Nalijte ji na své muškáty, aby rychle kvetly: nikdy nebyly tak bujné

Nalijte ji na své muškáty, aby rychle kvetly: nikdy nebyly tak bujné

Muškáty jsou nenáročné na péči o trvalky a mohou se přizpůsobit vaší zahradě nebo je pěstovat uvnitř. Milujete muškáty a chcete, aby kvetly celou sezónu? Jste na správném místě! V tomto článku vám prozradíme tajemství, jak podpořit kvetení této kvetoucí rostliny a získat svěží muškáty.

Muškáty jsou oblíbené květiny pro svou krásu a barevné květy. Snadno se pěstují, jsou ideální pro zdobení balkonu a terasy. Pokud vás myšlenka pěstování muškátů láká, zde je snadný a praktický trik, jak je rozkvést. Upozornění pro všechny začínající zahrádkáře: naučte se tyto rostliny udržovat, zalévat a hnojit, aby vzkvétaly!

Geranium květiny

Proč moje muškáty nekvetou?

Muškát zahradní nebo květinářský, také nazývaný pelargonium, je vytrvalá kvetoucí rostlina se stálezelenými listy. Tato bylina s různými barvami  kvete od dubna do října,  ale tato krásná kvetoucí květina nemusí kvést kvůli špatné údržbě.

Čtěte také: Tyto pokojové rostliny k vám domů přitahují šváby: v žádném případě je nechovejte

Pokud vás pelargónie nezkazí svými krásnými květy, může to být způsobeno následujícími důvody:

Žádné světlo

Pelargonium pochází z Jižní Afriky. Mají rádi světlo, potřebují  slunné nebo polostinné stanoviště. Vystavení světlu napomáhá muškátům k rozvoji,  ale také k tvorbě poupat  , která později dají vzniknout květům. Abych to shrnul, muškáty potřebují vystavení přímému světlu, asi 6 hodin denně. Nepřipravte své květiny o pěkné počasí!

Špatné zalévání

Zalévání je důležitým krokem  k tomu, aby muškáty vykvetly. Voda je životně důležitá pro všechny živé tvory na Zemi, ale musíte být rozumní! Pokud je půda mokrá,  kořeny vaší rostliny mohou hnít. To ztíží pelargónii absorbovat živiny z půdy, což ovlivní její schopnost produkovat květy. Pokud svou rostlinu naopak budete zalévat velmi málo,  bude dehydratovaná  a svou energii soustředí více na své přežití než na produkci květů.

Přebytečné hnojivo

Hnojiva jsou dvousečná zbraň. Pomáhají přihnojovat rostliny a podporují kvetení, ale při nadměrném použití  mohou mít i opačný účinek  .

Nízké teploty

Pelargonium je nepříliš odolná rostlina. Tato chladivá květina  nesnáší chlad a mráz. Nesprávná teplota může způsobit zpoždění kvetení nebo úplné zkrácení období květu. Udržujte tedy své rostliny v teple, abyste viděli, jak kvetou!

Na druhou stranu můžete své rostlině pomoci, aby vám poskytla krásné květy, když ji budete krmit přírodními hnojivy. Rozzařte svou zahradu, terasu nebo balkon třpytivými barvami této oblíbené rostliny!

Jak docílit toho, aby muškát znovu rozkvetl pomocí pivovarských kvasnic?

Pivovarské kvasnice jsou přírodní produkt,  bohatý na minerály a vitamíny,  který se nevyužívá pouze při vaření. Můžete jím krmit muškáty a přihnojovat je. Chcete-li to provést, můžete provést následující:

 • Zřeďte 2 lžičky pivovarských kvasnic ve 3 litrech vody;
 • Přeneste tekuté hnojivo do láhve;
 • Použijte roztok k zalévání muškátů.

Na výsledek nebudete dlouho čekat. Použijte toto hnojivo na jaře a vaše muškáty vám poděkují výskytem poupat.

Jaké jsou další triky, jak získat krásné kvetení muškátů?

 

Pelargonie

Aby muškáty kvetly a získaly krásné rostliny, můžete použít následující přírodní hnojiva:

Kávová sedlina na hnojení muškátů

Kávová sedlina , bohatá na dusík, draslík a fosfor,  může být použita jako hnojivo,  které pomůže muškátům kvést. Používejte ho v malých dávkách  a kromě jiného hnojiva bohatého na dusík,  protože obsah dusíku v kávové sedlině není pro muškáty dostatečný.

