Existuje trik, jak si rozmarýn namnožit a mít ho neustále po ruce, rok co rok.

Rozmarýn: zde je návod, jak ho namnožit

Během našich obědů a večeří se nám nejednou stalo ochucení pokrmů aromatickými bylinkami , díky nimž jsou naše pokrmy chutnější a ještě voňavější.

Máme k dispozici mnoho možností, od petržele po tymián, přes bobkový list , šalvěj a mnoho dalších , ale zejména jedna z nejběžnějších, zvláště v kombinaci s kuřecím masem s bramborem, je rozmarýn.

Rozmarýn: vlastnosti

Šalvěj rosmarinus Schield , to je její vědecký název, roste spontánně ve středomořském vzduchu podél Tyrhénských a Jónských oblastí a je velmi rozšířená po celém poloostrově, zejména od pobřeží Jaderského moře po Molise a od částí sousedících s Gardou.

Samotná rostlina je stálezelená a může dosáhnout výšky asi 50 – 300 cm s dlouhými a vytrvalými listy o velikosti 2-3 cm, které vydávají zvláštní a charakteristickou vůni.

Její údržba vyžaduje, aby tato rostlina byla vystavena na slunných místech a ne v chladných oblastech, protože není odolná vůči dešti a drsnému zimnímu klimatu, a pokud je držena na balkoně domu, měla by být pěstována v půdě smíchané s pískem.

Násobení rozmarýnu, jak k tomu dochází?

Jeho množení může probíhat řízkováním, tedy kouskem rostliny, který se odřízne od mateřské rostliny a regeneruje se v zemi, čímž se kultivuje a roste, aby dala život novému rostlinnému exempláři.

Rozmarýn: zde je návod, jak ho namnožit

A právě díky této metodě můžeme získat více rostlin rozmarýnu tím, že je donekonečna množíme, aniž bychom museli kupovat novou rostlinu od prodejce.

Rostliny zrozené z řízků dozrávají rychleji než mateřská rostlina zrozená ze semene, protože rozmarýn má poměrně dlouhou dobu klíčení.

Jinak rostlina rozmarýnu získaná řízkováním vyroste a bude mít velikost použitelnou pro použití po několika měsících od doby, kdy byl řízek vypěstován v květináči.

To je velmi důležité, protože klonovaná rostlina bude identická s mateřskou a bude mít stejnou chuť a vlastnosti jako rostlina zrozená ze semene, se stejnou odolností a vůní.

Technika řezání řízků

Odstranění kousku rostliny z hlavní rostliny navíc nijak nepoškodí, protože odstranění malého kousku nezpůsobuje rostlině rozmarýnu žádné problémy a náš balkon nebo parapet bychom mohli zaplnit tolika klonovanými rostlinami, kolik chceme.

Aby to bylo optimálnější, je vždy lepší stříhat mladé, zelené a čerstvé stonky, které se obvykle nacházejí u kořene rostliny, a vyhnout se hnědým a dřevnatým, které by mohly být zákeřné jak při řezání, tak při růstu.

K oddělení těchto větviček použijte velmi ostré nůžky a zvolený stonek musí být dlouhý alespoň 10 cm. Vždy je lepší seříznout více než jeden, pokud vybraný není příliš zelený nebo nezakoření.

Po vyjmutí větvičky odstraňte jehlice rozmarýnu ze spodní části a poté ji vložte do horké vody na teplé místo, pokud možno bez přímého slunce.

Voda přenáší kyslík a musí se měnit každé dva dny a má tendenci neznehodnocovat řízky, které dají život novým rostlinám rozmarýnu. Po asi 4-8 týdnech, pokud naše řízky přežily, uvidíme kořeny na každém stonku.

V tomto případě je třeba je přesadit do většího květináče s písčitou půdou a vytvořením díry v zemi vložit řízek tak, že jej vystavíte přímému světlu po dobu alespoň 6-8 hodin denně.

Technika rozmarýnových řízků

Jakmile vyroste a dosáhne velikosti asi 15 centimetrů, lze rostlinu použít a případně z ní odříznout nové řízky , aby se vytvořily další, aniž by se však sklidila 1/3 rostliny, protože roste pomalu.

Pokud jsou naopak naše řízky nahnědlé a jehlice lze snadno odstranit, znamená to, že řízek nepřežil a budeme muset vzít další, abychom si rozmnožili rostlinu rozmarýnu.