To je rada školkařů, aby rozmarýn vydržel v květináčích. S touto technikou vaše rostlina přežije více než 10 let. Zde je to, co musíte udělat.

Rada, aby rozmarýn vydržel v květináčích

Pokud chcete, aby vaše rostlina rozmarýnu žila co nejdéle, musíte tento systém vyzkoušet. S radou školkařů je výsledek zaručen: takže vaše rostlina bude růst v květináčích více než 10 let.

Rozmarýn, vlastnosti a vlastnosti této aromatické rostliny

Rozmarýn je aromatická rostlina, která dobře roste ve středomořských oblastech, zejména v Itálii a Španělsku. Známý od starověku, to bylo používáno v tradiční medicíně kvůli jeho lékařským vlastnostem, které jsou stále připisovány k němu.

Rozmarýn rostlina

Předpokládá se, že Arabové používali tuto rostlinu k odstranění škůdců z jejich plodin, zatímco v renesanci královna Maďarska nařídila vytvoření parfémů na bázi vody a rozmarýnu, aby regenerovala pokožku. Ve francouzských nemocnicích se však rozmarýn pálil v boji proti epidemiím.

I dnes se rozmarýn používá nejen v kuchyni pro realizaci chutných pokrmů, ale také pro své neuvěřitelné vlastnosti. Například rozmarýn má účinky:

  • Antioxidanty;
  • bakteriostatika;
  • Zažívací;
  • Svíravý;
  • expektoranty;
  • karminativy.

Rozmarýn roste velmi dobře v květináčích. Můžete ji proto pěstovat i doma, na balkoně nebo na terase. Mnoho lidí si však stěžuje, že tato rostlina bohužel velmi rychle vysychá. Pokud to chcete opravit, čtěte dál. Dnes odhalujeme rady školkařů, aby se ujistili, že váš rozmarýn zůstane dokonalý více než 10 let.

Doporučení školkařů, aby rozmarýn vydržel v květináčích

Pokud jste se snažili všemi možnými způsoby, aby vaše rostlina rozmarýnu trvala dlouho, ale bez úspěchu, čtěte dál. Dnes zjistíte, jak díky pěstování květináčů a některým přírodním metodám může tato aromatická rostlina přežít až 10 let.

Rada, kterou vám dáme níže, je rada některých odborných školkařů. Takže můžete věřit, výsledky jsou zaručeny. První věc, kterou potřebujete vědět, je toto: rostlina rozmarýnu potřebuje světlo.

Vzhledem k tomu, že se jedná o středomořský druh, budete jej muset umístit do slunné oblasti. Tímto způsobem bude zdravý a silný. Perfektní je poloha na parapetu nebo na verandě.

Pokud je pravda, že potřebuje světlo, aby se cítila dobře, je stejně pravda, že rostlina rozmarýnu nepotřebuje příliš mnoho vody. Nebojí se tepla ani sucha. To, co se mu nelíbí, je vlhkost a příliš mnoho zalévání. Před zavlažováním rostliny zkontrolujte, zda je  půda  v hrnci suchá.

Jak se starat o hrnkový rozmarýn

V opačném případě byste ji neměli zalévat. Nezapomeňte, že zalévání rostliny rozmarýnu by mělo být malé a časté. Pokud ho nadměrně zaléváte, jeho zelené a voňavé listy nakonec získají hnědou barvu, zatímco jeho kořeny se hnijí. Také si pamatujte, že stojatá voda je nebezpečná – zabíjí rostlinu. Ujistěte se, že se to nestane.

Chcete-li zajistit dlouhou životnost vaší rostliny rozmarýnu, musíte také vybrat správnou půdu pro použití v květináčích. Vězte, že rozmarýn potřebuje písčitou, odvodněnou a vápenitou půdu. Nikdy nepoužívejte hliněnou půdu.

Další tip: vždy chráňte svou rostlinu před chladem. Příliš nízké teploty, vlhké a větrné počasí nejsou dobré pro rozmarýn, zejména pokud je mladší než 3 roky. V zimě by bylo lepší přesunout rostlinu dovnitř nebo ji řádně ukrýt před mrazem.

Také věnujte pozornost přesazování a prořezávání! Pokud jste právě koupili rostlinu nebo pokud již rostla, musíte pokračovat v přesazování, které se provádí na podzim nebo na jaře. Preferujte terakotový hrnec a naplňte ho odvodněnou a vápenitou půdou. Repot každé 3 roky.

Pokud jde o prořezávání, musíte přistoupit k odříznutí nejslabších větví po odkvětu. Nakonec se ujistěte, že chráníte rostlinu před hmyzem. Nejnebezpečnější jsou především listoví brouci. K jejich odstranění použijte přírodní insekticid na bázi vody a jedlé sody. S těmito tipy od zkušených školkařů bude váš rozmarýn žít 10 let a ještě více!