Staré nebo poškozené džíny? Zde je návod, jak jim dát druhý život, aniž byste je vyhazovali, a recyklujte je velmi užitečným způsobem.

Velmi často se ocitáme s džínami v dobrém stavu, ale které už z různých důvodů nenosíme. Může to záviset na velikosti, pohodlí nebo prostě proto, že se nám už nelíbí, jak sedí, nebo protože už nejsou v módě. A pokud je škoda je vyhodit, protože jsou v dobrém stavu, tady je kreativní nápad, jak je recyklovat a znovu použít častěji, než si myslíte.

Staré džíny, tady je návod, jak jim dát nový život

Jak mnozí slyšeli, nacházíme se v době, které se říká „fast fashion“ . Tato definice není dána náhodou. Termínem fast fashion se označuje rychlá výroba trendy oblečení za dostupné ceny. Takzvaná rychlá móda je obchodní model, který spotřebitelům nabízí možnost nákupu módního oblečení za ceny mnohem nižší než u luxusních značek. Tento trend se v posledních letech stal velmi populárním , protože umožňuje spotřebitelům uspokojit jejich módní potřeby bez utrácení velkého množství peněz.

Fenomén rychlé módy

Tento typ oblečení se však velmi často vyrábí s úsporami a ze surovin, které většinou nejsou vůbec dobré. Výsledek? Po pár použitích se tričko nebo kalhoty zničí , zformují se a my jsme nuceni kupovat nové. Jakkoli se tato praxe může zdát běžná, může být pro planetu ve skutečnosti nebezpečná .

Podle Organizace spojených národů se ročně vyhodí asi 13 milionů tun použitého oblečení. To vše je problém, protože tyto oděvy často končí v odpadu , kde mohou uvolňovat škodlivé chemikálie do životního prostředí právě kvůli materiálům, ze kterých jsou vyrobeny. Kromě toho může použité oblečení zabírat mnoho místa na skládkách odpadu, což narušuje výrobu obnovitelné energie. Má se za to, že k řešení tohoto problému je nutné povzbudit spotřebitele, aby své použité oblečení darovali nebo recyklovali, místo aby je vyhazovali.

Zde je řešení, jak znovu použít kalhoty, ještě lepší než džíny , které už nechceme nebo nemůžeme nosit. Vše, co potřebujete, jsou nůžky a minimální dovednost šití, abyste vytvořili něco jedinečného.

Jak recyklovat kalhoty

Nejprve si budete muset ustřihnout nohavice a rozepnout je na straně švu , pokud by to byly džíny, vyloučíte je. Každou nohu rozřízněte na 2 podél dlouhé strany, dokud nezískáte 4 kusy, které se budou střídavě překrývat (horní část kotníku u jednoho kusu džín a naopak u druhého).

Staré džíny, jak je znovu použít
Dále budete muset sešít stranu, která odpovídá, a provést stejný postup s dalšími 2 díly. Poté vezměte tři listy A4, které položíte na látku. Ty, umístěné vedle sebe, poslouží k vyříznutí části o rozměrech 64 cm x 30 cm . Z džínů tak získáte obdélník.

Další krok zahrnuje nažehlení jedné ze dvou částí, které jste získali , na lepicí plátno a následné obkreslování šikmých čar začínajících z jedné strany, abyste vytvořili tartanovou texturu. Poté prošijte podél čar a přebytečnou látku odstřihněte. Nyní budete mít jednu část sešitou s efektem výšivky, zatímco druhá by měla zůstat tak, jak ji ustřihnete.

Překryjte druhý kousek džínů a přehněte vše až do 1/3 od dlouhého okraje. Se zbytky džínů utvořte obdélník, který spojí strany džínů na přehybu , abyste je uzavřeli bočně do klínu a vytvořili sáček. Vše dobře prošijte a přidejte kapsy a ozdobné uzávěry, abyste získali kabelku s klopou. Dokončete a zpevněte švy a poté přejděte k ramennímu popruhu.

Džínová kabelka

Budete potřebovat velký řetízkový steh, kterým protáhnete modrou krajku nebo šev džínové nohavice . Můžete si vybrat délku ramenního popruhu nebo zda vyrobit rukojeti. Vazba mezi řetízkem a látkou se pak musí dobře sešít a zaháknout karabinou do speciálně vytvořené smyčky s látkou. Vytvořili jste si svůj vlastní ramenní popruh, který si můžete upravit výšivkou, špendlíky nebo nášivkami, a také přispějete k tomu, aby staré kalhoty neskončily v odpadkovém koši.