Jak často by se měly pokojové rostliny v zimě zalévat? Chybu neudělat, aby nedošlo k jejich vyblednutí

Jak často by se měly pokojové rostliny v zimě zalévat? Chybu neudělat, aby nedošlo k jejich vyblednutí

Základním parametrem je zálivka rostlin. Přebytek vody a také nedostatek vlhkosti může být pro rostliny fatální. Mnoho lidí však nikdy nedokáže najít správnou míru a často opakují stejné chyby. Aby vaše rostliny neuschly dříve, než přijde čas, je důležité vzít v úvahu několik faktorů: klima, světlo, půdu, typ rostliny a její potřebu vody. S vědomím, že v zimě se musí frekvence zavlažování snížit, je zde několik tipů, které je třeba dodržovat.

Zalévání v zimě: zlatá pravidla

pokojové rostliny

Voda je nezbytná pro přežití rostlin: nejenže je udržuje hydratované, ale také podporuje dobrou absorpci živin. Všechny rostliny potřebují vodu. Až na to, že dávkování se liší druh od druhu. Je proto důležité mít o každé rostlině co nejvíce informací, abychom mohli určit všechny její potřeby. Zalévání pokojových rostlin však většinou není dobře kontrolováno. Někteří se odvažují zaplavit své květiny podle svých tužeb, jiní zavádějí rituály tím, že si vyberou konkrétní čas k postřiku svých rostlin. Ne, není na to žádný konkrétní čas, říkají odborníci.

Frekvence zavlažování se samozřejmě liší podle ročních období. Všimněte si zejména, že v zimním období přecházejí pokojové rostliny do vegetačního klidu: obvykle začíná na konci podzimu nebo na začátku zimy. Toto je období obnovy po horkém období, ve kterém mají vaše rostliny dostatek zdrojů pro bohaté kvetení. Všimněte si, že během této klidové fáze spotřebovávají méně energie a připravují se na porod nových jarních pupenů. Proto má každá rostlina své vlastní preference a potřeby, pokud jde o zalévání. Abyste je udrželi zdravé a krásné, musíte bezpodmínečně vzít v úvahu všechny aspekty, které je udrží zdravé.

Čtěte také:Jak často by se měly pokojové rostliny zalévat, aby byly zdravé?

Během této fáze vegetačního klidu vaše rostliny nepotřebují mnoho vody, pokud nekvetou právě v tomto období. U některých by se mělo zalévat jednou za dva týdny, u jiných dokonce vůbec.

Zde jsou frekvence zavlažování pro  nejoblíbenější pokojové rostliny:

Čtěte také: Jak často by se mělo měnit ložní prádlo? Nevystavujte své zdraví riziku

  • Begónie: v zimě je nezalévejte vůbec.
  • Kaktus: můžete jej zalévat jednou za tři týdny, v malém množství.
  • Azalky, břečťan, muškáty nebo eukalypty: zalévejte velmi zřídka nebo vůbec.
  • Fíkus, dracéna a další tropické rostliny: zalévejte maximálně dvakrát týdně.
  • Orchideje  : zalévejte je jednou za dva týdny, nejlépe ráno, vodou pokojové teploty.

Faktory, které je třeba zvážit před zavlažováním

Zalévání pokojové rostliny

  • Typ rostliny: jak je uvedeno výše,  množství potřebné vody  se liší v závislosti na druhu. Některé rostliny mají rády vlhkost a jiné preferují sucho. Ujistěte se tedy, že každá rostlina potřebuje vodu. Budete tak moci mít přesnější představu o frekvenci zavlažování.
  • Vždy zkontrolujte suchost půdy: k tomu použijte dřevěnou hůl. Pokud snadno klouže do země, vlhkost je stále přítomna. Pokud se drží na povrchu, půda není hydratovaná. Zálivku je tedy nutné provádět (samozřejmě v závislosti na druhu rostliny).
  • Otestujte váhu květináče: toto je další účinný způsob, jak zkontrolovat množství vody zbývající v půdě. Pokud je suchá, je nutně lehčí než vlhká půda. Mezi zalitou a suchou rostlinou tedy pocítíte výrazný váhový rozdíl.
  • Další tip pro kontrolu půdy: konečky prstů nahmatejte půdu v ​​květináči skrz drenážní otvory. To vám umožní posoudit stupeň suchosti půdy, abyste mohli určit, zda je zalévání nutné nebo ne.

Čtěte také: Jak často byste měli prát ručníky?

Hit enter to search or ESC to close.