Pro ochranu rostlin před nebezpečnými houbovými chorobami se můžete spolehnout na velmi účinné řešení.

Prach na zahradě

S návratem slunečných dnů stoupá touha obohatit svůj domov i zahradu nádhernými rostlinami , které dokáží dodat jas a barvu různým prostředím. Pěstovat rostliny navíc znamená také mít radost z jejich plodů: vzpomeňte si například na rostliny rajčat, ale také na okurky, cukety, lilek a mnoho dalšího. Jak však ví každý, kdo je s touto problematikou obeznámen, s rostlinami se musí vždy zacházet velmi opatrně, aby rostly zdravé a silné. Bohužel, nemoci rostlin jsou vždy za rohem, ale naštěstí existují účinná řešení, která nám umožňují chránit naše zelené přátele.

Nemoci rostlin, jak se vyhnout s tímto lékem: stačí několik kroků

Letní období, tedy období, kdy teploty snadno dosahují (a překračují) 30 stupňů , umožňuje rostlinám lépe se bránit některým chorobám.

Nemocná rostlina

Například plíseň, poměrně častá choroba rostlin, se při těchto teplotách nevyvíjí. S návratem dešťů se však situace zcela mění, protože teplota vzduchu klesá a nastupuje vlhkost . To jsou právě ideální podmínky pro rozvoj houbových chorob na rostlinách.

Plíseň většinou postihuje rostliny rajčat a vinnou révu, ale choroby mohou postihnout všechny rostliny . Co můžeme udělat, abychom naše rostliny ochránili a zabránili tomu, aby onemocněly?

Nejlepším řešením je spolehnout se na postřik rostlin některými biologickými přípravky , aby byla zaručena účinná ochrana proti houbovým chorobám.

Jen pro příklad, jedním z nejpoužívanějších přípravků na ochranu rostlin je síran měďnatý , vynikající pro ochranu vinné révy, zeleniny a ovoce.

Síran měďnatý, používaný od starověku, je vynikající fungicid a baktericid. Vzhledem k tomu, že se jedná o chemický přípravek, doporučuje se postřikovat rostliny síranem měďnatým, když teploty nejsou příliš vysoké , jinak riskujete, že se situace s teplem spíše zhorší, než zlepší.

Proto lze síran měďnatý aplikovat na podzim a v zimě. Rostliny rajčat by měly být postříkány síranem měďnatým asi pár týdnů před dozráním ovoce. 

Jedlá soda a mléko jsou také vynikající ochranou pro naše rostliny

Dalšími prvky, které můžeme použít k ochraně našich rostlin před houbovými chorobami, jsou jedlá soda a mléko . Během dozrávání ovoce se samozřejmě důrazně nedoporučuje používat chemické přípravky, zatímco hydrogenuhličitan a mléko lze bezpečně používat.

Postřikové rostliny

Přestože se jedná o méně „silné“ roztoky než síran měďnatý, jejich ochranný účinek na rostliny je stále uspokojivý . Ideální je stříkat roztok charakterizovaný bikarbonátem nebo mlékem alespoň jednou týdně.

Plody lze v tomto případě také sbírat a konzumovat ihned po postřiku . V krátké době si všimneme, jak naše  rostliny rostou silně a zdravě ,bez nebezpečí houbových chorob.