Pelargonium, rostlina s jasnými barvami a omamnou vůní, je jednou z nejoblíbenějších květin pro výzdobu balkonů a zahrad. Se svými třpytivými okvětními lístky zbarvenými červenou, růžovou, fialovou nebo bílou barvou je pelargonium explozí krásy, která přitahuje pozornost každého. Ale víte, jak se o to nejlépe postarat? A především, přemýšleli jste někdy o tom, že byste ho rozmnožili a vytvořili pelargonium v křoví? Zde je návod, jak na to.

rostliny

Pelargonium, také známý jako pelargónie, je okrasná rostlina, která dobývá svou krásu a všestrannost. Původem z jižní Afriky, pelargonium se rozšířilo po celém světě díky své neuvěřitelné schopnosti přizpůsobit se různým klimatickým podmínkám a prostředím. Tato rostlina má husté listy a pestrobarevné květy, díky nimž je každý prostor veselejší a příjemnější. Je ideální pro zkrášlení balkonů, teras nebo zahrad s nádechem barev a elegance.

Ale co přesně je pelargonium? Je to rostlina patřící do čeledi Geraniaceae, charakterizovaná masitými listy a květy seskupenými v nápadných květenstvích. Existují různé druhy pelargonia, z nichž každá má své vlastní estetické zvláštnosti a požadavky na pěstování.

Jedním z hlavních důvodů úspěchu pelargonia je jeho snadný růst a péče. Tato rostlina nevyžaduje zvláštní pozornost a je odolná vůči běžným chorobám zahradních květin. Existují však některé základní indikace k zajištění správné kultivace pelargonia.

Chcete-li udržet pelargonium zdravé, ujistěte se, že je umístěno na slunném místě, ale chráněném před přímým větrem. Pravidelně zalévejte rostlinu, vyhněte se stagnaci vody v talíři. Kromě toho je důležité hnojit pelargonium během období květu. Ale pojďme zjistit, jak vyrobit pelargonium v křoví.

Jak vyléčit pelargonium

Pelargonium je rostlina, která je velmi oblíbená pro svou krásu a odolnost. Nicméně, stejně jako všechny rostliny, vyžaduje řádnou péči, aby se dařilo. Zde je několik tipů, jak se starat o pelargonium.

Zvláštní péče o pelargonium

Za prvé, je důležité vybrat správnou půdu pro vaše pelargonium. Tato rostlina preferuje dobře odvodněné a na živiny bohaté půdy. Ujistěte se, že hrnec nebo záhon, ve kterém rostete, má dobrou drenáž a používá specifickou půdu pro kvetoucí rostliny.

Další zásadní věcí je správné zavlažování pelargonia. Vyhněte se zalévání příliš často, protože netoleruje přebytečnou vodu. Počkejte, až půda mírně vyschne, než znovu zaléváte. Ujistěte se, že jste pelargonium umístili na slunné místo. Tyto rostliny milují přímé sluneční světlo a potřebují ho k  růstu svěží  a produkci bohatých květů.

Nezapomeňte také na pravidelné prořezávání pelargonia. Odstraňte uschlé květy, jakmile vzniknou, a prořezejte suché nebo poškozené části rostliny, abyste stimulovali zdravý nový růst.

Dodržováním těchto jednoduchých triků můžete zaručit dlouhou životnost svého milovaného pelargonia na balkoně nebo na zahradě. A pečlivě se o něj starejte, vyvarujte se malých chyb, které mohou ohrozit jeho růst. A kromě hlavní péče se dozvíme, jak proměnit pelargonium v keř.

Hlavní techniky pro transformaci pelargonia

Hlavní techniky množení pelargonia mohou být velmi užitečné mít více rostlin této krásné květinové odrůdy a učinit z něj krásný keř. Existuje několik metod, které můžete použít v závislosti na vašich preferencích a dostupných zdrojích.

Jak to udělat do keře

Jednou z nejběžnějších technik je řezání. Chcete-li to udělat, stačí odříznout část stonku zdravé a silné rostliny, ujistěte se, že v sekci je několik listů. Poté se řez umístí do hrnce s čerstvou dobře odvodněnou hlínou, udržuje půdu mírně vlhkou, dokud se nezačnou objevovat kořeny.

Další účinnou technikou je roubování. Tato metoda vyžaduje větší dovednosti a pozornost, protože se skládá z kombinace dvou různých rostlin, přičemž pupen nebo horní část požadované rostliny (podnože) a roubování na kmen nebo na základnu jiné rostliny (štěp). Je důležité, aby obě části dokonale zapadly do sebe, aby štěp mohl správně přilnout. A výsledek, který vyjde, bude opravdu úžasný, ve skutečnosti pro tuto techniku můžete také použít dvě větve pelargónie různých barev.

Konečně existuje také možnost množení pelargonia dělením chomáčů. Tuto metodu lze provést na jaře nebo začátkem léta, kdy jsou rostliny stále mladé a silné. Stačí jemně oddělit trsy od mateřské rostliny pomocí ostrého nože nebo čistých nůžek a pohřbít je v jiném hrnci. Nezapomeňte vždy používat kompost vhodný pro tento typ rostliny a vytvořit odvodňovací vrstvu na dně hrnce.

Pět minut, pelargonium v křoví

Pět minut může znamenat rozdíl mezi jednoduchým pelargoniem a nádherným keřem barevných květů. Pokud máte pelargonium na balkóně nebo v zahradě a chcete ho proměnit ve skutečnou atrakci, postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste jej rychle vynásobili.

Pět minut, pelargonium v křoví

Hlavní technikou pro získání více rostlin pelargonia je taleggio. Vezměte zdravou rostlinu s dobře vyvinutými větvemi a odřízněte některé z jejích bočních větviček. Ujistěte se, že každá větev má alespoň 3-4 uzly, protože odtud budou růst nové kořeny.

Pak vezmeme naše řezané větvičky a jemně odstraníme všechny listy z dolní poloviny větve. To zajistí, že veškerá energie rostliny půjde do růstu kořenů namísto krmení listů. Nyní naplníme malý hrnec vlhkou půdou a uděláme díru uprostřed, abychom vložili naši větvičku bez poškození horních uzlů. Dno stonku dobře zakryjeme zeminou a vyvíjíme kolem něj mírný tlak, abychom ho stabilizovali. Nestlačujte ornici moc, jinak se kořeny udusí.

Nakonec jsme dali naši novou sazenici na plné sluneční světlo, ale vyhnuli jsme se přímému vystavení intenzivním paprskům během nejteplejších hodin dne. Být křehký a slunce příliš silné, riskujete, že se úplně spálí. Takže ji udržujte neustále hydratovanou odpařováním vody na vrcholu rostliny, to by mělo být provedeno, když je umístěna ve stínu a vnitřní půda nemá vysokou teplotu.

Nyní, když jste se naučili tuto jednoduchou techniku, vše, co musíte udělat, je přeměnit pelargonium na keř.