Cuketa je jednou z nejoblíbenějších zelenin v Itálii díky své všestrannosti a jemné chuti. Jejich pěstování není obtížné, ale vyžaduje péči a pozornost k dosažení bujného růstu a šťavnatých plodů. V tomto článku se dozvíte, jak správně pěstovat cuketu, starat se o ně, eliminovat přebytky z rostliny a zejména jak odstranit sekundární proud cukety.

Sekundární proud cukety

Cuketa je jednou z nejvíce oceňovaných zelenin v Itálii díky své všestrannosti a jemné chuti. Existují různé druhy cukety, od klasické zelené až žluté nebo dokonce bílé. Zvolená odrůda závisí na osobních preferencích pěstitele a na tom, jak ji chcete využít. Například kulaté cukety z Neapole jsou výborné na vycpané a ty trubky se velmi dobře hodí ke grilování.

V každém případě je nezbytné vybrat kvalitní semena z certifikovaného osiva, pouze tímto způsobem můžete mít silné rostliny odolné vůči chorobám. Kromě toho, cuketa vyžaduje hodně slunečního světla, úrodné a vlhké půdy, ale dobře odvodněné. Nejlepší čas na výsev, je brzy na jaře nebo na podzim, pokud se počasí nestane příliš brzy.

Nezapomeňte pěstovat cukety v blízkosti jiných cucurbits, jako jsou okurky nebo lilky, protože to může vytvořit nežádoucí hybridizace mezi rostlinami.

Jejich správné pěstování znamená zajištění bohaté sklizně šťavnatými plody a odstranění stresu rostlin. Nyní však zjistíme, jak správně odstranit sekundární proud cukety. Tato praxe nám umožní mít bujnější rostlinu.

Správný způsob pěstování cukety

Pěstování cukety vyžaduje zvláštní pozornost k zajištění dobré produkce. Nejprve musíte zvolit správnou půdu a ujistit se, že je dobře odvodněná, aby se zabránilo stagnaci vody škodlivé pro kořeny rostliny.

Jak získat dobrou sklizeň

Cuketa miluje sluneční světlo a přímé vystavení slunečnímu záření po dobu nejméně 6 hodin denně je nezbytné pro podporu jejího vývoje. Je také důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne příliš vlhkou, takže byste měli pravidelně zalévat, aniž byste ji přeháněli.

Rostliny cukety budou mít rovněž prospěch z přidání organických hnojiv nebo kompostu před výsevem nebo během růstové fáze, aby rostlině poskytly živiny nezbytné pro její zdravý a silný růst. Poté, co rostliny dosáhnou určité výšky (obvykle kolem 20 cm), bude užitečné je zředit odstraněním slabších výhonků, aby silnější mohly získat více výživy a životního prostoru. Po těchto jednoduchých, ale důležitých tipech můžete snadno získat pěknou sbírku chutných čerstvých cuket. Ale odstranění přebytků rostliny, jako jsou listy nebo sekundární paprsek, není tak jednoduché, jak si mnozí myslí, existuje přesná technika, jak to udělat. Podívejme se, který z nich.

Jak vyléčit rostlinu cukety

Krásná, zdravá a svěží cuketa vyžaduje určitou pozornost, aby rostla co nejlépe. Zde je několik tipů, jak se o to postarat.

Péče o rostliny cukety

První věc, kterou musíte udělat, je ujistit se, že rostlina má dostatek vody, ale bez přehánění. Zalévání závisí na povětrnostních podmínkách, pokud je horké, musíte vodu častěji, pokud je místo toho počasí chladné nebo vlhké, jen vodu jednou týdně. Je nutné odstranit přebytečné listy z rostliny, protože mohou zabránit vzniku ovoce. Můžete také odstranit samčí květy, protože nepřispívají k produkci cukety.

Použití přírodních hnojiv také pomáhá udržovat zdraví rostliny. Například bohatý organický kompost smíchaný s úrodnou půdou může být použit k obohacení o základní živiny. Další důležitou praxí je odstranění parazitického hmyzu, který může napadnout rostlinu, mšice, bílé midges a roztoče červeného pavouka jsou jen některé z nejčastějších útočníků.

