Proč by se měla orchidej sypat kávovou sedlinou? 3 výhody, o kterých jste nevěděli

Proč by se měla orchidej sypat kávovou sedlinou? 3 výhody, o kterých jste nevěděli

Orchideje jsou vytrvalé kvetoucí rostliny se stálezelenými listy. Tyto pestré a barevné tropické květiny se snadno pěstují uvnitř, ale vyžadují údržbu. K tomu můžete použít přírodní hnojiva, která je přihnojí a podpoří jejich kvetení. To znamená, že objevte hodnotu zalévání orchidejí roztokem vyrobeným z kávové sedliny.

Po uvaření dobrého šálku kávy kávovou sedlinu nevyhazujte, protože je pro rostliny velmi prospěšná. Můžete si z něj připravit tekuté hnojivo, kterým budete své orchideje zalévat a hnojit.

Proč zalévat orchideje roztokem kávové sedliny?

orchideje

Hnojení rostlin je důležité. To je živí  a poskytuje jim základní prvky pro jejich správný růst.  Rostliny by se měly hnojit pouze v období růstu. V zimě je vhodné  přerušit veškeré hnojení  a rostliny z dobrého důvodu přecházejí do vegetačního klidu a hnojení v tomto období by mohlo  podpořit etiolovaný a slabý růst  a učinit rostliny náchylnými k chorobám a napadení škůdci, parazity.

Čtěte také: Jak často by se měly pokojové rostliny zalévat, aby byly zdravé?

Pokud pěstujete krásné orchideje v interiéru,  zvažte jejich hnojení kávovou sedlinou.  Posledně jmenované  hnojivo je velmi oblíbené pro pokojové rostliny.  Poskytuje jim totiž dusík a fosfor,  které rostliny dlouhodobě asimilují,  kromě draslíku a hořčíku, které rostliny rychle asimilují. Tyto vstupy podporují růst rostlin a činí je odolnějšími vůči chorobám. Je však třeba dávat pozor, abychom nepoužili přebytečnou kávovou sedlinu, abychom neublížili kvetení rostlin.

kávová sedlina pro rostliny

To znamená, že kávová sedlina je pro orchideje velmi prospěšná,  protože obsahuje živiny, které tato kvetoucí rostlina potřebuje.  Fosfor totiž podporuje fotosyntézu orchidejí, dusík stimuluje jejich buněčnou obnovu  a umožňuje získat bohaté kvetení.  Co se týče draslíku, ten podporuje dobrý růst této rostliny.

Jak připravit hnojivo pro orchideje na bázi kávové sedliny?

Pro hnojení vašich orchidejí   si  můžete  připravit tekuté hnojivo z kávové sedliny.  Chcete-li to provést, jednoduše smíchejte tyto zbytky kávy, které jste shromáždili z vašeho kávovaru, v nádobě se dvěma litry vody. Promíchejte  a nechte směs uležet 24 až 48 hodin na chladném místě.  Poté roztok přeceďte a použijte k zalévání orchidejí.

Všimněte si, že je vhodné tyto rostliny přihnojovat každých 21 dní, na jaře, když se objeví poupata. V létě potřebují orchideje hnojivo každých 7 dní. Důležité je však orchideje v zimě nehnojit,  protože je to období jejich vegetačního klidu.

Kromě zalévání kvetoucích rostlin tímto tekutým hnojivem můžete vytvořit bohatou zeminu pro vaše orchideje smícháním ¼ kávové sedliny se ¾ zahradní zeminy.

Jakých chyb se vyvarovat při používání kávové sedliny k hnojení orchidejí?

Před použitím kávové sedliny pro vaše orchideje si uvědomte, že se nedoporučuje dávat ji na nohy rostlin,  které byly napadeny mšicemi  nebo šupinkami. To by mohlo napadení zhoršit.

Čtěte také:Jak docílit toho, aby orchideje kvetly po celý rok? Přidejte jednu přísadu do zalévací vody

K hnojení mladých orchidejí se také nedoporučuje používat kávovou sedlinu  .  To by mohlo zpomalit jejich růst. Pokud se rozhodnete rozmístit kávovou sedlinu kolem orchidejí, nezapomeňte je nejprve vysušit,  než je přidáte do substrátu.  Pokud jej použijete namokro, můžete podpořit růst plísní. Všimněte si, že kávová sedlina může být uložena, abyste ji mohli následně použít k hnojení vašich orchidejí. Jen se snažte uchovávat na chladném místě.

K vylepšení vaší orchideje nepotřebujete mít zelený palec. S tímto trikem poskytněte své rostlině všechny živiny potřebné pro její růst.

Čtěte také: Nalijte si ho na muškáty, aby rychle rozkvetly: nikdy nebyly tak bujné

Hit enter to search or ESC to close.