Mnoho lidí si rádo vyrábí likéry doma. Ale je to legální? Zde je to, co o tom říká zákon.

Italů, kteří mají mezi vášněmi výrobu alkoholu doma, je víc, než si myslíte. U likérů všeho druhu nebo piv jsou postupy specifické a zákon nepřipouští výmluvy. Pojďme se podívat na detaily.

Výroba likérů doma

Výroba nějakého druhu alkoholu doma je činnost, která je pro mnoho lidí vášnivá. Někteří si libují ve výrobě limoncella, jiní s jednoduššími likéry, jako je čokoláda, zatímco další vyrábí pivo. Právě soupravy na výrobu piva jsou na trhu rozšířené a snadno dostupné . Jedná se o jednu z nejjednodušších k výrobě lihovin a má různé metody pro její výrobu. Můžete použít extrakt a zrna dodávané v sadě, můžete jej vyrobit s koncentrovaným sladovým extraktem v dóze nebo můžete postupovat podle tradičního postupu přípravy ze základních surovin . 

Výroba likérů doma

Je zřejmé, že při rozhodování o postupu, který chcete přijmout, musíte vzít v úvahu svůj rozpočet, nástroje a prostor, který máte. Určitě je příprava se stavebnicemi pro každého nejvhodnější jak z ekonomického hlediska, tak z hlediska prostoru a materiálu.

I víno je součástí destilátů, které se dají vyrobit doma . K získání kvalitního produktu budou samozřejmě zapotřebí správné nástroje. Obvykle jsou tyto nástroje objemné a poměrně drahé, sotva je někdo drží doma, pokud nemáte vinařství. V tomto ohledu, pokud máte nástroje na rozjezd vinařství, potřebujete jen pozemek pro pěstování hroznů, vhodné stroje na lisování a tedy i na stáčení a na výrobu etiket.

Výroba vína

Náklady na založení vinařství se pohybují kolem 100 000 eur plus byrokratické aspekty. I když se to může zdát jako jednoduchý a výnosný podnik, je třeba mít na paměti, že v jedné části roku je nutná velmi intenzivní práce .

Je výroba alkoholu doma legální?

Bezpochyby je nutné pracovat bezpečně a se správnými materiály, které je nutné před zahájením dobře vyčistit a vydezinfikovat . Každý druh alkoholu má svůj vlastní výrobní postup a pro některé je domácí výroba zakázaná nebo nelegální . Příkladem velmi oblíbeného likéru, u kterého je domácí výroba zakázána, je grappa. V roce 2009 se objevily návrhy na legalizaci domácí výroby grappy do 50 litrů a se zákazem jejího prodeje.

Návrh se dlouho kreslil a přehodnocoval, ale nakonec nebyl nikdy přijat. Příčinou by byly především zdravotní a fiskální důvody, které by byly v rozporu s produkcí společnosti . Společnosti vyrábějící grappu jsou totiž povinny platit daň, které by se soukromník vyhnul. Navíc existuje zdravotní riziko, že při destilaci zůstávají zbytky metanolu , které jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné.

Grappa je tedy bezesporu likérem, který má pro domácí výrobu nejvíce šmrnců . Jak jsme však viděli, existují platné alternativy pro výrobu domácích likérů a lihovin, které můžete nabídnout svým přátelům a příbuzným, aniž byste jim byli penalizováni nebo v horším případě riskovali zdravotní problémy.