Pokud máte rostlinu bazalky a má květiny, nevyhazujte je, protože je můžete použít různými způsoby. Níže vám ukážeme vše.

Květy bazalky

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších aromatických bylin. Jeho vůně a chuť je opravdu jedinečná a téměř každý ji miluje. Doplňuje mnoho pokrmů a dává mu extra dotek, který nelze vynechat. Právě kvůli jeho velkému využití je často rozhodnuto zasadit ho blízko domova.

Ať už máte zeleninovou zahradu nebo jednoduchý balkon, stačí dát hrnec a začít pěstovat. Tímto způsobem ji budete mít vždy po ruce a nebudete se muset ptát svého zelináře. Bude vždy čerstvá a péče o ni je opravdu jednoduchá. Stačí mít nějaká malá opatření a je hotovo.

Bazalka rostlina s květinami

Co však nevíte, je, že nemusíte vyhazovat květy bazalky. Ve skutečnosti i ty jsou jedlé a poznáte je, protože jsou podobné uším, jen jsou o něco menší a tenčí. Rostou a jsou obvykle řezány a vyhazovány. Nyní vám ukážeme, proč je rozhodně nesmíte vyhodit.

Nevyhazujte květy bazalky

Jak jsme právě řekli, bazalka má klásky na každém stonku, kde jsou malé bílé květy. Ty jsou obvykle odříznuty, když dosáhnou několika centimetrů. Řez ve skutečnosti umožní stonku růst a následně mít více listů bazalky.

Některé z těchto klásků však můžete pěstovat maximálně 10/15 centimetrů, abyste je mohli použít v kuchyni i mimo ni. Když dosáhnou této délky, můžete je řezat, ale buďte opatrní, protože to není spotřebováno stejně jako listy, ale musí být nejprve vysušeno.

Bazalkové klásky

Klásky jsou tedy jedlé, ale musí být nejprve vysušeny. Jakmile dosáhnete slušné délky, můžete je oddělit od rostliny bazalky, která bude i nadále růst ještě více a můžete je dát na slunce několik hodin. Dávejte pozor, aby nebyl vítr, jinak klásky odletí.

Jakmile jsou vysušeny, bude to trvat asi 48 hodin, můžete je použít různými způsoby. Doporučujeme však dát tuto bylinu do sklenice s víkem, abyste se ujistili, že si zachovává své aroma. Ale podívejme se, jak je používat velmi jednoduchým způsobem níže.

Bazalkový ocet: zde je návod:

Se sušenými klásky můžete získat ocet s bazalkovou stopou jednoduchým nalitím sušených klásků do láhve. Nechte vše vyluhovat asi 7 dní a poté směs filtrujte. Zde získáte velmi jednoduchým způsobem bazalkový ocet, aniž byste šli do supermarketu.

Sušené bazalkové klásky

Vytvořte sazenice

S bazalkovými klásky je také možné  množit bazalku  a porodit novou sazenici. V tomto případě se doporučuje sušit klásky přímo na rostlině. Jakmile ji třeli, pak na měkké půdě smíšené s pískem. Ty musí být vždy vlhké a vystavené slunci.

Pokud tak učiníte na jaře nebo v létě, výsledek je zajištěn. Po několika týdnech uvidíte, že se objeví první listy a pomalu rostlina začne růst. To je jen několik metod, jak bazalku používat jinak a musíte to alespoň zkusit.