Věděli jste, že můžete získat bohaté květy a kořeny z orchideje, pokud provedete tento proces 1 krát za měsíc? Pojďme zjistit, jaký postup je a jak ho provést!

Orchidea

Existuje proces, který vám umožní získat hojné květiny a kořeny z orchideje, pokud ji použijete 1 krát za měsíc. Jaký je postup? Postup se týká vzdušných kořenů orchideje, které mají být ošetřeny stejným způsobem jako ty, které jsou v hrnci. Pojďme zjistit, co dělat, abychom měli bohaté kořeny a květiny!

Orchidej bez kořenů

Proč orchidej produkuje vzdušné kořeny

Vzdušné kořeny produkované orchidejemi jsou pro tyto rostliny zcela normálním procesem, ve skutečnosti dědí tuto vlastnost z genetických faktorů patřících k druhům, ze kterých pocházejí.

Tyto kořeny mají funkci absorbovat vodu a živiny a posilovat rostlinu ještě více do půdy, stejně jako přispívat k fotosyntéze, i když minimálně. Chování nepodléhá změnám, když je rostlina v hrnci.

Kořeny orchideje hledají vodu a oporu z více zdrojů, aby zajistily přežití. Řekněme, že se takto chovají instinktivně, přirozeným způsobem, a je dobré, když orchidej neprodukuje více kořenů, protože čerpá výživu z leteckých.

Obvykle se to stane: půda není vhodná pro pěstování orchidejí, a proto je produkce kořenů soustředěna mimo hrnec.

Co dělat s orchidejovými vzdušnými kořeny

Vzdušné kořeny orchideje by neměly být řezány, ale nejlépe mokré, aby se podpořil její růst. Aby se zabránilo tomu, že půjdou na zem, doporučuje se umístit hrnec do jiného většího tak, aby stál výše a vložil vzdušné kořeny do plastového kelímku s vodou. Když je voda absorbována, naplňte sklenici, abyste jim poskytli potřebnou výživu.

Jak již bylo zmíněno, kořeny orchidejí, které vycházejí z hrnce, by nikdy neměly být řezány, s výjimkou případů, kdy jsou suché a mrtvé. Tyto kořeny dodávají rostlině kouzlo a svědčí o jejím dobrém zdraví. Ve skutečnosti, pokud orchidej má vzdušné kořeny mimo hrnec, je velmi pravděpodobné, že netrpí stagnací vody, takže jsou určitě zdravé.

Vyhněte se zalévání vzdušných kořenů, protože může existovat riziko nepřizpůsobení se kůře, a proto mohou zemřít. Dalším trikem je stříkat vodu na vzdušné kořeny, aby rostlina zůstala hydratovaná.

Fialová orchidej

Kdy repot vzdušné kořeny orchideje

Pokud nechcete vidět tyto kořeny mimo rostlinu, pak je znovu zasadte, ale neřežte je. Před jejich přesazováním však musíte vzdušné kořeny orchidejí zvyknout na vyšší vlhkost, kterou najdete v půdě. Tady je postup:

  • Počkejte na správný čas na repot orchidej;
  • Během 2 týdnů před repottingem se voda odpařuje na vzdušných kořenech;
  • Dávejte pozor, abyste nenavlhčili stonek a listy;
  • Odpařte vodu 2krát denně a poté zvyšte na 4-5 krát.

Kořeny tímto způsobem si zvyknou na zvýšenou vlhkost a dobře zakoření v substrátu.

Získejte více orchidejí z leteckých kořenů

Můžete také získat další orchideje z leteckých kořenů. Pokud jsou příliš mnoho a zdravé, odřízněte orchidej na straně stonku ostrými nůžkami a oddělte ji od kořene. Vzdušné kořeny zasadte do samostatného hrnce a přidejte lžíci mleté skořice, ujistěte se, že skončí v řezané části, aby se dezinfikovala.

V tomto okamžiku položte nějaké hliněné kuličky, abyste zasadili druhou orchidej, vložte ji do hrnce a přidejte půdu. Nechte půl hodiny v peroxidu  vodíku tak, aby kořeny změkly.

Položte borovici a mech nahoře, abyste rostlině poskytli výživu a aby rostla a vyvíjela se co nejlépe. Uvidíte, že vaše orchideje se budou vyvíjet svěží a produkovat mnoho krásných květin, a také hojné! Jak vidíte, vzdušné kořeny orchideje jsou velmi důležité a můžete je snížit pouze v případě potřeby!