Čerstvá, voňavá a spojenec dobré středomořské kuchyně: řeč je o bazalce. Aby byla silná, bujná a vždy krásná, měla by být vysazena na neobvyklém místě. To je tam kde.

Bazalka

Bazalka je jednoletá rostlina , která miluje sluneční paprsky a mírné klima. Může se vysévat během jarní sezóny a čekat, až bujně poroste. Listy bazalky milují přímé světlo a preferují příjemné teploty od patnácti stupňů výše. Pro úspěšné pěstování této vonné rostliny je nutné znát všechna dobrá tajemství odborných školkařů, aby samotná bazalka bujně rostla a nebyla napadána parazity a hmyzem. Existuje neobvyklé místo, o kterém ne každý ví, kde lze bazalku zasadit a nechat vyklíčit.

Bazalka: co potřebujete vědět

Aromatická a voňavá bylina par excellence, královna ligurské kuchyně a základní surovina pro přípravu janovského pesta. Řeč je o bazalce, která vydává skutečně jedinečnou a nezaměnitelnou vůni. Jeho vědecký název je Ocimum basilicum a patří do čeledi Lamiaceae .

bazalka

Listy bazalky se používají k doplnění chuti a chuti pokrmům, včetně pizzy. Kromě využití v kuchyni je tento kultivar jednou z oblíbených jednoletých rostlin pěstitelů a milovníků zahradničení k provonění zahrady. Bazalka je navíc rostlina, která odhání hmyz.

Existuje několik odrůd bazalky k pěstování, včetně bazalky Genovese, bazalky nachové, bazalky lékořice, bazalky máty a dalších kultivarů. Sazenice bazalky může dosáhnout až šedesáti centimetrů a může vytvářet růžové nebo bílé květy.

Listy bazalky: nutriční vlastnosti

Ne každý ví, že používání lístků bazalky v kuchyni je skutečný důl nutričních vlastností . Bazalka je bohatá na minerální soli, vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, má velmi zanedbatelný kalorický příjem a nízký glykemický index.

Bazalka: jak ji pěstovat?

Rostlinu bazalku lze pěstovat jak na zahradě, tak na balkóně v květináčích. Semena kultivaru musí být pohřbena a pokryta vrstvou zeminy. Jak se očekávalo, bazalka musí být zaseta na jaře, zejména začátkem dubna, aby se umožnilo větší rašení . Půda, kde se bazalka vysévá, musí být hnojena živinami zaměřenými na stimulaci zdravého růstu. Školkaři doporučují používat přírodní hnojiva včetně pivovarských kvasnic a kávové sedliny. Hnojení rostliny bazalky musí probíhat dvakrát ročně: jednou na jaře a jednou na podzim.

Basil doma

Bazalka: pozice, aby byla krásná

Existuje neobvyklé místo, kde je možné bazalku pěstovat: mluvíme o našem balkonu nebo zahradě v oblasti, kde je přímé sluneční světlo. Ano, listy bazalky preferují teplo a mírné klima . Nesnáší stín a drsné klima. Dobrým tipem je přesadit rostlinu bazalky do malého až středně velkého černého květináče. Zalévejte vodou, aby půda příliš rychle nevyschla.

Bazalka: je čas ji sklízet

Jakmile jsou lístky bazalky krásné a rozkvetlé, je dobré přistoupit ke sběru na přípravu pesta nebo na ozdobu a dochucení pokrmů.

S těmito triky můžete pěstovat a sklízet listy bazalky po celý rok. Pesto je zaručeno!

rostlina bazalka