Ficus robusta nebo elastica je velmi jednoduchá rostlina k pěstování. Typické pro tropické země, tato rostlina potřebuje nepřímé světlo, nebulizovanou vodu a teploty nikdy pod 15 ° C.

 

Musí mít byt. Existuje více než jeden důvod, proč pěstovat robustní ficus v bytě, stručně řečeno, za jeho velkými zelenými listy, které mohou dát dotek elegance do každého rohu domu, je toho víc.

Tato tropická rostlina je schopna zvlhčovat uzavřené prostředí a zároveň absorbovat znečišťující látky přítomné ve vzduchu, zejména se zdá být velmi účinná proti formaldehydu, látce uvolňované z různých výrobků pro domácnost a cigaretového kouře, která není pro člověka zdravá.

Rysy

Patřící do rodiny moraceaeficus robusta, nebo elastica, je krásná pokojová rostlina, jejíž původ se nachází na Dálném východě. V přírodě je ficus robusta předurčen k tomu, aby se stal skutečným stromem, známým jako kaučukovník, odtud název ficus elastica nebo gumový fík, protože kvalitní kaučuk může být extrahován z latexu rostliny. Pro zbytek je ficus robusta rozpoznatelný centrálním vertikálním stonkem, ze kterého se vyvíjejí velké lesklé jasně zelené listy.

Výstava

Ficus robusta je tropická rostlina, proto také snáší teplo, ale netoleruje chlad, tj. Teploty pod 15 ° C. V létě je možné nechat rostlinu růst venku, v oblasti v polostínu, zatímco v zimě je lepší najít úkryt před chladem a vzít v úvahu, že ideální teplota pro udržení v bytě by měla oscilovat mezi 16 ° C a 27 ° C. Ficus robusta může být umístěn ve světle, ale ne na přímém slunečním světle, hlavně proto, aby se zabránilo spálení listů.

Půda a hnojivo

Po získání velkého hrnce o průměru nejméně 25 cm přidejte expandovaný jíl a pak univerzální půdu nebo zelenou rostlinnou půdu. Použijte tekuté hnojivo pro zelené rostliny a zřeďte ho ve vodě, kterou běžně používáte k zalévání rostliny. Kdy oplodnit? Každých 15 dní na jaře a v létě, jednou měsíčně v zimě

Zavlažování

Orientačně byste měli rostlinu navlhčit každých pět dní v teplejších měsících a každých deset v chladnějších měsících. Aby nedošlo k chybám, často kontrolujte půdu na povrchu prstem: pokud je suchá, zalévejte, jinak počkejte. Jen pozor na stojatou vodu, která by mohla způsobit hnilobu a udušení kořenů rostliny.

Další doporučení: pokud je váš ficus robusta v bytě, v zimě může trpět topením a v létě zapnutou klimatizací. Aby se mu ulevilo, když je prostředí obzvláště suché, čas od času rozprašuje trochu nevápenaté vody (aby nedošlo ke zničení listů) při pokojové teplotě na listy.

Prořezávání

Chcete-li omezit velikost rostliny, která může hodně růst, nebo odstranit poškozené části rostliny, můžete pokračovat v prořezávání. Nejlepší čas na to je jaro, i když odstranění suchých částí lze provést kdykoliv během roku.

Nemoci a škůdci

Pravidelně kontrolujte, zda váš ficus robusta nebyl infikován košenilou a pokud se tak stalo, zasáhněte bavlněnou koulí namočenou v alkoholu, abyste vyčistili listy.

Špatná expozice, špatné nebo nadměrné zalévání a náhodná stagnace vody mohou vést k tomu, že listy fíkusu robusta zbarví žlutě, stanou se cihlami nebo dokonce spadnou. V tomto případě děláte nějaké chyby, takže si přečtěte pokyny k pěstování ficus robusta a pokuste se zachránit to, co lze zachránit.