Jak připravit růže na zimu? Údržba a péče vědět

Jak připravit růže na zimu? Údržba a péče vědět

Růže jsou keře s vytrvalými květy, které provoní zahrady a sublimují je svými pestrými barvami. Růži, nazývanou „královnou květin“, oceňují všichni a každá její barva má svůj význam. Chcete-li se o svůj keř starat a užívat si velkolepého kvetení, je důležité jej chránit před chladem a mrazem, zvláště když se blíží zima. Zjistěte, jak připravit růže na zimu.

 

Jak se blíží zima, růže potřebují zvláštní péči, aby byly chráněny před klesajícími teplotami a mrazem. Tím, že jim tuto péči poskytnete, jim pomůžete lépe přečkat zimu.

Jak připravit růže, aby přečkaly zimu?

Abychom měli na jaře vitální a zdravé keře a povzbudili je ke kvetení, je důležité připravit růže na zimu. K tomu je třeba jim věnovat následující péči.

Čtěte také: Které rostliny se na zahradě popelem nehnojí?

Růže

  • Prořezávejte růže v listopadu

V oblastech, kde hustě sněží, je důležité  růže seřezávat lehce ,  aby se velmi dlouhé větve nelámaly pod tíhou nahromaděného sněhu. Chcete-li to provést,  ořízněte větve pouze o jednu třetinu.  Není třeba je zkracovat. Všimněte si také, že  řez by se měl provádět u dospělých růží,  které jsou staré alespoň 3 roky. Tento řez můžete využít k odstranění vřetenových nebo odumřelých větví, takže na jaře budete mít méně práce. Před stříháním nového růžového keře nezapomeňte  vydezinfikovat zahradnické nůžky  , abyste zabránili přenosu chorob. K tomu můžete použít 90° alkohol.

Ostříhejte růže

  • Ochrana roubovacího bodu růží

Roubovací bod je část růže, která musí být zvláště chráněna, az dobrého důvodu  je to místo, kde začínají růst větve.  Roubovací bod je také částí nejcitlivější na chlad,  zatímco nadzemní část růžového keře je odolnější.  Obvykle, pokud je výsadba vašich růží dobře provedena, jsou roubovací body okamžitě chráněny, protože jsou zakopány asi 5 až 10 cm. Pokud je naopak země udusaná na jejich úrovni, použijte motyku  k nanesení dostatečného množství zeminy k úpatí vašich kvetoucích keřů.  V případě potřeby můžete kolem základny keře naskládat hromadu zeminy do výšky 20 cm. Tomu se říká natírání růží máslem. V každém případě je důležité před prvními zimními mrazy zkontrolovat,  zda je roubovací bod dobře zasypán.

Pokud žijete v oblasti, kde je velmi krutá zima, můžete  ochranu růžových keřů  , které jste nahrnuli, posílit pomocí mulče. Vyhněte se použití borové kůry v tomto.  Mohou být pro vaše růže osudné.

Všimněte si, že některé odrůdy růží mají bod pro vzdušné roubování. To je případ stonkových růží a smutečních růží. V tomto případě je zbytečné je máslit. Místo toho zvažte pokrytí místa štěpu senem, novinami nebo slámou. Všimněte si také, že tyto růže jsou velmi citlivé na chlad  a potřebují zvláštní ochranu .

  • Nainstalujte zimní závoj pro růže citlivé na chlad

Plačící nebo stonkové růže potřebují zimní závoj, aby lépe přezimovaly. K tomu  si pořiďte kvalitní závoj  ze zahradního centra a přivažte jej provázkem k nadzemní části vašeho růžového keře.

Čtěte také: Nevyhazujte tuto část banánu, „stojí za zlato“ použijte ji těmito velmi užitečnými způsoby

 

růže v zimě

  • Posílit odolnost růží proti chladu

Aby byl váš růžový keř odolnější vůči chladu,  musíte před zimou  zabránit růstu mladých větví .  Vzhledem k tomu, že jsou křehké, nebudou mít dostatek času na vytvrzení, a proto  budou mít potíže s přezimováním.  Od poloviny července je proto vhodné ukončit  jakoukoli aplikaci dusíkatých hnojiv. Od poloviny září je také vhodné  odstraňovat  odkvetlé květy,  abyste nepodporovali vývoj mladých větví.

Díky této péči umožníte svým růžím lépe přečkat zimu, udržíte své kvetoucí keře zdravé a připravíte je na další květ.

Čtěte také: Které sazenice zasadit v únoru 2023?

Hit enter to search or ESC to close.