Je držení popela doma legální nebo ne? Jaké je riziko podle zákona?
Je možné si popel ponechat doma nebo existují zákony, které to zakazují? Všechna vysvětlení ke stále rozšířenější praxi.
Velmi často se říká, že jen na smrt není lék a je to nepochybně pravda. Poslední akt existence je něco nevyhnutelného a každý z nás ví, že dříve nebo později ten okamžik přijde. Když člověk zemře, vyvstává problém pohřbu : obecně se postupuje ke klasickému pohřbívání , i když v poslední době kremace narůstá . Tento proces spočívá ve spálení těla zesnulého nebo zesnulého a jeho následném zmenšení na popel v pozdější době. Proč ale stále více lidí volí kremaci místo pohřbu?
Popel v domě, je to legální? Vše, co potřebujete vědět
Důvodů by mohlo být mnoho, ale dojem je takový, že mnozí jsou přesvědčeni, aby tuto praxi následovali, protože zákon vám umožňuje uchovávat popel zesnulých nebo zaniklých uvnitř vašeho domova. Popel v domě lze tedy ponechat, ale je třeba dodržovat určitá pravidla. Kremace a rozptyl popela upravuje zákon č. 130 ze dne 30. března 2001 a totéž platí pro uchovávání popela v domácnosti. S ohledem na posledně uvedený aspekt jsou však ustanovení v kompetenci krajů a obcí. Povolení k této činnosti proto musí udělit starosta obce, ve které k úmrtí došlo.

Jak již bylo zmíněno, pro uchování popela zesnulého nebo zesnulého doma je nutné dodržovat určitá pravidla, tj. povinné zapečetění urny a přepis osobních údajů zesnulé osoby, které je nutné jasně nahlásit na samotné urně. A to není vše, protože když obec bydliště povolí zadání, jsou další pravidla, která je třeba respektovat.
Povinnosti (a rizika) pro ty, kteří chtějí mít popel doma
Urna musí být ve skutečnosti uložena na velmi bezpečném místě , aby nehrozilo riziko profanace nebo čehokoli jiného. Kromě toho musí být místní policie nebo policie márnice schopna urnu zkontrolovat a majitelé domů musí v tomto smyslu zaručit dostupnost. V případě změny bydliště lze urnu přemístit pouze s předchozím souhlasem ; nakonec mohou ostatní členové rodiny jít navštívit místo, kde je urna uložena.
Kdo manipuluje s pečetěmi popelnicové urny nebo rozhazuje její popel, aniž by k tomu dostal povolení od matriky, dopouští se trestného činu a hrozí mu vysoké pokuty (správní sankce se obec od obce liší). Pokud již nechcete popel zesnulého nebo zesnulého uchovávat doma, musíte předložit podepsané prohlášení referentovi o osobním stavu magistrátu a zajistit uložení spálené urny na hřbitov na vlastní náklady .