Posledním užitečným trikem je odstranění sekundárního proudu cukety, což umožňuje rostlině zaměřit se na růst hlavního ovoce, a proto produkovat větší a chutnější cukety. Dodržování těchto jednoduchých tipů zaručuje dobrou péči o rostliny a bohatou sklizeň po celé léto.

Odstraňte sekundární proud cukety

Cuketa je snadno rostoucí rostlina a velmi produktivní, ale někdy to může dát nějaké problémy naší zahradě. Jedním z těchto problémů je sekundární proud cukety, který může narušit růst hlavního ovoce.

Odstraňte sekundární proud cukety

Chcete-li odstranit tuto nepříjemnou nepříjemnost, je nutné okamžitě zasáhnout. První věc, kterou musíte udělat, je identifikovat sekundární výhonky a jemně je odstranit pomocí dobře naostřených nůžek a řez by měl být proveden ve vzdálenosti 1-1,5 cm od hlavního kmene. A odstranění výhonků by nemělo být prováděno bez rozdílu, některé z nich mohou být ve skutečnosti užitečné pro podporu rozvoje hlavní rostliny. Pokud bychom je všechny pořezali, mohli bychom výrazně snížit produkci našich cuket.

Jako alternativu k odstranění sekundárních trysek je můžeme také nahradit skutečnými dceřinými rostlinami. Stačí je oddělit od mateřské rostliny, když dosáhnou správné velikosti a vysadit je do vhodné půdy.

Také si pamatujeme, že sekundární proud cukety by neměl být zbytečný, je to ve skutečnosti vzácná složka pro kulinářské přípravky, jako jsou omelety nebo minestrone.

Co je sekundární tryska a jak ji znovu použít v kuchyni

Cuketa je v kuchyni velmi všestranná zelenina, ale často podceňujeme její potenciál. Jednou z nejvíce ignorovaných částí cukety je sekundární tryska, tedy vnitřní část se semeny a vlákny, které obvykle odstraňujeme před vařením zeleniny. Ve skutečnosti může být tento šrot použit k vytvoření lahodných a originálních pokrmů.

Jak znovu použít sekundární trysku

Sekundární tryska obsahuje velké množství vody, vitamínů a minerálů, které mohou obohatit vaše pokrmy. Po vyčištění a nakrájení na malé kousky nebo smoothie může být přidán do čerstvých salátů nebo jako základ pro chutné omáčky, které se podávají s masem nebo rybami.

Pokud máte děti, které je obtížné přesvědčit, aby jedly zeleninu, můžete připravit křupavé občerstvení pomocí sekundárního proudu cukety. Stačí ji nakrájet na tenké proužky a vysušit v troubě, dokud nebude křupavá jako hranolky.

Nevyhazujte sekundární proud cukety, objevte jeho plný potenciál v kuchyni.

Excesy, které mohou poškodit rostlinu

Aby vaše cuketa rostla zdravě a silně, je důležité odstranit přebytky z rostliny. Existuje několik jednoduchých kroků, které můžete provést, abyste tak učinili. Nejprve je třeba odstranit přebytečné listy z rostliny. To umožní, aby světlo lépe proniklo do rostliny a podpořilo růst ovoce. Odstraníte také všechny choroby nebo škůdce, které mohou být přítomny.

Prořezávání rostliny z přebytečných listů

Měli byste také odstranit nepoužité mužské květy z cukety. To pomůže soustředit energii rostliny na ženské ovoce, což zajistí lepší produkci cukety. Další věc, kterou musíte udělat, je upravit množství vody dodávané do rostliny cukety. Vždy se ujistěte, že vaše rostlina není příliš velká nebo příliš malá, aby se zabránilo problémům, jako je kořenová hniloba nebo zažloutlé listy, které mohou také poškodit celou rostlinu.

Nezapomeňte tedy na rostlinu používat pouze přírodní hnojiva, abyste se vyhnuli stresu a tím se vyhnuli poškození v jejích životních procesech. Odstraněním nadměrných negativních faktorů, které negativně ovlivňují růst vaší rostliny, budete mít určitě lepší výsledky v průběhu času.