Podívejme se, jaké jsou nejčastější chyby, kterým je třeba se při zahradnických operacích vyhnout.

 

Pokud máte koníček zahradnictví nebo jste začátečník, je zcela běžné hledat nejlepší způsob, jak se starat o rostliny.

Existuje několik chyb, velmi časté, které mohou narušit růst rostlin.

Podívejme se, jaké jsou.

 1. Rostliny v řadě: výsadba v těsné blízkosti, ve stejném hrnci nebo v omezené oblasti zahrady, je třeba se vyhnout podobným rostlinám, protože upřednostňuje průchod mezi jednou rostlinou a druhou škůdců.
 2. Repotting sazenice: když jsou rostliny ještě malé, neměly by být přesunuty ani dekantovány. Jedná se stále o velmi slabé a jemné sazenice a toto přemístění může způsobit jejich zlomení nebo trvalé poškození. Pokud je to nutné, udělejte to jemně a dbejte na to, abyste nezlomili kořeny.
 3. Bezpečnost: Bez ohledu na to, jak jste připraveni, nikdy byste si neměli být příliš jisti. Vždy je nutné se informovat a dokumentovat, aby se zabránilo chybám.
 4. Dekantace nového závodu: Pokud jste zakoupili novou rostlinu, její okamžité překročení může být chybou. Rostliny se musí nejprve přizpůsobit novému prostředí, takže je nechte několik dní v kontejneru, který vám byl poskytnut.
 5. Drny: během dekantačních operací je důležité jemně extrahovat kořeny. Zejména nejčastěji kořeny a půda zhutňují do hrudky. To by nikdy nemělo být extrahováno vytažením zvenčí, ale otočením vázy vzhůru nohama a ponecháním obsahu vklouznout do rukou.
 6. Špinavé nástroje: nástroje, které se používají pro zahradnictví, mají samozřejmě tendenci se znečišťovat, ale před opětovným použitím pro nové operace musí být vyčištěny, aby se zabránilo přenosu patogenů z jedné rostliny do druhé. V tomto ohledu můžete použít jedlou sodu nebo ocet, abyste je lépe vyčistili.
 7. Světlo po dekantaci: nově dekantované rostliny by nikdy neměly být vystaveny přímo slunečnímu záření, naopak. Měly by být uchovávány ve stínu po dobu nejméně jednoho týdne.
 8. Výsadba příliš blízko: ať už se jedná o semena nebo malé sazenice, nikdy by neměly být vysazeny příliš blízko u sebe. Potřebný prostor musí být ponechán tak, aby mohl růst a absorbovat všechny potřebné živiny z půdy.
 9. Semena, která jsou příliš hluboká: pokud máte semena a hodláte je zasadit, ať už v květináčích nebo na zahradě, neměly by být zasazeny příliš hluboko, aby se zabránilo jejich vynoření ze země.
 10. Půda: když dekantujete rostlinu a přesunete ji z jedné nádoby do druhé nebo z hrnce do zahrady, nikdy byste neměli zcela odstranit půdu, ve které je rostlina původně umístěna.
 11. Hmyz: ne každý hmyz způsobuje poškození rostlin, mnoho z nich je zásadní pro procesy, jako je opylování. Je proto důležité vědět, jak je rozpoznat a rozlišit.
 12. Příliš mnoho vody: velmi častou chybou je dávat rostlinám příliš mnoho vody, což způsobuje hnilobu kořenů. Ujistěte se, že dáváte vodu, když je půda suchá.
 13. Příliš mnoho hnojiva: Navzdory dobrým úmyslům může hnojivo v nadměrném množství způsobit kontraproduktivní účinky. Je však vhodnější používat organická hnojiva.
 14. Semena: když máte k dispozici semena a zasadíte je, nesmí projít náhlými změnami teploty, ale musí být postupně vystavena slunci.
 15. Pesticidy: Ignorování útoku škodlivého hmyzu je chyba, kterou bychom neměli udělat. Jakmile jsou identifikovány, musí být odstraněny použitím organických pesticidů.
 16. Prořezávání: jedná se o základní operaci a nedělat to může způsobit několik problémů pro rostliny v jejich růstovém procesu.
 17. Plevel: plevel by neměl růst, naopak. Ve skutečnosti to nakonec odvádí živiny rostlinám, což způsobuje problémy s růstem.
 18. Světlo: i když rostliny obecně potřebují sluneční světlo, je třeba vždy vzít v úvahu, že specifické potřeby každé rostliny se mohou lišit. Je proto důležité být informován a vědět, co různé druhy potřebují.
 19. Invazivní rostliny: nikdy bychom neměli vysazovat tento typ rostlin vedle rostlin, které hodláme léčit, protože je silně oslabují.
 20. Mýty: Často můžete narazit na falešné mýty o zahradničení nebo na informace bez vědeckého základu. Z tohoto důvodu je třeba vždy konzultovat spolehlivé zdroje.