Rozmarýn je velmi oblíbená aromatická bylina, která nesmí chybět na pečených bramborách a pečeně. Ale existuje mnoho dalších způsobů, jak využít jeho vlastnosti a jeho intenzivní vůni. Pojďme se s nimi setkat společně.

Rozmarýn je vysoce ceněná aromatická rostlina. Je součástí čeledi Lamiaceae a roste spontánně v oblasti Středomoří. Výborná na  pečeně , patří  mezi klasické aroma používané při vaření . Velmi dobře se také páruje s  bramborami  a  luštěninami , jako je  cizrna . Mimo jiné je to také velmi  nenáročná rostlina na pěstování . Měli byste ho mít vždy po ruce, v rohu zahrady nebo v dóze na balkoně nebo na kuchyňském parapetu.

Vzhledem k tomu, že je velmi odolný, nevyžaduje velkou péči. Jak již bylo zmíněno, několik snítek rozmarýnu se používá k ochucení  pečeně a masa  , jako je hovězí pečené v troubě. Skvěle vypadá na pečených bramborách posyp jehličí. Mnozí ji pak používají k  dochucení soli a oleje.

Kromě ochucení olejem a solí vyzkoušejte také rozmarýn

Jak již bylo zmíněno, ochucený olej a sůl nejsou jedinými způsoby, jak mít koření s vůní rozmarýnu. Podívejme se například, jak z něj připravit  krémovou omáčku  , kterou použijeme místo hořčice, kečupu a majonézy. Budeme muset jednoduše smíchat kelímek  bílého jogurtu  (nejlépe řeckého) s jehličkami odebranými ze  2 nebo 3 snítek čerstvého rozmarýnu , nasekaného velmi jemně. Vše rozmixujte  . Vložte do nádoby a uzavřete víčkem.

Vložte do lednice a nechte  3 dny marinovat . Po této době je náš rozmarýnový krém připraven k namazání na  bruschettu, krutony a chlebíček . Vynikající také do  sendvičů a zábalů  a jako  doprovod k suchým bílým masům , jako je kuřecí a krůtí.

6 fenomenálních využití rozmarýnu v domácnosti pro zdraví a krásu

Ale kromě ochucení oleje a soli a k ​​přípravě dalších druhů koření  se použití rozmarýnu neomezuje pouze na vaření. V první řadě je to výborný  repelent . Umístěný v blízkosti dveří a oken chrání  před šváby . Navíc pleťová voda složená z vody a rozmarýnu, nastříkaná na kůži, je výjimečná, aby se zabránilo kousnutí  komáry.

Také v domácnosti se  přírodní  mycí prostředek na bázi rozmarýnu výborně hodí na  úklid koupelny . Připravuje se svařením půl litru vody s hrstí jehličí. A opět řešení skládající se z teplé vody a rozmarýnu je babiččin lék na  odstranění zápachu potu z oblečení.

Po velkých jídlech   usnadní trávení bylinný čaj  nebo nálev s rozmarýnem . Několik kapek esenciálního oleje přidaných do  vody do koupele působí jako  antiseptikum, tonikum, zmírňuje pot a stimuluje krevní oběh.

A nakonec, abyste  zakryli první šediny , můžete zkusit opláchnout vlasy roztokem připraveným ze 3 polévkových lžic nasekaných jehličí a nechat asi půl hodiny odležet.