Zoufale chcete pěstovat rozmarýn doma, ale nevíte, kde začít? Víte, že není nutné mít semeno, ale můžete také použít větvičku odebranou z již vytvořené sazenice? Pojďme se společně podívat, jak to udělat s několika jednoduchými kroky k provedení a třemi různými metodami experimentování, z nichž každá je neomylná!

 

Pro začátek zvolíme řez, který je maximálně 2 roky starý a tlustý 2-3 milimetry, které mají být odebrány z naší sazenice. Větvičky, které jsou příliš mladé, pružné nebo příliš staré, robustní, nebudou kořeny.

Musí být dlouhý 15 cm a k tomu použijeme nůžky řezáním diagonálně vzhledem ke kmeni, abychom rozšířili povrch, který může absorbovat vodu. Pak vytáhneme spodní listy a řez bude připraven k zakořenění.

Množení řízky (metoda 1)

První metoda vidí použití vody pro zakořenění. Řez ponoříme do sklenice asi 2 cm vody a po 20 dnech by se měly objevit první kořeny. Samozřejmě můžeme společně zkusit více pokusů, abychom měli větší šanci na úspěch. Nezapomínejme měnit vodu každé dva dny.

Množení řízky (metoda 2)

Alternativně můžeme řez umístit do malé nádoby se směsí 80% rašeliny a 20% říčního písku. Vložíme řez a pak postříkáme půdu. Nyní, abychom podpořili zakořenění, vytvoříme domácí skleníkový efekt.
Nádobu vystavujeme na slunném místě, ale ne na přímém slunci. A vždy kontrolujeme, zda je půda vždy vlhká. Pokud by vyschla, rostlina by mohla zemřít. Po asi 4 měsících začne sazenice růst.

Násobení osivem

Nakonec může být vynásobena semenem. Semena jsou umístěna uvnitř květů rostliny, poté, co uschnou a okvětní lístky spadly.
Vezměte sklenici o průměru nejméně 10 cm a nalijte semena. Vidličkou zatlačíme dolů a trochu shrábneme zem. Pak zavřeme taškou. Hojně zaléváme. Po 10 dnech se objeví první sazenice. Vzpomeňme si také v tomto případě, abychom ji vystavili na světlém místě a často navlhčili zem. A když se objeví první sazenice, můžeme je rozdělit do mnoha malých sklenic.