat  pohyby Měsíce  a jeho polohu na obloze. Pokud budete respektovat různé cykly přírody, budete těžit z blahodárného vlivu lunární hvězdy na vaše rostliny. Pokud se ptáte, jak je to možné? Podívejte se níže:

Čtěte také: Pravidla pro úspěšné pěstování okurek

  • Dorůstající Měsíc:  Během této měsíční fáze jsou rostliny mohutnější a odolnější vůči chorobám. Ideální čas na  prořezávání, sklizeň a sběr ovoce a zeleniny pro lepší uchování.
  • Ubývající měsíc  : v tomto období jsou rostliny méně silné a sklizeň je méně bohatá. Ovoce a zelenina však mají bohatší aroma a květiny vydávají intenzivnější vůni. Dobrý čas na  orání a hnojení půdy .
  • Vycházející měsíc:  když hvězda noci stoupá vysoko na oblohu, větve přetékají životní energií. Nejlepší čas dopřát si  roubování, klíčení, setí semen a sběr plodů .
  • Sestupný měsíc:  když Měsíc klesá, míza rostlin se postupně stahuje, dokud nedosáhne kořenů. Toto je ideální čas pro  přesazování, zakořeňování řízků, podporu vrstvení, setí a výsadbu sazenic.

Výsadba a pěstování paprik na zahradě a zeleninovém záhonu s Měsícem: jaké jsou příznivé termíny?

Pokud hledáte příznivé dny pro výsadbu paprik, postupujte podle našeho malého průvodce pro měsíc  únor  2023:

TermínyDoporučené a doporučené činnosti
22.–23. únoraDoporučujeme vám, abyste se vyhnuli výsadbě semen, protože budou mít potíže s pěstováním a poskytnou vám malý výnos.
24.–25. únoraDoporučujeme pěstovat plodiny bez půdy, jako jsou fazole, papriky, okurky, melouny atd.
26.–27. únoraBěhem těchto dvou dnů nedoporučujeme sázet semínka, protože budou mít tendenci hnít.
28. únoraTen den máte carte blanche! Sázejte fazole, rajčata, kukuřici, okurky, papriky, melouny a další plodiny bez půdy.

Chcete v březnu 2023 zasít papriky podle fází měsíce? Podáváme vám ruku:

rostlinný pepř

TermínyDoporučené aktivity
1.–2. březnaPříznivé dny pro výsadbu plodin bez půdy a sazenic a záhonů.
3.–7. březnaPříznivé dny pro likvidaci škůdců rostlin.
8.–9. březnaDoporučené dny pro výsadbu okopanin a setí pícnin a květinových plodin.
10.–12. březnaSkvělé dny pro přesazování sazenic, zakládání seťových záhonů a sázení okopanin a listové zeleniny.

Jak úspěšně pěstovat papriky?

Ať už si chcete vypěstovat vlastní papriky nebo chilli papričky, vězte, že tyto dvě zeleniny jsou podobné! Sdílejí stejná  pravidla setí a výsadby , a to jak z hlediska techniky, tak i načasování. Nevíte, kde začít? Díky našemu průvodci už pro vás tyto rostliny nebudou skrývat žádná tajemství!

Kdy zasít semínka paprik a paprik v interiéru?

Papriky a chilli papričky potřebují sluneční světlo, aby se dobře rozvíjely a mohly vám nabídnout jedinečné chutě. Upozorňujeme však, že jejich růst se zastaví při poklesu teploty pod 13°C, přičemž optimální teplota pro jejich vývoj je kolem 24°C. Chcete-li jim nabídnout ty nejlepší podmínky pro růst, upřednostněte chladnou, hlubokou a humózní půdu s neutrálním pH mezi 6,5 a 7. Chcete-li je vysévat, stačí je umístit na velmi teplé místo mezi únorem a dubnem  .. To znamená, že byste měli nechat asi 20 až 24 týdnů před první sklizní! A co víc, pokud chcete ušetřit peníze za nákup semen, můžete je jednoduše sbírat z vlastních chilli a paprik podle několika jednoduchých kroků.

Jak zasít semínka pepře a pěstovat je v interiéru?

Sklizeň papriky

Pokud patříte k těm, kteří mají to štěstí, že mají balkon orientovaný na jih, můžete tam bez problémů pěstovat chilli a papriky. K dokonalé zralosti tato zelenina skutečně potřebuje teplé a vlhké prostředí. Nezapomeňte jej však chránit před povětrnostními vlivy instalací chráněnou před větrem a deštěm. Potřebujete další podrobnosti? Čti dál!

  • Pro rostliny papriky a papriky ve výborném zdravotním stavu musíte semena zasít do lehké půdy a zasypat je 0,5 až 1 cm zeminy.
  • Pro mladé rostliny je nutná trvalá teplá teplota, aby se dobře vyvíjely a musí být chráněny před chladnými noci.
  • Jakmile dostatečně vyrostou, lze je přesadit do většího květináče.
  • Když se počasí začne oteplovat a dny se oteplují, můžete je postupně zvykat na venkovní vzduch, než je vysadíte na  zahradu .
  • V létě je však neváhejte vydatně zalévat. Pokud jde o sklizeň, provádí se mezi srpnem a říjnem.

Doporučujeme vám zhlédnout toto video, kde se dozvíte více o pěstování paprik:

Čtěte také: Jak úspěšně vysadit mečíky na zahradě?

Věděli jste, milí čtenáři? Bez ohledu na svůj tvar a barvu jsou papriky skutečným pokladem pro naše zdraví, protože jsou plné vitamínu C, vitamínu A a dalších minerálů. Proto je potřeba je pěstovat doma a užívat si je kdykoli během roku!

Čtěte také: Co se stane, když si v noci na zahradě rozsypete slupky z melounu?

Hit enter to search or ESC to close.