Jak rychle a snadno rozmnožit orchidej doma? Jednoduše s banánovou slupkou. Zde je postup, který je třeba dodržet.

Orchideje a banány

Esteticky velmi krásné, elegantní a sofistikované, orchideje jsou pravděpodobně nejnáročnější pokojové rostliny. Přestože se jedná o minimalistické rostliny, jejich květy dokážou skutečně vybarvit a vyšperkovat jakékoli prostředí. Jejich péče vyžaduje určitou pozornost, ale není nijak zvlášť obtížná. Ve skutečnosti je možné tuto myšlenku šířit doma v několika jednoduchých krocích a s několika přírodními přísadami. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak množit orchidej v interiéru

Množení orchideje v interiéru se může zdát jako obtížný úkol. Ve skutečnosti budete potřebovat pouze uschlou větvičku orchideje, která může vypadat téměř mrtvá, malý banán, trochu mleté ​​skořice, stroužek česneku, trochu mechu, svíčku, plastovou láhev a trochu vody. Proces je jednoduchý a vyžaduje jen trochu času a trpělivosti, aby orchidej zakořenila.

Rozmnožte orchidej

Nejprve musíte najít větev, kterou chcete uříznout. Nejlepší je vybrat snítku bez květů nebo poupat . Odřízněte ji od zbytku rostliny a znovu zastřihněte konce, dokud nebude vidět jasně zelený vnitřek. Naše nová rostlina orchidejí začne z této větvičky. V tuto chvíli je nutné oloupat stroužek česneku a pomocí něj vložit konce snítky dovnitř. Budete muset použít stroužek česneku, abyste dobře promasírovali dvě zelené strany větve. To pomůže zabránit tvorbě plísní nebo hub a zabrání hnilobě větve.

Nyní vezměte svíčku a zapalte ji. Když vosk začne vytékat, použijte jej k utěsnění konců větve . Může se to zdát jako praktika, která zabraňuje rostlině dýchat nebo rašit, ve skutečnosti tato technika poslouží k tomu, aby naše ratolest neztrácela vodu. Nyní, když jste připravili větev pro šíření, zbývá už jen přejít k postupu.

Proces propagace

Vezměte svůj malý banán, oloupejte ho a vložte ovoce i slupky do mixéru. Poté přidejte litr vody a vše dobře promíchejte . Jakmile získáte tekutou směs, vybavte se sítem a získanou látku přefiltrujte do sklenice .

Banán pro množení orchidejí

Tato tekutina bude fungovat jako aktivátor pro větvičku, která bude zcela ponořena po dobu nejméně 20 minut ve vzduchotěsné nádobě. Mezitím přelijte lžičku skořice a litr vroucí vody do jiné nádoby . Tuto směs dobře promícháme a necháme vychladnout.

Jakmile dosáhnete pokojové teploty, postupujte i v tomto případě tak, že vše dobře přefiltrujete . Směs vody a skořice poslouží jako dezinfekce na mech, do kterého se chystáme položit naši budoucí orchidej. Poté do směsi ponořte mech a nechte 20 minut nasáknout . Po uplynutí této doby dobře vyždímejte a nechte oschnout na papírové utěrce.

Nyní si stačí vytvořit svůj vlastní miniaturní skleník, kam umístit snítku orchideje . Vezměte velkou láhev s vodou a odřízněte ji třetinu od základny, jednu část nechte pohromadě, aby se dala znovu otevřít a zavřít. 

Láhev do mini skleníku

Na dno láhve dejte nějaké kamínky , které poslouží jako odtok, aby voda nestála.  Poté přidejte mech a položte snítku orchideje vodorovně a namočte ji stejnou vodou, ve které byla ponořena. 

Úplně postříkejte trochou vody a lahvičku uzavřete, aby se udržela vlhkost. Pokračujte v pravidelném nebulizaci a po několika týdnech již uvidíte první výhonky . Doporučuje se ponechat větev v kutilském skleníku alespoň několik měsíců , poté budete mít sazenici s kořeny připravenou k zakopání do Kůry.