Často je možné skončit se starými orchidejemi, které se zdají být vyhozeny. Nedělejte to, mohou být snadno obnoveny.

Staré orchideje

Orchideje, rostliny, které miluje mnoho zahradnických nadšenců, se často obtížně pěstují. Není neobvyklé čelit smutné podívané: orchidej, která se zdá být zcela suchá a beznadějná. Pokušení vyhodit staré orchideje a nahradit je novými rostlinami může být silné, ale před unáhlenými rozhodnutími je nezbytné vědět, že orchideje mohou být obnoveny a obnoveny do své původní krásy. Podívejme se tedy, jak přivést orchideje zpět k životu jednoduchým způsobem.

Nikdy nevyhazujte staré orchideje

Bez ohledu na jejich druh mají orchideje specifické potřeby, které je třeba pochopit, aby se o ně správně staraly. Jsou to rostliny, které jsou v přírodě zvyklé žít, lpí na jiných rostlinách nebo površích, absorbují živiny a vodu z okolního vzduchu a organického materiálu. Tyto rostliny preferují tropické podnebí a prospívají na světlých místech, ale jsou chráněny před přímým slunečním zářením.

Může se však stát, že se ocitnete s orchidejí tak suchou, že se zdá mrtvá, ale nikdy byste se jí neměli vzdát. Existují postupy, které lze dodržet, aby se pokusily o zotavení a obnovení vitality rostliny.

Nevyhazujte staré orchideje

Především je nutné izolovat rostlinu od jiných vzorků, aby se zabránilo riziku šíření nemocí. Jakmile to provedete, pečlivě prozkoumejte stonek a kořeny. Pokud stonek vypadá prázdný a kořeny jsou suché a hnědé, rostlina je s největší pravděpodobností mrtvá, ale to neznamená, že je opravdu beznadějná.

Opatrně se můžete pokusit jemně řezat stonek, odstranit pouze zjevně mrtvé části a snažit se udržet části stále naživu. Dále namočte kořeny rostliny do destilované vody při pokojové teplotě asi 15-20 minut. Destilovaná voda pomůže zvlhčit suché kořeny a stimulovat proces obnovy. Po namočení kořenů je jemně zabalte do mechu sphagnum, který udržuje vlhkost a vytváří ideální prostředí pro růst kořenů. Ideální by bylo umístit vše do skleněného hrnce, aby světlo mohlo procházet a zároveň chránit rostlinu. Poté umístěte rostlinu do světlého prostředí, ale mimo přímé sluneční světlo a počkejte.

Jak postupovat po péči o stonek

Je důležité si uvědomit, že obnova orchidejí vyžaduje čas, trpělivost a neustálou péči. Pravidelně kontrolujte rostlinu, abyste se ujistili, že mech je vždy vlhký a v případě potřeby přidejte destilovanou vodu. Současně je třeba dbát na to, aby se zabránilo nadměrné vodě, protože kořeny orchidejí se mohou hnit, pokud zůstanou příliš dlouho ve stojaté vodě.

Péče o orchideje

Jak týdny plynou, první známky života by se měly začít projevovat, vyvíjejí se nové kořeny a dokonce i možný pupen ve stonku. To jsou pozitivní známky oživení. V této fázi je nutné pokračovat v dodržování dříve popsaných postupů péče, aby bylo možné v krátké době být svědkem skutečného znovuzrození orchideje.

Obnovení orchideje, která vypadá mrtvá, může být velmi obohacující, zvláště pokud jste připojeni k rostlině z afektivních důvodů. Tyto rostliny, i když křehké, mohou překvapit svou neuvěřitelnou schopností regenerace, pokud jsou umístěny ve správných podmínkách.