Zeleninová voda na vaření pro muškáty

Nikdy nevyhazujte vodu z vaření ze zeleniny! Tato voda je bohatá na stopové prvky a minerály, velmi užitečné pro výživu rostlin a jejich hnojení. Toto přírodní hnojivo je stejně účinné jak pro vaše zahradní rostliny, tak pro vaše pokojové rostliny  nebo ty, které chováte na svém balkoně nebo terase. Buďte však opatrní, milí čtenáři, vaše rostliny tuto polévku nesnášejí, pokud je horká. Nechte tuto vodu na vaření nejprve vychladnout, než s ní zalijete muškáty. Také se ujistěte, že není slaný. 

Banánové slupky ke krmení muškátů

Nevíte, co s banánovými slupkami? Dobře je recyklujte! Banánové slupky jsou bohaté na draslík ,velmi důležitý minerál pro kvetoucí muškáty. Umožňuje je navíc  chránit před útoky parazitů.  Chcete-li to provést, postupujte takto:

 • Sbírejte banánové slupky;
 • Vysušte je v troubě;
 • Nakrájejte je na malé kousky;
 • Rozložte je na zem jednou za dva týdny;

Jak mít krásné muškáty a udržet je po dlouhou dobu?

Žádná kouzelná formule neexistuje! Jen se o ně dobře starejte. Ať už máte zelený palec nebo ne, ukážeme vám, jak tyto květiny úspěšně udržovat. Muškáty už pro vás nebudou skrývat žádná tajemství!

Úspěšná zálivka muškátů

Zalévejte muškáty

Muškáty, které pěstujete v zemi, je  první týdny po výsadbě pravidelně zalévejte. Muškáty v květináčích nebo květináčích vydatně zalévejte, jakmile půda na povrchu vyschne, v období květu. Pozor, nemějte příliš těžkou ruku! Muškáty nemají rády přemíru. Od října  zálivku omezte  až do úplného zastavení v zimě. Při zalévání se vyhněte navlhnutí listů pelargónie

Úspěšná péče o muškáty

Chcete-li stimulovat tvorbu květů,  muškáty pravidelně prořezávejte. Za tímto účelem odřízněte listy a květy, které vybledly. Správný řez také pomůže  udržet vaše kvetoucí rostliny zdravé. Myslete také na to, že muškáty mají rády slunce. Mají rádi plné slunce nebo polostín. Dokážou odolat i vysokému žáru,  ale pouze při dobré zálivce.  Když je zima, chraňte tyto chladné rostliny. Skladujte je při teplotě mezi 5 a 10 °C. Vaše rostliny vytvoří nové výhonky, jakmile znovu dostanou teplo.

Díky této přísadě, kterou snadno najdete ve své kuchyni, pohnojíte své muškáty a podpoříte bujné a barevné kvetení, které nenechá nikoho lhostejným! Na co čekáte, až to vyzkoušíte?

Jak stříhat muškáty?

Chcete-li odebrat řízky z pelargónie, postupujte takto:

 1. Vybírejte zdravý stonek dlouhý 15 cm s minimálně 5 listy a ještě nekvetoucí.
 2. Odřízněte stonek těsně nad uzlem dezinfikovanými nůžkami.
 3. Odstraňte pupeny a spodní listy, horní listy si ponechte.
 4. Odřezek necháme pár minut namočit ve vodě.
 5. Naplňte květináč nebo kbelík směsí zeminy, rašeliny a říčního písku nebo speciální zeminou na řízky.
 6. Stonek zasaďte do substrátu, vyhněte se jeho zlomení.
 7. Udusejte půdu kolem rostliny a zalijte.
 8. Udržujte půdu vlhkou pravidelnou zálivkou.

Chcete-li optimalizovat šance na úspěšné řezání:

 • Pro stříhání v létě provádějte řízek brzy ráno.
 • Pro jarní řízky je umístěte dovnitř nebo do mini skleníku, dokud teplota nedosáhne 19 až 20 °C. Když se objeví pupínky, sejměte víčko.
 • Pro řízky v létě je umístěte do polostínu.
 • Přes zimu mladé řízky skladujte v bezmrazé, suché a dostatečně větrané místnosti.
 • Na jaře řízky přesaďte do země nebo do květináčů, květináčů nebo suspenzí.

Pro větší počet muškátů a pro vytvoření rozmanitosti barev a olistění vám doporučujeme udělat několik řízků než jen jeden.

Čtěte také: Orchideje již nezalévejte vodou: zalévejte je touto vodou pro velkolepé kvetení

7 věcí, které jste o muškátech nevěděli

Čtěte také: Jak využít bílý ocet na zahradě?

Hit enter to search or ESC to close.