V dnešní době jsme zvyklí najít toaletní papír prakticky všude. Co se ale používalo, než byl vynalezen?

V moderní době je toaletní papír přítomen na toaletách po celém světě. Jak se nám to zdá samozřejmé, jeho vynález je poměrně nedávný. Je proto přirozené a spontánní ptát se, co se používalo na jeho místě, než se rozšířilo. Pojďme to společně zjistit.

Toaletní papír a jeho zrod

Jak se předpokládalo, zrození nejpoužívanější role papíru na světě není příliš dávno. Jeho záměr sahá až do 50. let 19. století, kdy muž z New Yorku jménem Joseph Gayetty přišel s nápadem vyrábět a prodávat typ měkkého papíru, který by se používal na toaletu . Jeho řešení bylo očividně dobře přijato, protože metody používané před vydáním papíru byly rozhodně dráždivější.
V roce 1800 bylo zvykem používat staré novinové listy , výrobky z poměrně nedávné doby, ale předtím vás někdy zajímalo, co se používalo?

Listy novin

Ve skutečnosti byla řešení nejrozdílnější . Každá doba zjevně našla nejvhodnější prostředky pro osobní hygienu na základě toho, co bylo k dispozici. A pokud se některé metody zdají rozhodně méně funkční než velmi měkký toaletní papír, na který jsme zvyklí, je třeba vzít v úvahu, že ještě před několika staletími byla i představa pohodlí velmi vzdálená našim. Stačí říci, že ve starověkém Řecku se lidé čistili pomocí keramických střepů . V průběhu let se však vše změnilo a i způsob, jakým se čistíte po odchodu na záchod, zaznamenal různé mutace.

Co se dříve používalo místo moderních rolí měkkého papíru

V průběhu staletí není pochyb o tom, že lidské bytosti tvrdě pracovaly, aby překonaly potřebu intimní čistoty. Již ve starověku existovaly některé národy, které poznaly potřebu a potřebu intimní čistoty.
Staří Římané jsou například známí tím, že stavěli vynikající kanalizační systémy pro likvidaci exkrementů. V jejich případě se úklid po odchodu do koupelny prováděl pomocí houbiček namočených ve slané vodě přivázaných na tyč.
Ve druhém století před naším letopočtem se v Číně používaly listy konopného papíru , které lze považovat za poněkud předchůdce toaletního papíru. Tato informace se k nám dostala díky nálezu některých pozůstatků v hrobce.

Co se používalo před toaletním papírem

Některá historická svědectví vysvětlují, jak se i národy severní Evropy velmi dobře přizpůsobily této potřebě . Například Vikingové používali k čištění zbytky ovčí vlny , jistě velmi jemné, účinné a podobné našemu toaletnímu papíru.

Skutečný průlom nastal v polovině 19. století, kdy se v obchodech začal prodávat toaletní papír. Je zřejmé , že vytvoření produktu tak pohodlného na používání bylo široce schváleno a vítáno, ačkoliv prvních několik let to byl produkt velmi vzdálený toaletnímu papíru, který používáme dnes. Stačí říci, že teprve v polovině 20. století se začal vyrábět toaletní papír tak, jak ho známe dnes .
O jedné věci však není pochyb, a to, že i když toaletní papír neexistoval, lidé se vždy uměli přizpůsobit nejlepším způsobem, jaký znali.