Prací prostředek pro kutily je skvělý nápad, jak ušetřit peníze a myslet na životní prostředí. Pojďme se podívat, jak ji připravit na rok. 

prací prostředek na 1 rok

Vyrobit si doma vlastní prací prostředek vám umožní utratit za rok praček jen deset eur.

Prací prostředek pro kutily: výhody

Kromě toho, že se mycí prostředek koupí v supermarketu, lze jej vyrobit i doma, a to se značnou úsporou nákladů. Vlastní prací prostředek vám také umožní respektovat životní prostředí a zdraví lidí, kteří jsou nám drazí. Prací prostředky prodávané v supermarketech totiž velmi často obsahují povrchově aktivní látky nebo chemické látky, které mohou mít z dlouhodobého hlediska škodlivé účinky na organismus.

Aniž bychom zapomínali na nebezpečné dopady na životní prostředí. Domácí prací prostředek je navíc hypoalergenní a neobsahuje konzervační látky.

Bylo prokázáno, že například francouzské rodiny provedou v pračce průměrně 5 praní týdně , celkem tedy 220 praní za rok. Při těchto praních se spotřebuje 26 litrů tekutého pracího prostředku a 40 kilo práškového pracího prostředku.

čisticí prostředek

Doma si můžete vyrobit všechny prací prostředky, dokonce i ten na praní prádla v pračce. Podívejme se, jak ho vyrobit na rok praní, s použitím pouze dvou ingrediencí a útraty méně než deset eur (asi 0,35 centu za litr).

Výrobní proces

Suroviny potřebné k přípravě tekutého pracího prostředku, který budete potřebovat na rok praní, jsou následující:

  • Marseillské mýdlové vločky , 60 gramů (průměrná cena, asi 0,40 centů)
  • peruhličitan sodný , 15 gramů (průměrná cena 0,15 centů)
  • bikarbonát , 30 gramů, (průměrná cena 0,10 centů)
  • esenciální olej , několik kapek (asi 0,05 centů).
  • 1 litr horké vody
  • 1 litr studené vody

Nejprve je třeba ohřát litr vody. Uvnitř musí být zakomponovány vločky marseillského mýdla. Lupínky by se měly dobře promíchat.

Při vypnutém ohni se musí nalít peruhličitan sodný a poté hydrogenuhličitan. Následně můžete vše rozmixovat pomocí mixéru. Cílem je, aby směs byla co nejvíce homogenní.

čisticí prostředek

Poté musí být směs ochlazena a ponechána stát asi celý den. V tomto okamžiku by měl být prací prostředek velmi kompaktní, ale to je normální. Další fází je vše promíchat přidáním litru studené vody . Opět je cílem, aby směs byla homogenní a hladká.

Budete potřebovat zavařovací sklenice, ty od klasických tekutých pracích prostředků předem opláchnutých a vysušených jsou jemné, ale i jednoduché plastové lahve. Pokud chcete, můžete si vybrat skleněnou nádobu. Do pracího prostředku je třeba přidat několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Poslouží k provonění prádla. Levandule a citron jsou toho příkladem.

S malou útratou získáte tekutý prací prostředek schopný vybělit, dezinfikovat a odstranit skvrny z vašeho prádla. Tyto vlastnosti mu dodává hydrogenuhličitan, který je přírodním a biologicky odbouratelným produktem. Kromě toho může fungovat i jako aviváž a deodorant.

Peruhličitan sodný naopak dezinfikuje a barví. Marseillské mýdlo je naproti tomu biologicky odbouratelný a antialergenní přípravek, který šetrně čistí.