Pokud na sporáku potřete půlku citronu, stane se nečekané: je to revoluční trik. Pojďme se společně podívat, z čeho se skládá.

Můžeme tomu také věnovat veškerou pozornost, kterou chceme, ale když vaříme, je nevyhnutelné, že se sporák zašpiní. Jídlo, olej, omáčka, která vyteče z pánve, se usadí na zapáleném sporáku. Tyto zbytky přicházejí do přímého kontaktu s ohněm a zcela shoří a tvoří z nich černé krusty . Tyto černé strupy jsou noční můrou každého: zbavit se jich není snadné a vyžaduje to hodně mastnoty na loktech. Někdy přistupujeme k čištění těchto zbytků nesprávným způsobem a riskujeme, že si varnou desku nenávratně poškrábeme .

Výsledek není nikdy zcela uspokojivý. Nejhorší je, když se snažíme vyčistit kamna zčernalá a zanesená zbytky nahromaděnými během dnů a týdnů: najít definitivní nápravu se zdá nemožné . Uchylujeme se k používání chemických přípravků, které by teoreticky měly rozpustit veškerý sport, ale to se téměř nikdy nestává. Nejúčinnější řešení je vždy to, které neočekáváme: s trochou citronu a jedlé sody můžeme způsobit revoluci v čištění našich sporáků.

Babiččin starý lék: nemusíte nic utrácet

Starověké léky jsou vždy nejúčinnější. Často zapomínáme, jak pravdivá jsou slova našich babiček: své každodenní návyky svěřujeme výrobkům, které jsou výsledkem pokroku.

Pokrok nám beze stínu pochybnosti přinesl mnoho vynikajících a nepostradatelných řešení, která zlepšila náš život. Někdy však zapomínáme, jak jsou některé ze starověkých prostředků skutečně účinné a umožňují nám ušetřit peníze. 

Trh nás dodnes bombarduje předměty a produkty všeho druhu. Každý z těchto produktů je prezentován jako absolutně nejlepší, jako ten, který může způsobit revoluci v našich životech. Propadáme těmto zavádějícím reklamám a utrácíme jmění za průběžný nákup pracích prostředků a chemikálií. Ne každý ví, že máme nepostradatelného spojence pro úklid domácnosti, neomylného spojence , který pochází přímo z přírody: citron.

Plátky citronu

Citrony jsou citrusové plody s překvapivými vlastnostmi. Kromě toho, že jde z kulinářského hlediska o mimořádně všestranné a chutné jídlo, může nám pomoci s úklidem domácnosti.

Citron má schopnost odmašťovat, odstraňovat skvrny, eliminovat nepříjemné pachy, korodovat i ty nejzarostlejší a nejodolnější skvrny. Síla tohoto citrusového ovoce nebude nikdy srovnatelná s jakýmkoli pracím prostředkem. Pokud k citronu přidáte hydrogenuhličitan sodný, stane se zázrak: chemická reakce mezi těmito dvěma prvky rozpustí všechny skvrny a inkrustace, zejména ty nejodolnější. Takto funguje citron a jedlá soda na sporáku.

Citron na sporáku s jedlou sodou: nejúčinnější spojení vůbec

Když se na našich kamnech potýkáme s obzvláště tvrdohlavými inkrustacemi, znamená to, že nastal čas uchýlit se k tomuto triku. Jednoduchý, rychlý, levný a přirozený trik.

Můžeme se rozloučit s toxickými produkty pro nás i pro životní prostředí. Co musíte udělat, je rozdělit citron na dvě části. Polovinu, kterou vybereme na čištění sporáku, namočíme do jedlé sody . Jedlá soda se automaticky přilepí na plátek našeho citronu.

Citron na sporáku

Poté můžeme půlkou citronu potřít inkrustace a všechny černé části: třeme a zároveň mačkáme, aby vytekla šťáva. Citronová šťáva, když přijde do kontaktu s jedlou sodou, vyvolá senzační chemickou reakci. Vytvoří se malé množství pěny, která rozpustí případný inkrust. Stačí vše otřít čistým hadříkem, pak nebudete věřit svým očím: vše zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.