Věděli jste, že stačí přidat něco do okurky, aby se zdvojnásobil její výnos za pouhý týden? Pojďme zjistit, co přidat jednou měsíčně pro svěží růst okurky!

Křída a rostliny

Pokud máte rádi okurku a chcete ji pěstovat, stačí málo, abyste získali nádherný výnos rostliny. Přidáním jednoduché školní křídy můžete zdvojnásobit růst a získat mnohem více okurek, které konzumujete pěkné čerstvé. Pojďme zjistit, jak používat tento produkt!

Okurka

K čemu se používá sádra

Okurky mohou být pěstovány venku nebo ve sklenících, ale bez ohledu na výběr potřebují základní výživu, jako je ta, kterou poskytuje křída. Ve skutečnosti tato látka činí půdu ještě vhodnější pro pěstování zeleniny, neutralizuje kyselost a zlepšuje strukturu půdy.

Ve svém složení obsahuje sádra látky užitečné pro výživu zeleniny, a proto také okurky, jako je vápník, látka, kterou okurky vyžadují ve velkém množství k růstu a rozvoji.

Vysoký zdroj vápníku obsažený v sádře je proto nezbytný pro  zlepšení množství a kvality  plodiny. Zejména při tvorbě ovoce, pokud chybí vápník nezbytný k tomu, aby rostl bujně, mohou nastat problémy s hnilobou a sklizeň by se mohla zmenšit a zkazit.

Křída je již přirozeně přítomna v půdě, ale někdy nestačí poskytnout okurkám veškerý vápník potřebný k zajištění jejich nádherného růstu. Chcete-li tento nedostatek zajistit, můžete zalévat okurky a jinou zeleninu sádrovým hnojivem připraveným DIY po jednoduchém postupu. Zde je návod, jak na to.

Jak připravit sádrové hnojivo

Pro přípravu sádrového hnojiva potřebujete několik ingrediencí, zde jsou:

  • 200 gramů sádry;
  • 10 litrů teplé vody.

Sádra musí být před použitím mletá, což je postup nezbytný pro úplné rozpuštění látky ve vodě a její rovnoměrné rozložení v půdě. Kromě vápníku poskytne rozpuštěná sádra rostlinám také velmi důležité látky, jako je křemík a hořčík, které jsou nezbytné pro zdravý růst.

Chcete-li brousit křídu, vložte ji do plastového sáčku se zipovým uzávěrem a položte ji na prkénko. Dřevěným kladivem nebo paličkou na maso mnohokrát silně stiskněte křídu, dokud se nesníží na prášek.

Jakmile získáte křídový prášek, nalijte ho do teplé vody, kterou jste vložili do nádoby. Můžete to udělat snížením dávek, s přihlédnutím k tomu, že potřebujete 50 gramů křídy na 2,5 litru teplé vody.

Rostlina okurky

Jak používat hnojivo pro okurku

Jakmile je křídový prášek umístěn v teplé vodě, roztok pečlivě promíchejte a nechte ho odpočívat 10 minut. Po uplynutí doby znovu promíchejte a nechte stát dalších deset minut. V tomto okamžiku vložte kapalinu získanou do konev a zavlažujte rostliny okurky, takže produkt dorazí nejlépe na zem v blízkosti rostliny.

Vodní okurky s tímto roztokem jednou měsíčně, nejlépe ve večerních hodinách, a uvidíte, že sklizeň bude hojnější, dokonce i dvojnásobek po pouhém týdnu.

Živiny obsažené v křídě okamžitě dodají svou účinnost a umožní vám pěstovat mnoho dalších druhů zeleniny nejlepším možným způsobem, mít vždy bohaté sklizně a zdravé produkty, které můžete přinést ke stolu. Ať už používáte toto hnojivo na okurky pěstované venku nebo ve sklenících, můžete je zbavit šedé hniloby, která jim brání v zdravém růstu.

Pokud správně zaléváte okurky křídou, dáte těmto rostlinám potřebnou výživu pro vývoj a množení, protože půda je pro tuto plodinu lepší. Současně musíte vědět, že při výsadbě křídy chrání okurky před velkým množstvím škůdců, takže je udržuje mimo rostliny a chrání je před nebezpečnými útoky.