Jak se levandule šíří nekonečně z řízků? Klasická metoda diktovaná profesionály v oboru.

pěstování levandule

Levandule je fascinující rostlina s voňavými fialovými květy a terapeutickými vlastnostmi. Pokud plánujete pěstovat levanduli ve vaší zahradě nebo prostě chcete množit své stávající rostliny, množení řízky je účinná a relativně jednoduchá metoda. Školkaři v průmyslu vedou krok za krokem, jak úspěšně šířit levanduli řízky, což vám umožní vychutnat si tuto krásnou rostlinu v hojnosti.

Jak se levandule šíří řízky?

Šíření levandulových řízků je jednoduchý a levný způsob, jak množit stávající rostliny nebo začít nové rostliny v zahradě. S trochou péče a pozornosti si vychutnáte nesčetné množství krásných levandulových rostlin, které obohatí prostor svou okouzlující vůní a terapeutickými účinky. Školky v tomto odvětví ukazují, jak to udělat krok za krokem.

Levandulové řízky

Nejlepší období pro levandulové řízky je na jaře nebo na podzim. Ujistěte se, že vaše mateřské rostliny jsou zdravé a vitální, se zdravými květy a listy. Vyhněte se odběru řízků během období stresu pro rostlinu, například v létě během horkých dnů.

Šíříte se takto:

  • Připravte si čisté a ostré zahradní nůžky. Vyberte si mladé a silné boční stonky o délce asi 10-15 centimetrů. Odstraňte listy ze dna řezu a ponechte pouze horní. Ujistěte se, že řez řez těsně pod uzlem, kde se budou vyvíjet kořeny;
  • Chcete-li zlepšit šance na úspěch, doporučujeme aplikovat kořenový hormon na levandulové řízky. Kořenové hormony pomáhají podporovat tvorbu silných kořenů. Tyto výrobky najdete od školkaře;
  • Připravte dobře odvodňující směs půdy pro levandulové řízky. Směs ornice pro sukulentní rostliny nebo písčitou půdu smíšenou s perlitem bude fungovat dobře. Naplňte hrnce nebo nádoby touto půdní směsí a mírně je zalévejte před výsadbou řízků.

Technika, jak mít nekonečně krásné rostliny

V tomto okamžiku udělejte malou díru v zemi s tyčinkou nebo prstem a jemně vložte levandulový řez do půdy, ujistěte se, že je stabilní. Můžete zasadit několik řízků do jednoho hrnce, udržovat vzdálenost nejméně 5 cm mezi nimi. Zakryjte řízky průhledným plastovým sáčkem, abyste vytvořili vlhké prostředí.

Řízky pro šíření levandule

Umístěte květináče na světlé místo, ale nevystavujte přímému slunečnímu záření. Levandulové řízky potřebují světlo pro růst, ale přímé sluneční světlo je může spálit. Udržujte půdu mírně vlhkou, aniž byste ji nechali namočit. V případě potřeby pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a vodu.

Po 6 týdnech by řízky měly začít rozvíjet silné kořeny. Jakmile jsou kořeny dobře vyvinuté, řízky jsou připraveny k transplantaci do hrnců nebo zahradní půdy. V každém případě vždy vyhledejte radu zkušených školkařů, abyste dosáhli cíle.