Jak pěstovat zázvor v květináči, abyste ho měli k dispozici zdarma po celý rok?

Jak pěstovat zázvor v květináči, abyste ho měli k dispozici zdarma po celý rok?

Pro detoxikační šťávu, bylinkový čaj nebo pro dochucení dýňového velouté je zázvor tou extra přísadou, která udělá ten rozdíl. Není proto náhodou, že nadšenci tohoto oddenku si jej přejí mít po celý rok. Abyste tuto touhu proměnili ve skutečnost, zde je trik, který vám umožní mít nekonečný zázvor, z jednoduchého květináče.

Zázvor se objevil ve Francii kolem 13. století a je ceněn především pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a posilovat přirozenou obranyschopnost. Může být také použit jako základ pro přípravu dezertu, dochucení pokrmu nebo polévky s dotekem svěžesti a pikantnosti.

Jak donekonečna likvidovat zázvor z květináče?

Domácí zázvor

Místo abyste prohledávali obchody a sháněli  zázvor k dochucení vašich marinád na maso , drůbež, dušená masa nebo bylinkové čaje, proč si ho nevypěstovat pohodlně doma z jednoduchého, bezproblémového květináče?

Čtěte také: 12 rychle rostoucích semínek, která snadno rostou

Tato tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie, je nutné, chcete-li ji pěstovat ve Francii, nabídnout jí příznivé podmínky.

Zázvor je rostlina, která obzvláště oceňuje teplo, a proto je důležité zajistit, aby teplota neklesla pod 20 stupňů.

Pořiďte si poměrně velký květináč. Zázvor roste hlavně do šířky, takže není třeba volit hluboký květináč a dbát na to, aby vzdálenost mezi každým z kořenů přesahovala dvacet centimetrů. Spíše než sázení semínek budete potřebovat oddenek zázvoru. Mělo by být pevné a spíše světle zelené.

Čistým nožem nakrájejte oddenek na několik kousků asi 3 centimetry. Zázvor by měl být před výsadbou suchý a čistý. Pokud je naopak vlhká, nechte ji 48 hodin odležet, abyste zabránili hnilobě.

Jakmile tato doba uplyne, můžete kousky zázvoru zasadit do mělké, ale úrodné půdy. Vše pak zakryjte asi 5centimetrovou vrstvou substrátu a neváhejte vydatně zalévat.

Jak pečujete o domácí zázvor?

Zrzavý

Pěstování zázvoru doma   se může zdát jednoduché, ale nejdůležitější je vědět, jak se o něj starat. Tato rostlina ocení především teplo, bude nutné dbát na to, aby byla denně vystavena slunci. Umístěte květináč na okenní parapet nebo blízko radiátoru, aby rostlina absorbovala teplo.

Stejně jako většina kořenů a rostlin i zázvor potřebuje pravidelnou zálivku. Je bezpodmínečně nutné, aby substrát zůstal vlhký. Navlhčit ale neznamená utopit. Pokud nechcete, aby vám zázvor shnil příliš rychle, zalévejte ho přiměřeně.

Čtěte také: Jak zasadit mátu? Návod, jak to dobře pěstovat

Pokud jste příznivci ekologicky odpovědných gest a kompostujete svůj organický odpad, vermikompostování se může hodit při pěstování zázvoru. Zázvor vysazený brzy na jaře může těžit z výhod vermikompostování kolem konce června. V létě bude váš květináč na svém místě na parapetu vašeho okna nebo na vaší zahradě. Stále je třeba se vyhýbat přímému slunečnímu záření, protože by mohlo spálit váš zázvor. Druhý jmenovaný a jeho vitamíny můžete začít využívat  od října tím, že ho přidáte do ananasového džusu nebo tymiánovo-citrónového nálevu, abyste těžili z jeho antioxidačních, léčivých a stimulačních vlastností, které podporují trávení a bojují proti nadýmání.

Chcete-li dochucovat pokrmy a připravovat kulinářské přípravy, je důležité vylepšit své recepty čerstvými aromatickými rostlinami a dalšími odrůdami, jako je zázvor. S touto technikou a trochou vynalézavosti můžete zázvor pěstovat po celý rok.

Čtěte také: Jak se zbavit plevele a mechu na dlažbě?

Hit enter to search or ESC to close.