S ovocem, které se podobá oranžově zbarveným rajčatům, je tomel krásný ovocný strom, který lze také pěstovat v květináčích. Ujistěte se, že půda je čerstvá a odvodňující, v případě potřeby pokračujte v prořezávání a pravidelně přesazujte.

 

Původem z Asie, konkrétně z Cine a Japonska, strom rajčat produkuje plody, které na první pohled vypadají jako velká oranžová rajčata, ale které jsou připevněny k větvím, jako by to byla jablka. Jsou to plody se šťavnatou a sladkou buničinou, zvláště očekávané v podzimní sezóně.

Tomel strom roste dobře v jakémkoli typu půdy a pokud chcete, můžete jej také pěstovat v květináčích, ale v tomto případě očekávejte snížený vývoj a nižší produkci ovoce ve srovnání s rostlinami pěstovanými v plné půdě. Pro dobrý vývoj rostliny budete muset pamatovat na to, abyste rostlinu přesadili do větších a větších nádob, abyste zajistili dostatečné množství půdy u kořenů. Pravidelně vrhejte a zalévejte a chráňte svůj strom před rozšířenými a častými útoky hmyzu a škůdců.

Popis a odrůdy

Původem z Číny, strom tomel (Diospyros kaki) patří do rodiny Ebenaceae a je považován za subtropický druh, který se nyní přizpůsobuje nejrůznějším klimatickým podmínkám. Dokonce i v naší zemi se rajčata nyní pěstují na celém poloostrově, i když na severu mladší rostliny pravděpodobně tolerují malou vlhkost zimního období.

Nejběžnějšími odrůdami v Itálii jsou lotos Romagna, který produkuje intenzivní žlutooranžové plody s měkkou, sladkou a téměř želatinovou dužinou, a vanilka z Kampánie, s pevnější dužninou než lotos a tmavší barvou. Zvláště ceněné mezi persimmons jablko, jsou pak odrůdy Fuyu, Suruga, O’Gosho a Jiro.

Kdy a jak ji zasadit

Nejlepší čas na přesazení stromu rajčat je podzimní a zimní měsíc, až do začátku jara. Pro výsadbu rostliny musíte nejprve vykopat díru orientačních opatření 70x70x70 cm. Po umístění rostliny límcem těsně mimo povrch půdy ji zakryjte oplodněnou zeminou a jemně stlačte nohama. Pak vodu vodu pro lepší zakořenění.

Půda a hnojivo

Ideální půda pro pěstování stromu rajčat musí být úrodná a odvodňující, aby se zabránilo riziku stagnace vody. Pokud jde o hnojivo, ideální je přidat hnůj nebo produkt s pomalým uvolňováním.

Zavlažování

Tomel je poměrně rustikální druh, proto dobře snáší suchá období. Pokud je léto obzvláště horké, je lepší poskytnout další zalévání.

Násobení

Množení persimmons se obvykle vyskytuje roubováním. Co to znamená? Jedná se o metodu množení, která spočívá ve spojení dvou částí různých rostlin, ale stále podobných, aby vytvořily jednoho jedince. V praxi je živá část rostliny, nazývaná nesto, svařena na jiné části opatřené kořeny, nazývanými podnože. Aby se dal život podnožovým rostlinám, setí se obvykle provádí také se semeny extrahovanými z ovoce.

Prořezávání

Prvním pravidlem pro dobré prořezávání je dělat to šetrně tím, že na větvích ponecháte velkorysé množství poupat. Současně je nutné ředit větve, které jsou příliš husté, aby se snížil časný pád malých plodů v důsledku nedostatku světla v listí, což je podmínka, která může také upřednostňovat přítomnost košenily. Doporučuje se proto ke konci zimy větve ztenčit a ujistit se, že ty, které zůstanou, jsou dostatečně vzdálené.

Nemoci a škůdci

Tomel podléhá několika chorobám a napadení škůdci. Hydrogenuhličitan sodný rozpuštěný ve vodě se obvykle používá k zastavení houby známé jako padlí nebo bílá plíseň; Aby se zabránilo šíření šedé plísně, používá se měděná zelená. Tomel může být také ovlivněn hmyzem zvaným sesia, můrou, jejíž larvy vykopávají tunely v kůře rostliny: jednoznačným znakem jejich přítomnosti je žloutnutí, ne-li dokonce vadnutí. Další nebezpečí představuje ovocná muška (Ceratitis capitata), které lze zabránit tím, že po jejich zrání nikdy neopouští plody na rostlině. Tomel může být také ovlivněn mealybugs, které se pohybují postřikem kapradí macerátů na rostlině nebo ošetřením minerálními oleji.