Suroviny

Těsto:

500 g
hladká mouka
1 ks
vejce
150 g
moučkový cukr
1 lžička
soda bikarbona
50 g
máslo
2 lžíce
sladká smetana
1 lžíce
kakao

Krém:

150 g
kr. cukr
2 bal.
vanilkový pudink
500 ml
mléka
150 g
máslo

Vrch:

2 bal.
šlehačka v prášku
2 bal.
Smetafix
1 lžíce
moučkový cukr
50 g kr.
cukr na karamel
100 ml
vaječný likér

Postup receptu

  1. Na pracovní desku si prosejeme hladkou mouku. Do středu si uděláme důlek, přidáme vajíčko, jedlou sodu, moučkový cukr, měkké máslo a 2 lžíce smetany. Spolu zpracujeme a postupně přidáváme i kakao. Zpracované těsto si rozdělíme na 5 částí. (Pokud by bylo těsto velmi tuhé, přidáme pár kapek mléka.)

  2. Každou část těsta si rozválíme (22×33 cm). Ukládáme na plech, který jsme si vyložili papírem, popícháme vidličkou a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů po dobu cca 8 minut. Upečené těsta necháme vychladnout.

  3. Do hrnce si dáme kr. cukr a necháme ho na ohni zkaramelizovat. Když máme cukr zkaramelizovaný, přidáme mléko, ve kterém jsme si rozmíchali pudinkové prášky. Teplotu snížíme a stále mícháme, dokud hmota nezhoustne. Hustou hmotu odstavíme a necháme vychladnout.

  4. Do vychladlé hmoty přidáme měkké máslo a mixérem vyšleháme. Krém uložíme do lednice a necháme ztuhnout. Vychladlý krém rozdělíme na 4 stejné části.

  5. Plát těsta potřeme vaječným likérem a necháme chvíli odstát, aby těsto likér nasáklo. Potřeme krémem a uložíme další plát těsta, který znovu potřeme likérem a navrstvíme nádivku. Takto postup opakujeme až po poslední těsto. Uložíme do chladničky – případně můžeme zatížit knihami, abychom měli řezy úhledné.

  6. Na druhý den si připravíme šlehačku, kterou vyšleháme spolu se Smetafixem a cukrem – navrstvíme na koláč. Ozdobíme drceným karamelem. Dobrou chuť!