Chcete si vyzkoušet vytvoření zeleninové zahrady? Pak se vyzbrojte pracovními rukavicemi, rýčem a hráběmi, protože práce, kterou je třeba udělat, je dlouhá: od přípravy půdy po hnojení, od setí až po konečnou sklizeň, vaše úsilí bude odměněno zeleninou, kterou přinesete na stůl!

 

I vy jste byli podmaněni potravinářskými výrobky na km 0. Takže jste se rozhodli vytvořit si vlastní malý pozemek a vyřezat zeleninovou zahradu, abyste mohli vidět svou zeleninu růst, abyste ji mohli sbírat a přinášet své produkty ke stolu. Kde začít? První krok je věnován přípravě půdy (a možná je to nejvíce únavné!). Potřebujete pracovní rukavice, abyste zabránili puchýřům na rukou, rýč, hrábě, krumpáč, lopatu a hnojivo.

Pokud jste začátečník, nebojte se. Postupujte podle pokynů krok za krokem a možná požádejte o radu někoho zkušenějšího než vy, nebo si přečtěte nějaké knihy na toto téma. A pak si pamatujte, že se učíte pouze tím, že děláte, takže se nemusíte obávat, že uděláte tolik chyb, zejména na začátku. Pokud jste zahradnický profesionál, možná je ještě nějaký trik, který vám uniká, nebo některé rostliny, které jste se ještě neodvážili pěstovat. To by mohl být ten správný čas.

Příprava půdy

Na rozdíl od toho, co by si člověk mohl myslet, půda musí být připravena na začátku zimy. Země musí být ve skutečnosti přesunuta, oplodněna a musí odpočívat před výsevem na jaře.
V tuto chvíli je čas vyhrnout si rukávy. Nejprve musíte kopat půdu, obrátit zemi, kde uděláte svou zahradu a odstranit kořeny plevelů a plevelů. Také odstraňte co nejvíce kamenů, aby bylo snazší pracovat s půdou později.
Krmte půdu hnojivem: nejlepší je koňská, ale je také nejdražší; Jinak použijte kompost, ideální pro hnojení, protože to dělá půdu velmi drobivou.
Nakrájejte větší hroudy, které vám pomohou s krumpáčem a hráběmi, a nakonec dobře promíchejte s hnojivem přidaným do půdy. Nakonec musí být povrch půdy co nejrovnoměrnější a nejvyrovnanější.

Před výsevem

Úsilí zde neskončilo. Zahradní půda musí být znovu zpracována těsně před setím. Plevel a plevel musí být odstraněny, pokud jsou stále přítomny, stejně jako velké a středně velké kameny.
Pracujte s půdou, dokud není drobivá a dobře vyrovnáná. V tomto okamžiku můžete uspořádat svou zeleninovou zahradu. Přemýšlejte o tom, jaké produkty budete chtít pěstovat a rozdělit půdu do oblastí různých velikostí; Sazenice a semena musí být umístěny v brázdách rozmístěných od sebe a příčně s ohledem na svah, který bude sledovat tok vody. Jak rozhodujete o vzdálenosti drážek? Jednoduše si představte, jakou zeleninu budete pěstovat a kolik bude tvořit většina rostlin pěstovaných těsně před sklizní.
Dalším důležitým aspektem je, jak umístit sazenice do brázdy: pokud se jedná o jarní nebo letní produkty, musíte vložit sazenice do brázdy, aby se zabránilo rozptýlení vody; U zimních produktů je místo toho musíte umístit na vrchol hor země, které budete mít připravené na brázdě, aby se zabránilo možné stagnaci vody.

Co pěstovat

Existují zelenina, která se snadno pěstuje a jiná, která je náročnější. Pokud jste začátečník s rýčem a hráběmi, je lepší se zaměřit na ty nejjednodušší.
Tomato je jedním z nich. Potřebuje dobré vystavení slunci a kyselost půdy mezi pH 6 a pH7. Vykopejte otvor pro každé semeno a umístěte otvory nejméně o 30 cm. Je to lezecká rostlina, takže si pořiďte strukturu, která podporuje její růst.

Cuketa by měla být zaseta na jaře, v období od března do května. Položte dvě nebo tři semena pro každou díru a mezery mezi nimi nejméně o jeden metr. Cuketa potřebuje hodně vody, takže voda každý den a za pár týdnů uvidíte první výhonky!

Nedokážu si představit zeleninovou zahradu bez mrkve. Na Ohga jsme již vysvětlil , jak pěstovat mrkev. Musíte je zasít v období od ledna do října. Také v tomto případě udělejte dobře rozmístěné otvory, kde pro každou díru položíte pár semen. Dbejte na to, aby půda byla vždy vlhká, voda podle potřeby, zejména když jsou rostliny stále ve fázi růstu.

Salát dodá vaší zahradě okrasný nádech: jeho listy jsou ve skutečnosti velmi krásné, široké a jasně zelené, nebo u některých odrůd mají tendenci nažloutlé až červené. Vynikající pro salát, bohatý na kyselinu listovou a vitamín A, salát potřebuje dobře oplodněnou půdu. Semena by měla být vysazena v hloubce mezi 8 a 16 centimetry a měla by být denně zavlažována.

Bohatý na železo a vápník, špenát by měl být pěstován v půdě dobře hnojené kompostem. Zalévejte je hojně a udržujte vzdálenost mezi jednou sazenicí a druhou.