dobení balkonů a zahrad nebylo nikdy tak snadné (a ekonomické). Podívejme se na nejvíce doporučenou metodu pro získání silných a na květ bohatých hortenzií.

Hortenzie, milované a velmi oblíbené pro dodání barev do venkovních prostor, jsou velkorysé rostliny. Jsou také velmi silné a extrémně přizpůsobivé. Snadno se pěstuje na zahradě, ale i v květináčích. Milují stín, ale dobře odolávají i slunci. Zkrátka, abychom správně zaplnili náš „zelený koutek“, jsou hortenzie jako stvořené. S několika malými pěstitelskými tajemstvími můžeme mít vždy krásné a velké hortenzie. Například uvádět do praxe některé metody  stimulace kvetení nebo triky během léta, jak zabránit jejich vysychání.

Jak množit rostliny bez nákladů?

K ozdobení celé zahrady nemusíte kupovat mnoho rostlin. K namnožení hortenzií řízkováním stačí trocha cviku a to vůbec během chvilky. Řízky je nutné provádět v létě, zejména od poloviny července do konce srpna. V tomto období se zvyšuje šance na úspěch.

Jak to udělat? Stačí si vybrat větev s listy (ta, která nekvete). Poté sejměte špičku větve (odřízněte asi 10-15 cm). Poté odstraňte listy, které jsou nejblíže řezu. Horní listy se naopak vodorovně rozpůlí. V tomto okamžiku jsme připraveni na řezání.

Hortenzie vždy krásné, velké a volné, zde je návod, jak na to

Do nádoby vložte trochu půdy vhodné pro nové plodiny (proto obsahující rašelinu a drenáž). Před výsadbou hortenzie navlhčete půdu.

Vložte řízek a máte hotovo. Zakořenění nových hortenzií bude trvat několik dní. V následujících dnech zkontrolujte zdravotní stav listů (samozřejmě by se neměly mačkat), i přes případné počáteční vadnutí. Řízek umístěte na stinné a chladné místo. Zakrytí řízku dnem plastové láhve se může ukázat jako skutečné eso v díře, které stimuluje růst rostliny a vytváří skleníkový efekt. V tomto případě nezapomeňte na lahvičce udělat malé otvory. Po pár týdnech přijde čas na test. Jemně větvičku zatáhněte, abyste zjistili, zda odolává. Pokud je odpověď kladná, znamená to, že kořeny nabývají na síle.

Další zajímavou technikou je koupání ve vodě. Řez musí být zbaven krajních listů, zatímco listy nahoře musí být vždy rozpůleny a vodorovně. Poté větev (alespoň 10 cm dlouhou) ponořte do nádoby s vodou.

Aby se zabránilo tvorbě plísní, doporučuje se často měnit vodu. Jakmile se objeví kořeny, řízek bude muset být zasazen do květináče nebo zakopán.