Mnoho lidí si klade otázku, zda je legální vyrábět víno doma řemeslným způsobem. V tomto článku tuto pochybnost objasníme.

Ne každý z nás umí být důvtipný ve všech tématech. Mnoho lidí například neví, zda je či není dovoleno vyrábět víno přímo doma . Odpověď vám poskytneme v tomto článku. Stačí se jen pohodlně usadit a přečíst si následujících pár řádků.

Víno je jedním z nejvíce konzumovaných alkoholických nápojů na světě. Získává se kvašením hroznů nebo moštu. Zejména Itálie je prvním výrobcem vína na světě s více než 48 a půl miliony hektolitrů vína ročně. Na druhém místě v tomto speciálním žebříčku jsou naši francouzští sousedé.

Klimatické podmínky naší země jsou totiž ideální pro zrání všech hroznů, bez ohledu na to, zda jsou červené nebo bílé. Dále je Itálie na třetím místě na světě v žebříčku spotřeby vína. Italové proto pijí hodně vína a umístili se až za Francií a Spojenými státy.

Stolování se sklenkou dobrého vína je proto v Itálii velmi rozvinutou tradicí. Známé přísloví říká: „Sklenka vína denně odradí lékaře“. Důležité, jako u všech věcí, je nikdy tento nápoj nezneužívat.

Mnoho lidí si klade otázku, zda je možné vlastnoručně vyrobit víno přímo ve vlastním domácím prostoru . Co je třeba o tomto tématu vědět? Zde jsou všechny podrobnosti.

Je výroba vína doma legální? Zde je odpověď

Neustále se zvyšující životní náklady mohou některé lidi přimět k uspokojení jejich touhy po víně, aniž by museli nutně chodit do obchodů. Ve skutečnosti je výroba vína přímo doma něco naprosto legálního . Bude tedy možné vyrobit si vlastní víno, pokud budete všechny tahy respektovat velmi svědomitě.

Víno

Víno a pivo jsou nápoje, které si můžete snadno vyrobit přímo doma, pokud máte možnost a znalosti o této problematice. To se však netýká lihovin , jako je grappa nebo whisky.

Domácí destilace těchto lihovin je ve skutečnosti v Itálii zcela nezákonná . Je to zákonem přísně zakázáno. Ve skutečnosti vám hrozí až 6 měsíců vězení a velmi vysoké pokuty, pokud byste byli přistiženi při uvádění této operace do praxe.

Kromě nebezpečí a různých aspektů souvisejících s bezpečností – metanol může být pro člověka zcela toxický – není možné destiláty doma vyrábět i kvůli otázce týkající se spotřebních daní při jejich prodeji. Stát by tedy přišel o velké peníze, pokud by povolil vlastní výrobu lihovin.

Ale vraťme se k vínu . Jak již bylo zmíněno, lze jej snadno vyrobit doma pro osobní použití. Pojďme zjistit všechny správné kroky k realizaci tohoto všeho.

Co je třeba vědět

Pro vlastní výrobu vína bude vhodné dodržet správný postup a provozovat v čistém prostředí a s vhodnou teplotou pro tento účel. Drcení hroznů bude provedeno v kbelíku, smícháním cca 10 litrů moštu s cca 3 gramy pivovarských kvasnic. Tento krok urychlí proces fermentace.

Vše bude vhodné cca 2x denně promíchat. Jakmile víno vyschne, vše se musí dekantovat do speciálních lahví pomocí sítka nebo cedníku. Důležité je, aby do lahví nepadaly slupky nebo jiné zbytky.

V tuto chvíli proces trvá ještě několik týdnů. Po dobu asi 7 až 8 dnů budou muset být uzávěry různých lahví ponechány mírně otevřené, aby oxid uhličitý mohl uniknout.

Po uplynutí této doby začnou týdny, ve kterých bude nutné provádět přesuny – přibližně každých 15-20 dní, aby se odstranily případné usazeniny, které se mohou na dně nahromadit. Až bude víno zcela čiré – bude to trvat minimálně tři stáčení – bude možné konzumovat vlastní víno vlastní výroby. Dá se skladovat v lednici. Vše bude vhodné spotřebovat nejpozději do 6 měsíců .