Základní operace s kořenem levandule řízky.

 

Stejně jako mnoho rostlin, levandule může být také množena řízky: to znamená, že přes větvičky získané z mateřské rostliny a znovu vysazené po zakořenění.

Řízky jsou zdánlivě snadný proces, nicméně vyžadují zvláštní opatření v závislosti na dané rostlině: v tomto případě levandule, ve skutečnosti.

Podívejme se tedy, jak ji správně šířit.

  1. Období: ideální doba pro zakořenění levandulových řízků je jaro, nebo těsně před podzimem nebo mezi zářím a říjnem.
  2. Řezání: Za prvé, pro správné řezání větviček potřebujete čisté a sterilizované nástroje. Vyberte si zdravou, listovou větev z dospělé mateřské rostliny (tj. Nejméně 2 roky). Nacvičte šikmý řez.
  3. Řezání: řez musí mít vlastnosti větvičky o délce asi 10 cm, ze které musí být odstraněny listy na základně.
  4. Půda: Levandulové řezání může být zakořeněno v malých květináčích půdy. Je však důležité, aby to mělo odtokovou složku, protože přebytečná voda může poškodit řezání a zabránit jeho růstu.
  5. Voda: nebo ji můžete zakořenit ve vodě, vložit větvičku do sklenice vody, tímto způsobem bude také možné kontrolovat průběh kořenů.
  6. Expozice: expozice řízků se může lišit v závislosti na období, obecně je však vhodné chránit je před příliš přímým slunečním zářením, ale také před extrémně nízkými teplotami.
  7. Zalévání: pokud jste se rozhodli zasadit řez do země, je dobré ho udržovat vždy vlhký, aby se zabránilo tomu, že úplně vyschne.
  8. Dekantace: když si všimnete, že se listy a stonek řezu začínají vyvíjet, je čas přenést je do zahrady nebo do hrnce odpovídající velikosti.