Existují různé způsoby, jak extrahovat esenciální olej z rostlin, ale jeden konkrétní je nejrychlejší a nejúčinnější. Podívejme se na to podrobně.

rostlinný olej

Od starověku byly uznávány a používány esenciální oleje , které jsou zodpovědné za příjemnou vůni rostlin.

Během staletí se jejich osudy pohybovaly mezi velikostí a temnotou, přičemž to druhé často odpovídalo pokroku v chemii a syntetických sloučeninách.

Od 90. let 20. století se však esenciální oleje těší oživení popularity a dostávají se pod nový dohled.

To vedlo k širokému přijetí aromaterapie jako prostředku léčení a relaxace.

Esenciální oleje se používají ke zlepšení fyzické , emocionální a duševní pohody a tím přispívají ke zlepšení kvality života.

Proces, jak extrahovat olej z vonných rostlin, je zajímavý a vyžaduje důkladné pochopení flóry. Je to však také docela snadno dosažitelné doma .

K tomu potřebujete 12l destilátor , plynový nebo elektrický sporák, vodu a vonné rostliny, jako je máta, levandule, tymián,  rozmarýn , saturejka a šalvěj, které se pyšní bohatou koncentrací esenciálních olejů.

Pro proces stačí asi 2 kg čerstvě sklizených rostlin během jejich balsamikového období, kdy jsou více koncentrované v aktivních látkách.

Extrahujte esenciální olej z rostlin destilací

Parní destilace je proces, při kterém se pára používá k oddělení směsi dvou nebo více látek, které mají různé body varu.

Extrahujte esenciální olej

Pro získání esenciálních olejů je referenční technikou parní destilace, která zahrnuje využití páry generované vařící vodou .

Pára pak prochází rostlinnou hmotou přítomnou v destilačním přístroji a nese s sebou aromatické molekuly rostlinných buněk .

Tyto molekuly jsou neuvěřitelně lehké, díky čemuž jsou vysoce těkavé a snadno se vypařují. Vodní pára a těkavé molekuly pak proudí kondenzátorem a vracejí se do kapalného stavu.

Esenciální oleje mají díky svému složení nižší hustotu než voda a budou přirozeně viset nad aromatickou vodou.

Ten se tvoří, když se pára vrátí do kapalného stavu a rozptyluje mikrokapky esenciálního oleje, které vytvářejí jedinečné aroma destilované rostliny.

Oddělení dvou kapalin je jednoduché pomocí základní dělicí nálevky, protože jsou nemísitelné.

Produkty destilace jsou čistá silice a aromatická voda nazývaná také hydrolát .

Aromatická voda zdaleka není jednoduchým odpadem, ale vzácným vedlejším produktem destilace.

Tuto všestrannou tekutinu lze použít pro různé účely, od železné vody po pleťové tonikum a dokonce jako silné rostlinné antiseptikum.

Extrahujte esenciální olej

Mějte na paměti, že čerstvě destilované esenciální oleje nemusí být vždy voňavé, protože musí projít dobou zrání , která obvykle trvá několik týdnů.

Během této doby je nezbytné nechat olej odpočinout, aby dosáhl svého ideálního aroma .

Jak uchovávat esenciální oleje

Vzhledem k jejich jemné povaze se s esenciálními oleji musí zacházet velmi opatrně, protože jsou náchylné na žluknutí a zkažení, což může vést ke ztrátě jejich přirozené vůně a dokonce k uvolňování škodlivých látek.

Pro zachování jejich celistvosti je nezbytné uchovávat je v nádobách z tmavého skla , mimo přímé vystavení světlu a teplu.

Esenciální oleje jsou koncentrované a obsahují aktivní molekuly , z nichž některé mohou mít toxické účinky.

Z tohoto důvodu by se měly používat střídmě, v kapkách, a vyhledat radu odborníka, aby se předešlo možnému poškození.