Zalévejte rajčata tímto: rostliny budou silné a plodné

Zalévejte rajčata tímto: rostliny budou silné a plodné

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších možností pěstování pro zahradníky, začátečníky i zkušené. Tyto rostliny lze snadno pěstovat na malé ploše, jako je okenní parapet nebo balkon. Vhodné pro ty, kteří bydlí v bytech nebo domech bez zahrady. Často se však stává, že semena rajčat vyklíčí, a pak rostliny zcela zkřehnou, až zeslábnou. Pokud je to případ vaší malé plantáže a nevíte, jak problém vyřešit, jste na správném místě! V tomto článku se s vámi podělíme o recepty, jak krmit vaše rostliny rajčat, aby rostly silné a produktivní.

Rajče je zelenina, která vyžaduje zvláštní pozornost. Zalévání je jedním z hlavních faktorů, které je třeba vzít v úvahu, abyste získali chutná a šťavnatá rajčata. Ale jak a čím zalévat vaše rostliny rajčat, abyste je správně krmili? Objevte dva recepty s mimořádnými výsledky.

Jak pěstovat rostliny rajčat se specifickým receptem na zalévání?

Čtěte také: Chcete-li doma přilákat bohatství a prosperitu: vložte jednu z těchto rostlin do svého domova

Z čeledi Solanaceae, pocházející z Jižní Ameriky, je rajče druhem rostliny, kterou lze pěstovat uvnitř. Tento vynikající zdroj živin a vitamínů se používá při přípravě několika pokrmů. Jeho kultura však může být složitá a nemít správné tipy, jak se o ni postarat, může být katastrofální.

Rajčata jsou ideální pro vnitřní zeleninovou zahrádku

Výsev rajčat nevyžaduje rozsáhlé zahradnické znalosti, jen je třeba jej provést  ve správný čas a dodržovat určité zásady.

Jak získat semínka rajčat?

Máte dvě možnosti: sbírat semena rajčat, která používáte při vaření, nebo kupovat semena od specializovaných dodavatelů.

 1. Sbírejte semena rajčat sami

Získávání semen rajčat je ekonomická a ekologická metoda. Zde je postup:

 • Vyberte si kvalitní rajčata:  abyste získali životaschopná semena, musíte si vybrat dobrá rajčata. Chcete-li dát šanci na svou stranu, vyhněte se těm, které vykazují známky onemocnění nebo zhoršení stavu.
 • Sbírejte semínka:  rajče překrojte napůl a semena odstraňte lžící. Poté je vložte do prázdné sklenice na vodu nebo misky a nechte asi dva dny uležet.
 • Semínka omyjte:  po dvou dnech pomocí cedníku semena propláchněte, abyste je zbavili zbytků dužiny
 • Osušte semena:  Rozložte semena na papírový ručník a nechte je úplně uschnout. Můžete je také vložit do papírového sáčku a nechat několik hodin vyschnout na vzduchu.
 • Skladujte semena:  Po vysušení vložte semena rajčat do malého papírového sáčku, přičemž dbejte na to, abyste si na obalu poznamenali odrůdu. Poté je uložte na chladném a suchém místě. Sesbíraná semena lze použít k setí v následujících letech.
Sbírejte semena rajčat k setí

 1. Kupte si semínka rajčat

Případně si můžete koupit kvalitní semínka rajčat od specializovaných dodavatelů. Zde je několik tipů, jak vybrat ty správné:

 • Vyberte si vhodné odrůdy:  Semena rajčat jsou k dispozici v různých odrůdách. Vyberte si odrůdu vhodnou pro váš region a klima;
 • Hledejte odrůdy rajčat, které vyhovují vašim potřebám:   cherry rajčata do salátů nebo hovězí rajčata do omáček, například;
 • Hledejte spolehlivé dodavatele:  ujistěte se, že kupujete semena od spolehlivých dodavatelů známých svou kvalitou;
 • Kupujte bio semena:  pokud máte obavy o kvalitu produktu, vybírejte bio semínka rajčat, která neobsahují pesticidy ani chemická hnojiva.

Kdy je nejlepší čas zasít semínka rajčat?

Vše záleží na tom, kde žijete a místních povětrnostních podmínkách. V teplejších oblastech  můžete rajčata vysévat brzy na jaře . Na druhou stranu v regionech, kde je chladněji, je lepší počkat až do konce pozdních mrazů. Kromě toho budete muset počkat dva měsíce mezi časem, kdy zasejete semena rajčat, a časem, kdy rostliny dosáhnou potřebné výšky (asi šest palců), aby mohly být založeny.

Jak zasít rajčata?

Nejprve musíte zasít semena do misek naplněných zeminou. K tomu je budete muset jemně zasadit do hloubky 1 cm, každé 3 cm, přičemž dbejte na to, aby byly řádky od sebe vzdáleny 5 cm. Poté, když se objeví první tři nebo čtyři listy, můžete sazenice přemístit do jednotlivých květináčů vyložených čerstvou zeminou nebo směsí zahradní zeminy a kompostu bohatou na živiny.

Pěstování rajčat

Rostliny rajčat ve špatném stavu, uschlé listy… Jak zalévat, abyste zpevnili stonky vašich rostlin?

Abychom toho dosáhli, zde jsou dva recepty založené na dvou klíčových složkách: banánová slupka, která je pozoruhodným aktivátorem kompostu, a kávová sedlina, přírodní hnojivo obecně používané v zahradnictví, které pomáhá rostlinám růst díky vysokému obsahu draslíku, dusíku a fosforu, ale také díky své schopnosti odpuzovat hmyz jako přírodní repelent.

