Na venkově a ve městech se objevil první hmyz, například mouchy. Pár citronových slupek nám je pomůže zahnat. Ale bude to pravda?

V domě, když teploty stoupají, se objeví první hmyz. Začínají se objevovat mouchy a těsně za nimi komáři. Stará amalfská tradice doporučuje používat na okna citronové kůry.

Je to druh citronu s velkým vzhledem a silnou slupkou. Chuť není štiplavá a ve skutečnosti ji můžete jíst nakrájenou s trochou soli nebo cukru, včetně kůry. Po vyrytí uvolňuje velmi příjemnou vůni a používá se jak k ochucení kávy, tak k výrobě limoncella. Tyto citronové kůry byly umístěny na okenní parapety, aby ochutily místnosti a odvrátily hmyz. Běžné citrony však nemají intenzivní vůni jako tyto citronové kůry.

Citron se loupe proti mouchám a komárům na okně

Má se tedy za to, že citrusová vůně citronu je některým hmyzem, jako jsou komáři nebo  mouchy , vnímána jako nevítaná, a proto může působit jako přírodní repelent. V současné době  neexistuje žádná vědecká záruka, že citronová kůra hmyz bezpečně odpuzuje .

Umístění citronové kůry na okno by mohlo mít smysl pro dochucení vzduchu v místnosti. Ve skutečnosti uvolňují svěží citrusovou vůni a mohou pomoci čistit vzduch. Citronové kůry však  nejsou schopny filtrovat nebo odstranit znečišťující látky přítomné ve vzduchu velkých měst . Citronová kůra se také může stát shnilou a přitahovat hmyz, spíše než odpuzovat. Je proto důležité je často měnit.

Pokud chcete zabránit hmyzu, je nejlepší použít preventivní opatření. Účinná je moskytiéra nebo častý úklid domácnosti, aby hmyz nenašel vhodné prostředí pro kladení vajíček.

Účinná vůně proti komárům

Kromě citronové kůry proti mouchám a komárům existuje několik přírodních repelentů, které jsou účinné při odhánění hmyzu. Například esenciální oleje z eukalyptu, citronové trávy, máty peprné, pelargónie a levandule. Jsou vhodné při rozptýlení do vzduchu nebo při aplikaci na pokožku.

Některé studie podporují  účinnost přírodních repelentů proti hmyzu. Například  citronelový olej je účinný jako repelent proti komárům, stejně jako použití levandulových  produktů .

Citronelové svíčky, často prodávané jako přírodní repelenty proti komárům, však nemají žádný vědecký důkaz, který by skutečně prokázal jejich účinnost při odpuzování hmyzu.

Velmi často jde o pečlivou kalibraci koncentrací oleje v různých produktech, aby se lék stal účinným proti hmyzu.