Péče o bazalku v květináči: tipy a techniky pěstování

Péče o bazalku v květináči: tipy a techniky pěstování

Konečně jste propadli krásné bazalce, ale nevíte, jak ji zalévat a udržovat? Nebojte se, dáme vám klíče, které pomohou vaší bazalce růst a vzkvétat. Osvojte si správná gesta, abyste se naučili udržovat a zalévat bazalku v květináči!

Bazalka (ocinium bailicum) je rostlina pocházející z mnoha tropických oblastí Asie. Hmm! Listy bazalky se v kuchyni používají v mnoha receptech. Nejpoužívanějšími odrůdami bazalky jsou bazalka obecná a bazalka Genovese (používaná zejména v těstovinových pokrmech). Pokud chcete svou rostlinu udržovat, prozradíme vám všechny naše tipy, jak se o ni doma starat!

Jak se starat o rostlinu bazalky? Tipy a rady

Bazalka je aromatická a léčivá bylina široce používaná v tradiční medicíně a vaření po celém světě. Bazalka v květináči nebo rostlina bazalky však mohou rychle a bez zjevného důvodu zemřít. Od houbových chorob po chyby v péči, zde je návod, jak se o tuto rostlinu starat, aby byla dlouho zdravá. Na tobě !

Čtěte také: Jak udržovat orchidej a přimět ji znovu kvést: průvodce krok za krokem

Jak se má bazalka zalévat? Jemné zavlažování uvnitř i venku…

Aby vám bazalka neshnila, je nezbytné ji řádně zalévat. Dávejte pozor na vlhkost půdy a zalévejte ji, aniž byste zaplavili směs rostliny. Pokud rostlina vykazuje známky onemocnění, je klíčové co nejdříve jednat a zachránit ji. Také se ujistěte, že rostlina po zavlažování dobře odtéká a mezi zavlažovacími cykly nechte půdu vyschnout. S touto základní péčí si budete tento čerstvý a voňavý plevel užívat po celý rok.

Jaká expozice je nutná pro bazalku? Stín nebo slunce?

Kromě zálivky, která musí být prováděna správně, musí tato rostlina dostávat dostatek slunečního záření a musí být chráněna před extrémními povětrnostními vlivy, jako je průvan a příliš chladné nebo naopak příliš horké teploty. Proto může bazalka dobře růst na zahradě, balkoně, parapetu nebo v místnosti s dostatkem přirozeného světla. Rostlina však může trpět dlouhým a nepřetržitým vystavením slunci, zejména v místech, kde je velmi horké klima.

Proč moje bazalka v květináči umírá?

Fusarium vadnutí

Fusarium oxysporum je houba, která způsobuje vadnutí rostlin včetně bazalky. Této houbové chorobě se daří především v teplém podnebí a kyselých půdách. Příznaky vadnutí Fusarium jsou žloutnutí a vysychání rostliny se sníženým růstem.Jakmile se objeví první příznaky této choroby, rostliny bazalky mohou do sedmi dnů odumřít.

Antraknóza

Houba nazývaná Colletotrichum je zodpovědná za antraknózu v rostlině bazalky, jak je vysvětleno v této studii . Jedná se o léze způsobující černé skvrny na stoncích a listech bazalky. Náhlé změny teploty mezi horkými, vlhkými a chladnými nocemi mohou způsobit toto onemocnění.

Hniloba kořenů a choroba semenáčků

Pythium ultimum a Phytophthora představují zárodky, které rostou převážně ve vlhkých půdách a  způsobují hnilobu kořenů . Tyto bakterie se mohou šířit přes zahradnické nářadí, zbytky rostlin a nesterilizované podnosy. Jsou zodpovědné za infekci a hnilobu kořenů bazalky, ale také za špatný růst sazenic.

Jak přesadit bazalku?

Koupili jste si v obchodě rostlinu bazalky a chcete ji přesadit? Pokud pěstujete bazalku ze semen, počkejte, až budou sazenice staré dva týdny, než je přesadíte. Navíc, pokud to klima dovolí, můžete svou bazalku přesadit na zahradu nebo terasu; jinak si vezměte květináč hluboký 20/25 cm na objem 7 litrů a umístěte do něj své sazenice. Následuj vůdce!

Budete potřebovat následující nástroje:

  • Větší nádoba: Proč větší hrnec? Aby se lépe rozšiřovaly kořeny, musí být alespoň o 5-7 cm vyšší.
  • Podobná půda: Věděli jste, že bazalka preferuje dobře odvodněné půdy s neutrálním pH? Abyste se vyhnuli stresu rostliny při přesazování, měla by být nová směs pro květináče podobná té, do které byla zasazena.

Postup:

Čtěte také: Toto jsou aromatické bylinky, které v říjnu bezpodmínečně musíte seříznout

  1. Posypte novou nádobu novou zeminou asi 2 cm ode dna květináče.
  2. Poté jemně uchopte původní hrnec, položte ruce na dno po stranách a pomalu rovnoměrně otáčejte hrnec
  3. Zatlačte rukama, aby rostlina mohla vyklouznout z květináče
  4. Poté rostlinu umístěte do nové nádoby. Pokud nedosáhnete 2 cm na okraji květináče, přidejte nebo odeberte zeminu zespodu
  5. Nakonec nasypte kolem rostliny novou zeminu, aby se zmenšil prostor mezi ní a květináčem, který ji hostí.

Jakmile se vaše bazalka pohodlně usadí ve své nové nádobě, umístěte ji na denní světlo nebo ven (pokud to teplota dovolí!) a jemně ji zalijte.

Nyní víte nejen správné věci, které je třeba udělat pro údržbu vaší rostliny bazalky, ale také kroky, které je třeba dodržet, abyste ji přesadili. Tak na co čekáte, abyste se o to postarali a užili si to?!

Čtěte také: Vaše pokojová rostlina už neroste? Zde je to, co s ním musíte okamžitě udělat

Hit enter to search or ESC to close.