Je lepší koupit dům nebo podepsat nájemní smlouvu? Odpověď nám dává výzkum společnosti Tecnocasa.

Realitní trh v současnosti prochází transformací kvůli eskalaci nájemného a hypotečních sazeb.

Kdo hledá bydlení, musí se rozhodnout mezi koupí domu nebo jeho pronájmem . To byla vždy obtížná volba.

V minulosti nízké úrokové sazby dělaly hypotéky atraktivnější variantou. Současná situace se však vyvíjí ohromným tempem.

Tecnocasa provedla studii, která porovnávala ceny za měsíc květen 2023. Studie vychází pouze z podmínky hypotetické hypotéky na 80 % kupní ceny s dobou trvání 25 let .

Výsledky ukazují, že v některých městech měsíční splátka hypotéky po nedávném zvýšení úrokových sazeb převýšila náklady na nájem . Tento trend však není konzistentní a mezi případy se výrazně liší.

Půjčky na bydlení, Milán nejdražší město

Milán se ukazuje jako nejdražší město v Itálii pro ty, kteří si chtějí koupit dům. V průměru se vyplácí 4 263 eur za metr čtvereční.

Dvoupokojový byt o rozloze 65 metrů čtverečních má tedy splátku hypotéky 1 282 eur měsíčně , což je poskytováno s příjmem alespoň 4 272 eur .

Nájemní dům

Stejná nemovitost, pokud je pronajímána, stojí 1 038 eur měsíčně . Jinými slovy, volbou pronájmu ušetříte 244 eur měsíčně. Téměř identická situace zůstává i u třípokojového bytu.

Situace v jiných velkých městech

Na druhou stranu má Janov podle zjištění Tecnocasa jedny z nejpřijatelnějších cen nemovitostí mezi velkými italskými městy.

V průměru kupující utratí pouze 1 123 eur za metr čtvereční , což znamená měsíční splátku hypotéky ve výši 338 eur za dvoupokojový byt. Naopak pronájem takového domu by stál 414 eur měsíčně .

V Římě stojí dům průměrně necelých 3000 eur za metr čtvereční. Typická měsíční platba za dvoupokojový byt se pohybuje kolem 893 eur, což je o něco více než průměrný nájem 772 eur .

U třípokojového bytu by se měsíční splátka zvýšila na 1 061 eur , nájemné 963 eur. Proto je pronájem domu v Římě levnější než jeho koupě.

Florencie je další město, kde je pronájem levnější než nákup. Měsíční splátka za dvoupokojový byt je 871 eur, nájemné pouze 670 eur .

Podle studie zveřejněné Repubblicou zaznamenala Bologna nejvyšší růst cen v roce 2022 s +8,1 % .

Chcete-li si koupit dvoupokojový byt v hlavním městě Emilian, museli byste zaplatit splátku ve výši 779 eur měsíčně oproti částce 703, která je požadována za nájem.

Místo toho v Palermu je i přes zvýšení úrokových sazeb splátka hypotéky nižší než nájem (342 místo 416 eur).

Tato čísla jsou samozřejmě pouze průměrná a mohou se značně lišit i v rámci stejného města .

Proto je důležité zvážit i další faktory. Většina bank například poskytuje hypotéky až do 80 % hodnoty nemovitosti, což znamená, že pro nákup musíte mít odpovídající finanční základ .

Koupě bydlení v každém případě představuje významný krok, který může z dlouhodobého hlediska vést ke zvýšení hodnoty nemovitosti .