Dobrou zprávou je, že jejich nastavení není složité, nic nestojí a nemusíte být žádný odborník. Zde je postup:

Hnojte rajčata pomocí banánové slupky

Tento recept vyrobený z   banánových slupek  výrazně zlepší vaši sklizeň. Banánové slupky jsou bohaté na základní živiny, jako je železo, draslík a hořčík , které jsou potřebné pro růst rostlin. Mohou být použity k hnojení rajčat. Zde je postup:

 1. Pomocí nůžek nakrájejte banánovou slupku na malé kousky;
 2. Nalijte proužky do třílitrové nádoby;
 3. Do nádoby přidejte dešťovou vodu nebo čistou, studenou vodu (100 g banánové slupky na jeden litr vody);
 4. Nechte to sedět na tmavém, chladném místě a pravidelně míchejte po dobu tří dnů;
 5. Filtrujte svůj přípravek a použijte jej k zalévání půdy u nohou vašich rajčat.

Posilte své rostliny kávovou sedlinou

Kávová sedlina je také výborným hnojivem pro rostliny rajčat. Bohatý na dusík pomáhá mladým rostlinám absorbovat živiny z půdy. Zde je návod, jak jej použít ke krmení rostlin rajčat:

 • Smíchejte ve stejném poměru kávovou sedlinu a vodu;
 • Vzniklou směsí jednoduše zalijte rostlinky rajčat.

Kávovou sedlinu můžete také  použít k obohacení kompostu  nebo k podpoře  růstu vašich rostlin  tím, že ji přidáte k semenům před výsevem. Je však vhodné jej používat střídmě. Tím, že budete mít tvrdou ruku, riskujete opačný efekt.

Bonus: Dejte svým rostlinám rajčat trochu lásky

Kromě správného krmení  je třeba o rostliny rajčat pečovat pro zdravý růst . Zde je několik tipů, jak dát svým rostlinám rajčat trochu lásky  :

 • Umístěte rostliny rajčat na slunné místo, kde budou vystaveny přímému slunečnímu záření, alespoň osm hodin denně.
 • Rostliny rajčat pravidelně zalévejte, ale nenechte je nasáknout vodou. Rajčata potřebují pravidelnou, ale mírnou zálivku, aby jim neuhnily kořeny.
 • Pravidelně odstraňujte odumřelé listy a větve z rostlin rajčat, abyste podpořili zdravý růst.

Čas, frekvence, množství… Vše, co potřebujete vědět o zalévání rajčat

Abyste získali  bohatou úrodu  a chutná rajčata,  musíte zvládnout umění zalévat, abyste rostlinám poskytli správné množství vody . Zde je několik důležitých aspektů, které je třeba zvážit.

Je třeba sazenice rajčat denně zalévat?

Sazenice rajčat potřebují ke klíčení a růstu dostatečné množství vody, ale je důležité je nepřelévat. Před výsevem semen se ujistěte, že máte mírně vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Nebudou tedy potřebovat zalévání po dobu 24 hodin. Poté je můžete zalévat 2 až 3krát denně trochou vody, abyste udrželi stálou vlhkost. Jakmile sazenice vylezou ze země, můžete listy také postříkat vodou pomocí rozprašovače.

Stříkejte rostliny rajčat

Kdy a jak často zalévat mladé rostliny rajčat týdně?

Jakmile semena rajčat vyklíčí a budou pokryta skutečnými listy, budete muset upravit   frekvenci zavlažování . Pro pěstování na balkóně se doporučuje zalévat sazenice rajčat třikrát týdně, tedy obden. V případě potřeby ale v horkém počasí neváhejte zvýšit frekvenci zavlažování, samozřejmě dbejte na to, abyste použili dostatečné množství vody, ale ani je  nepřelévejte  !

Jak poznáte, že je pod vašimi rostlinami příliš mnoho vody?

Příliš mokrá půda může být pro vaše rajčata stejně škodlivá jako půda, která postrádá vodu. Známky přemokření? Žluté, uschlé a povislé listy, stejně jako promočená půda a špatný růst. Pokud si všimnete těchto příznaků, snižte frekvenci zavlažování.

Trik plastové láhve k vyvinutí automatického systému zavlažování kapáním

Pro zahrádkáře, pro které je obtížné pravidelně zalévat rostliny rajčat, je nejjednodušším řešením použít plastovou láhev k vytvoření automatického systému kapkové zálivky. Jednodušší už to být nemůže:

Čtěte také: Kdy zasít semínka pepře v roce 2023? Výhodné termíny

 1. Propíchněte uzávěr plastové láhve;
 2. Vložte kus látky do otvoru v zátce (uvažte uvnitř uzel, aby látka držela);
 3. Naplňte plastovou láhev vodou, uzavřete uzávěr a umístěte zavlažovací systém blízko kořenů rostlin rajčat

Voda bude proudit pomalu, rovnoměrně a neustále. Tato jednoduchá metoda je skvělým řešením pro zahrádkáře, kteří nemají příliš času nebo nemohou své rostliny pravidelně zalévat.

Při správné technice zálivky získáte krásná rajčata

Pomocí výše uvedených tipů můžete snadno nakrmit rostliny rajčat, aby byly silné a zdravé. Banánové slupky a kávová sedlina jsou levná přírodní hnojiva, která můžete použít k tomu, aby vaše rajčata dobře rostla.

Čtěte také: Chytré ženy v domácnosti nikdy nevyhazují houbičky na mytí nádobí, tady je důvod

Hit enter to search or ESC to close.