Věděli jste, že zbytky zahradních rostlin by neměly být vyhozeny? Můžete získat obrovské výhody, pokud je znovu použijete, pojďme zjistit, jak!

Zbytky rostlin

Opětovné použití zbytků zahradních rostlin k hnojení půdy je nejpřirozenější a nejúčinnější způsob, jak jí vrátit všechny potřebné živiny, které mají být přeneseny do nových rostlin, aby rostly svěží a zdravé. Obvykle jsou odstraněny, aby je vyhodily do koše, ale s permakulturní metodou získáte lepší výsledky a také uděláte mnoho dobrého pro životní prostředí. Pojďme zjistit, jak udělat zahradní zbytky, kořeny, větve a listy se stanou organickým hnojivem!

Neházejte zbytky zahradních rostlin

Většina lidí, když se rostliny dostaly na svou cestu a produkovaly ovoce, má zvyk vytrhávat rostliny, pak odstraňovat kořeny, stonky a listy s úmyslem vyčistit půdu.

Je běžnou rutinou mít opět volnou půdu k výsadbě dalších sazenic, ale místo toho, abychom zbytky vyhodili nebo je dali do kompostu, můžeme je znovu použít.

Ve skutečnosti je můžeme udělat na malé kousky a vrátit je zpět do země, přímo na místo, kde se vyvinuly. Tato praxe je užitečná k tomu, aby příroda následovala svůj směr a neměnila ho.

listoví

Jak je známo, když přijde podzim, větve a listy padají na zem, kde se časem rozkládají a stávají se organickou hmotou. Podobně všechny rostliny umírají, když jsou na konci svého životního cyklu a rozkládají se na stejném místě, kde rostly.

Permakultura je životně důležitý proces

Tento proces je základem pemakultury, která se skládá z integrovaného procesu návrhu založeného na ekologických principech a strategiích pro vytvoření udržitelného a vyváženého prostředí.

V praxi se s tímto systémem rostliny rozkládají a vracejí půdě své živiny, což vede k nekonečnému a nekonečnému životnímu cyklu.

Zbytky rostlin mohou být umístěny na stejném místě, kde rostly, nebo na jiném místě na zemi, kde musíte zasadit jiné rostliny.

Výsledkem je, že zbytky zahrady se mohou proměnit v kompost, který je již k dispozici v samotné půdě, která bude mít výživu zpět. S odkazem na tuto metodu se vyhnete používání chemických hnojiv a dáte půdě šanci zlepšit její složení.

Zahradní rostliny

Jak provést postup

Chcete-li co nejlépe znovu použít zahradní zbytky a učinit z nich silné organické hnojivo pro růst jiných rostlin, je vhodné mít pár velkých nůžek, aby se zbytky rozřezaly na malé kousky. Tímto způsobem se urychluje rozklad a zabraňuje se riziku přilákání hlemýžďů, které by zničilo rostliny.

Nepokládejte na zem silnou, ale tenkou vrstvu, abyste urychlili hnilobu a co nejrychleji vytvořili kořeny a listy organické hmoty. Zbývající v zemizbytky se hnijí a dostanou se hluboko a přidávají více organické hmoty.

Přínosy pro získanou půdu jsou také lepší provzdušňování a lepší odvodnění půdy. Kromě toho se také zvyšuje zadržování vody v půdě, získané díky mulčování. Tímto způsobem půda v letní sezóně zůstává chladnější a nebude okamžitě odpařovat vodu.

Zbytky zahrady mohou být také umístěny v kompostéru, ale nejrychlejším a nejpřirozenějším systémem je dát je přímo do země nakrájené na malé kousky. Je však třeba věnovat pozornost zbytkům nemocných rostlin, které musí být hozeny do koše, aby se zabránilo šíření hub.

Jak jsme viděli, místo toho, abychom zbytky zahrady vyhodili do koše, použijme je k výživě půdy a zajištění vynikajícího přísunu organických látek do jiných rostlin. Jediné, co musíme zkontrolovat, je, zda jsou pozůstatky postiženy chorobami a v tomto případě je lepší se jich zbavit.