Pojďme zjistit, jak správně pěstovat petržel, podle některých malých pravidel, abyste získali produktivní a zdravé sazenice.

Pěstování petrželky

Petržel je jednou z nejvíce využívaných vůní v kuchyni, všestranná zelenina schopná zdobit mnoho pokrmů, zejména patřících do středomořské kuchyně. Kromě toho je to krásná rostlina na pohled, která vydává lahodnou vůni v životním prostředí, ideální pro udržení v kuchyni nebo na balkoně. Nicméně, stejně jako v případě jiných aromatických bylin, jako je bazalka nebo rozmarýn, udržet je zdravé po dlouhou dobu není snadné.

Často to ve skutečnosti má tendenci vysychat nebo neprodukovat listy. Má zablokovaný růst, znamení, že v kultivaci je něco zjevně špatně. Jak to tedy napravit? Za prvé, varování, které ne každý ví: petržel má mírné hladiny toxicity, takže byste nikdy neměli přehánět množství, jinak by to mohlo způsobit žaludeční křeče a problémy s játry. Konzumuje se v omezených dávkách, má však mnoho výhod.

Jak správně pěstovat petržel a učinit ji produktivní a zdravou

Opatření zdravá petrželka

První pravidlo, které musí být dodrženo, aby se petržel dobře pěstoval, je jeho lektvar. Tato rostlina potřebuje jas, ale i stín. Je běžnou chybou věřit, že jako aromatická rostlina potřebuje petržel přímé sluneční světlo. Ideální je umístit ji místo toho na místo v částečném stínu, jinak vyschne. Musí se opalovat brzy ráno a pak zůstat ve stínu po zbytek dne.

Tímto způsobem bude schopen dobře rozvíjet listy. Pokud je balkon nebo zahrada na plném slunci, pak je řešením pěstovat vedle vyšších rostlin, aby mohly působit jako stín a chránit je před slunečními paprsky uprostřed dne. Tato rostlina miluje vodu, musíte ji každý den namočit, vždy nechat půdu vlhkou a vyhnout se prodlouženému suchu.

Petržel svěží tipy

Zavlažuje brzy ráno nebo večer, po západu slunce, aniž by navlhčil listy. Pokud jde o půdu, petržel potřebuje řadu živin, tedy dusík, fosfor a draslík. V univerzální půdě je lepší míchat hnůj nebo granulovaná nebo organická hnojiva. V zahradě můžete hnojit přímo kompostem a čerstvým hnojem. Mnozí také dělají chybu ve sbírce listů.

Listy petrželky se nesbírají shora, pak ponechávají stonek prázdný, protože přitom stonek, který zůstává, vysychá a umírá. Při sklizni petrželky musíte sbírat celý stonek, oddělit ho 3 cm od základny, aby stimuloval nové výhonky. Kromě toho je vždy lepší sbírat nejrozvinutější stonky, nechat malé a mladé růst.  Zde je správné uchování listů.