Získání rostlin ze semen citronu je možné a také docela jednoduché. Zde je postup, který je třeba dodržet.

Necháme naklíčit citrony

Velmi často ve školkách kupujeme sazenice, které bychom si mohli sami velmi jednoduchým způsobem naklíčit. Určitě to nějakou dobu potrvá, než semena vyklíčí srovnatelná s kupovanou rostlinou, ale spokojenost bude určitě velká. Zde je příklad, jak klíčit semena citronu.

Pěstujte rostliny ze semen citronu

Každý z nás se v dětství alespoň jednou pokusil vypěstovat sazenice ze semen odebraných přímo z plodů, snad i s dobrými výsledky. Velmi často však některá semena nikdy nevyklíčila, protože ne vždy je stačí hodit do země a zakrýt. 

V případě citronu, stejně jako u všech citrusových plodů, je velmi jednoduché sehnat sazenice. Co budete potřebovat, je samozřejmě citron, ze kterého si vezměte semínka.

Semínka citronů

První věc, kterou musíte udělat, je ta, které musíte věnovat větší pozornost. Ve skutečnosti budete muset citron nakrájet na dvě části, aniž byste vyřízli semínka . Většina citronových semen je koncentrována v médiu ovoce. Bude vám proto stačit ukrojit čtvrtku citronu, abyste se jim vyhnuli, i kdyby někdo mohl utéct.

Poté vezměte misku a dobře vymačkejte dvě části citronu, abyste dostali veškerou šťávu a semínka . Když je největší část bez šťávy, můžete ji naříznout nožem tak, aby se otevřela a odstranila ostatní semínka připojená k dužině. Pomocí sítka oddělte šťávu od semínek a uložte je na savý papír. Nechte semena důkladně vyschnout na vzduchu a po vysušení se ujistěte, že jsou pevná. Nyní budete mít svá semínka, ale toto je jen první malý krok.

Jak klíčit semena

Pro rychlejší klíčení je dalším krokem „oloupání“ semen citronu. Pomocí pinzety budete muset odstranit vrstvu filmu, který pokrývá semeno, který funguje jako skořápka a zpomaluje jeho růst. Jakmile to uděláte, budete potřebovat sklenici vody, list savého papíru a hliníkovou fólii.

Hliník pro semena

Vezměte list savého papíru, složte jej zpět na sebe a ponořte jej do vody a poté vyždímejte, aby byl vlhký a nenamočený . Poté list papíru znovu otevřete a semena dobře rozmístěte na jedné polovině. složte ubrousek tak, aby zakryl semínka, a poté jej složte zpět na sebe. Vezměte fólii a přeložte ji přes papírové ručníky. Budete mít vytvořenou klíčící komoru pro vaše semena . Nyní stačí počkat 2 nebo 3 týdny a nechat semena uvnitř na suchém a teplém místě.

Po třech týdnech otevřete obal a měli byste najít semena naklíčených citronů. V tuto chvíli zbývá jen je zasít. Připravte si květináč s univerzálním substrátem a zeminu dobře navlhčete, dokud voda nevyteče z drenážních otvorů pod květináčem. Pomocí párátka vytvořte otvory, které budou pouzdry pro vaše semínka. Potom umístěte klíčky do otvorů, přičemž dbejte na to, abyste kořen dobře uspořádali na dně a zahrabali semeno, poté je dobře zakryjte.

Zasít citrony

Jakmile to uděláte, stačí, abyste vázu nechali doma, dokud nezačnou růst listy . Květináč nesmí být v přímém kontaktu se slunečním zářením, které by mohlo výhonky spálit, ale přesto musí být umístěn na světlém místě, případně v blízkosti okna.

Do měsíce už budete mít malé  citronové rostlinky a můžete se rozhodnout, zda je rozdělíte a dáte do každého květináče jednu, nebo je pěstujete společně.