Pojďme společně zjistit, proč se na listech Cycas objevují nápadné skvrny. Důvod je mnohým neznámý, tak to je.

Rostliny Cycas k nám pocházejí z prehistorických dob , rostou a žijí na naší planetě miliony a miliony let: jsou srovnatelné s živými fosiliemi. Tento prastarý druh rostliny patří mezi nejrozšířenější a nejmilovanější vůbec jako vnější ozdoba. Jeho příjemná estetika ho předurčuje ke zkrášlení našich zahrad. Podobá se tropickým palmám : jeho dlouhé, pichlavé listy mu dodávají nesporné kouzlo. Cycas je s největší pravděpodobností původem z japonských zemí a poprvé se objevila ještě před dinosaury.

Jedná se tedy o extrémně odolný druh rostliny a vhodný do všech klimatických a environmentálních podmínek. Prošlo tolika různými epochami a obdobími a dokázalo přežít všechny druhy podnebí a změn. Botanici si díky ní mohli prohloubit své studium a znalosti tím, že objevili řadu informací o dalších druzích vyhynulých rostlin. Ale když je tak odolný, proč se na jeho listech objevují nevzhledné a nápadné hnědé skvrny? Pojďme společně zjistit proč.

Rostlina Cycas: všechny její vlastnosti

Pianta Cycas

Jak již bylo zmíněno, rostliny Cycas velmi připomínají palmy, i když v miniaturách. Mají dlouhé větve plné dlouhých, tenkých a špičatých listů . Jeho kmen je centrální a má válcovitý tvar . Existuje několik druhů Cycas; v Itálii je nejrozšířenější Cycas Revoluta.

Cycas Revoluta se díky své velikosti skvěle hodí jak jako venkovní rostlina, tak i jako pokojová rostlina. Může dosáhnout maximální výšky tři nebo čtyři metry , ale dosažení této výšky trvá mnoho let, dokonce desetiletí. Během prvních let života stojí nehybně ve výšce asi 60 nebo 70 centimetrů.

Ne každý ví, že tato rostlina může být mírně toxická. To platí zejména pro naše domácí mazlíčky, protože plody Cycas nejsou vůbec jedlé. Požití tohoto jedovatého ovoce naším čtyřnohým přítelem by mohlo být smrtelné. Dále je při běžných údržbářských pracích na zařízení vhodné používat ochranné rukavice. Jak proto, že listy jsou tuhé a pichlavé, tak proto, že kontakt s pokožkou by mohl být dráždivý.

Jak pěstovat a starat se o rostlinu Cycas

Rostlina Cycas, jak jsme již viděli, je velmi odolná a přizpůsobí se prakticky všem klimatickým podmínkám. Péče o něj nevyžaduje zvláštní úsilí a péči: je ideální pro ty, kteří nemají velký zelený palec. Ačkoli Cycas nevyžaduje specifickou péči, jak se to děje u většiny rostlin, je třeba přijmout některá malá opatření pro správný růst a správnou údržbu.

Je třeba se vyhnout přímému a neustálému vystavení slunečnímu záření : ideální je skladovat jej ve stínu. Na druhou stranu se nesmí zalévat příliš často: půda musí být vlhká, ale bez nadměrné stagnace vody. Velmi často se stává, že se na listech tvoří nepříjemné skvrny. Pojďme společně zjistit důvod a uvidíme, jak tomu zabránit.

Sbohem skvrnám na listech Cycas: příčiny a prevence

Výskyt skvrn na listech může mít dvě různé příčiny . První a nejčastější příčina se týká půdy, ve které je zasazena.

Půda má tendenci se časem vyčerpávat živinami , což představuje silný nedostatek některých základních minerálů , nedostatek železa a hořčíku.

Hlavním zdrojem žloutnutí listů je nadměrná zálivka a nadměrná aplikace hnojiv . Skvrny se naopak objevují, když je v létě příliš vzácná zálivka. Špatná zálivka a silné teplo se vůbec nemíchají.

Pianta Cycas

Druhou příčinou vzniku skvrn je přítomnost parazita, košenila . Mealybugs působí tak, že vysávají veškerou mízu z této rostliny a uvolňují látky, které je činí zranitelnými vůči plísním. Chcete-li odstranit košeninu a obnovit rostlinu, je nutné uchýlit se ke specifickým insekticidům a ořezat větve nejvíce postižené parazitem. Po provedení těchto malých opatření by se rostlina měla vrátit k tomu, aby byla stejně silná jako kdysi.

Pokud se však budete řídit tímto průvodcem a těmito malými kroky, již byste neměli čelit problému skvrnitých listů. Rostlina Cycas dokáže žít desítky let a odolat prakticky čemukoli, je jen na vás, abyste si její krásu udrželi co nejdéle, stačí jen velmi málo.