Bazalka zhnije pokaždé, když je přinesena domů – důvod je pro mnohé neznámý a nečekaný.

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších aromatických rostlin. Tak nějak charakterizuje tradici Made in Italy právě proto, že je hlavním hrdinou mnoha jídel. Nejen to, díky svým jedinečným vlastnostem je skvělým spojencem pro zdraví těla. Nezaměnitelné aroma a jemná chuť, ideální pro čerstvou domácí omáčku nebo pro dodání Ligurského pesta charakteristický a jedinečný nádech. Proč ale rychle hnije poté, co si koupíte bazalku ? To jsou určující faktory.

Bazalka, charakteristika nejoblíbenější rostliny

Ocimum basilicum je vědecký název bazalky. Jedná se o bylinnou jednoletou rostlinu používanou ve všech italských kuchyních. Její listy představují skutečnou tradici, jsou zelené barvy, dosahují délky až 5 cm a rostlina může dosáhnout výšky i půl metru. Některé odrůdy mohou převzít i fialovou barvu listů, nejen zelenou.

vlastnosti bazalky

Je to jistě král všech aromatických bylin, jak napovídá její název: basilikon v řečtině skutečně znamená „království – královský“. Je to rostlina pocházející z Indie a Afriky, ale dnes se pěstuje po celém světě, získává až 50 různých druhů bazalky.

Málokdo ví, že ten janovský je uznávaný a certifikovaný DOP , s malými a oválnými listy sytě zelené barvy. Jeho vůně je velmi jemná a je jistě skutečným klenotem naší místní tradice.

Shnilá bazalka: jaké jsou faktory a jak se jí vyhnout?

Lahodná aromatická rostlina s jasně zelenou barvou je ideální do omáček, bylinkových čajů a polévek . Jak již bylo řečeno výše, jedná se o jednoletou rostlinu, a proto vás odborníci vyzývají ke sběru listů ještě před rozkvětem, aby měly lepší chuť.

Po sesbírání vám již nic nebrání v tom, abyste jej umístili do mrazáku nebo lednice, a to až na týden pro jeho uchování. Stává se však, že koupí v supermarketu bazalka okamžitě zhnije , jakmile překročí dveře domu.

Určujícím faktorem tohoto jevu je jeho přítomnost v supermarketu a doba, po kterou byl ponechán pod umělým světlem. Klíčovou roli hraje také teplota přítomná v místnostech, která je pro bazalku řízená a rozhodující. Pak rostlinu někdo koupí a při převozu ji umístí k oknu, případně do teplé kabiny. Bohužel nemá čas přizpůsobit se změnám prostředí , a to natolik, že okamžitě hnije. Nejen to může být také tím, že během pobytu v supermarketu nedostalo správnou zálivku.

shnilá bazalka

Rostlinu je nutné ihned po příchodu domů zalít, umístit do správné polohy , aby měla čas se adaptovat na nové teploty.

To není vše, rostlina nesmí být nikdy vystavena přímému slunci a v létě je nutné listy průběžně vlhčit, aby se rozmnožily její přirozené stanoviště.