Bazalka je oblíbená bylina, která se používá v mnoha typech vaření. Má mírně sladkou chuť, která se často používá k ochucení rajčatových pokrmů, těstovin a pizzy. Basil je součástí rodiny mincovny a pochází z Indie a dalších oblastí Asie. Listy jsou typicky zelené, ale existují i odrůdy s fialovými nebo červenými listy. Kromě svého kulinářského použití je bazalka také známá svými léčivými vlastnostmi. Bazalku lze nalézt čerstvou nebo sušenou ve většině supermarketů.

Basilico, trik školkařů, aby to vždy svěží a nikdy ho nenechali shnít

Svěží bazalka

Bazalka může být snadno pěstována jak uvnitř, tak venku. Ačkoli bazalka preferuje teplé počasí a spoustu slunečního světla, existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou úspěšně pěstovat bazalku doma.

Za prvé, ujistěte se, že rostlina bazalky v dobře odvodněné půdě. Bazalka je náchylná ke kořenové hnilobě, takže je důležité zajistit, aby půda nezůstala příliš vlhká.

Za druhé, pravidelně zalévejte bazalku, ale bez přehánění. Basil by měl být napojen hluboko asi jednou týdně, nebo vždy, když je první centimetr půdy suchý.

Za třetí, hnojit bazalku měsíčně vyváženým hnojivem, abyste podpořili její růst. Nakonec pravidelně stříhejte rostliny bazalky, abyste podpořili hustší růst.

Sušená bazalka a malé listy, tak vyřešíte problém!

Bazalka

Pokud již máte bazalku doma a všimnete si, že vaše rostliny mají na listech žluté listy nebo skvrny, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste je zachránili. Nejprve se pokuste snížit postižené listy. To pomůže zabránit šíření problému a umožní rostlině soustředit svou energii na zdravý růst. Měli byste také zkontrolovat úroveň vlhkosti půdy a ujistit se, že rostlina dostává dostatek vody. Pokud je půda příliš suchá, rostlina začne tvořit jámy v listech, aby se ušetřila voda.

Nakonec se ujistěte, že rostliny bazalky dostávají dostatek slunečního světla. Pokud nemají dostatek světla, mohou začít produkovat menší, méně živé listy. Dodržováním těchto jednoduchých tipů as trochou péče můžete udržet rostliny bazalky zdravé a produktivní a užívat si čerstvé bazalky po celou sezónu.