Toto jsou aromatické bylinky, které musíte v říjnu bezpodmínečně seříznout

Toto jsou aromatické bylinky, které musíte v říjnu bezpodmínečně seříznout

Aromatické rostliny jsou ceněny pro své kulinářské a léčivé přednosti. Jsou také užitečné na zahradě nebo zeleninovém záhonu. A z dobrého důvodu mohou odpuzovat parazity a škodlivé. Jako všechny rostliny, i aromatické bylinky potřebují pravidelný řez, aby podpořily zdravý růst. To znamená, že objevte aromatické byliny, které je třeba v říjnu prořezat.

V říjnu lze na zahradě nebo v zeleninovém záhonu provést několik prací, abychom rostliny připravili na přivítání prvních zimních mrazů nebo na přechod do období vegetačního klidu. Kromě kvetoucích nebo zeleninových rostlin vyžadují zvláštní pozornost také rostliny aromatické.

Které aromatické bylinky je vhodné v říjnu seříznout?

prořezávat rostliny

Podzimní řez se týká víceletých aromatických rostlin a dochází k němu  po utržení , na konci léta,  kdy květy usychají a bylinky ztrácejí harmonický tvar  následným sběrem.  Jeho účelem je připravit aromatické rostliny na zimu a období jejich vegetačního klidu.

Čtěte také: Nevyhazujte vaječné skořápky: zasejte je na zahradě, dělají zázraky

U aromatických trvalek se stálezeleným olistěním je vhodné  zlikvidovat zaschlé květní stonky.  Tento podzimní řez musí být lehký, zejména u trav citlivých na mráz,  tedy citlivých na mráz,  jako je citroník madagaskarský nebo verbena citrónová. Tyto rostliny potřebují své listy, aby dobře přežily zimu. K silnému prořezávání může dojít pouze na konci mrazu,  protože hrozí oslabení vašich rostlin.

U aromatických rostlin s opadavým olistěním je vhodné je sestříhat zpět, tedy  velmi krátce, těsně u země.  Tím se kromě podpory nového růstu čistí základna rostlin včetně chorob. Zde je několik příkladů aromatických rostlin k prořezávání v říjnu:

  • Na podzim seřízněte mátu

Máta

Máta je aromatická rostlina  s velmi voňavými listy.  Mátu můžete stříhat po celý rok, ale je vhodné to dělat zejména ve dvou obdobích. Během měsíce června a na podzim. Prořezáváním patek vaší rostliny ji posílíte  a podpoříte bujný růst nových výhonků.  Prořezávání také pomáhá zastavit vývoj máty, zvláště když se stává velmi invazivní.

  • Rozmarýn seřízněte v říjnu

Rozmarýn

Ideální pro dochucení pokrmů ,  jako je grilovaná masa,  rozmarýn potřebuje udržovací prořezávání. To lze provést na dvě sezóny. Po odkvětu, tedy mezi březnem a dubnem, a na podzim, přesněji v říjnu nebo listopadu. Všimněte si, že pokud nebudete rozmarýn pravidelně udržovat,  může ztratit svůj estetický tvar, který jej odlišuje.  V takovém případě si vezměte řízky, kterými si rozmarýn rozmnožíte a nahraďte ho. Stačí, když mezi srpnem a říjnem odříznete konce své aromatické rostliny, dlouhé asi 15 cm,  a zapíchnete je do země.

Čtěte také:Proč byste se měli vyhýbat čerpání paliva na dálničních čerpacích stanicích?

  • Na podzim seřízněte oregano

Oregano

Oregano je aromatická rostlina široce používaná při vaření. Je to jedna z rostlin, které jsou součástí složení Herbes de Provence. Oregano je nenáročné na péči.  Je potřeba ho dvakrát prořezat. Jeden řez na začátku podzimu,  aby se odstranily suché stonky,  a druhý na podzim. Účelem této operace je  povzbudit nové výhonky. 

To znamená, že je důležité prořezávat vaše vytrvalé aromatické rostliny na podzim. Tento udržovací řez umožňuje jejich přípravu na chlad a období vegetačního klidu.

Čtěte také: Proč si čerpací stanice účtuje vyšší částku, než je skutečná plná částka?

Hit enter to search or ESC to close.