Jak zasáhnout do orchideje s měkkými listy a visí dolů? Zde je to, co se děje s vaší rostlinou a jak ji okamžitě obnovit.

Orchidej s měkkými listy a visí dolů

Pokud má vaše orchidej měkké, klesající listy směrem dolů, pak je problém. Pokud jste si všimli tohoto detailu, o kterém vás ujišťujeme, že není zanedbatelný, pokračujte ve čtení. Pojďme společně zjistit, jak se starat o vaši rostlinu.

Orchidej, vlastnosti této krásné pokojové rostliny

Mezi nejprodávanějšími a oceňovanými rostlinami na světě se orchidej velmi dobře hodí k životu kdekoli, dokonce i v bytě, pokud si pro ni vyhradíte správnou péči.

Patří do rodiny Orchidaceae jednoděložné, existuje více než 30.000 druhů po celém světě s výjimkou pouštních a polárních oblastí. Ačkoli se jedná o suchozemské rostliny, existují také některé epifytické druhy, které rostou na jiných rostlinách a používají je jako podporu.

Orchidea

Jaké jsou hlavní rysy orchideje? Vidíme je společně. Za prvé, identifikace této rostliny je opravdu jednoduchá díky jejich bilaterální symetrii. Orchideje mají jedinou společnou strukturu, která jim umožňuje odlišit se od všech ostatních: tyčinky a stylus, které se spojují na základně, 3 okvětní lístky a 3 sepály a nakonec sloupec.

Morfologie je také velmi pestrá. Existuje mnoho druhů orchidejí: malé, střední a obří. Některé mohou dokonce přesáhnout délku 14 m. Znáte druh Sobralia altaissima? To je příklad.

Malá zvědavost. Věděli jste, že orchideje vydávají různé vůně v závislosti na druhu? Někteří jako Cattleya voní skořicí nebo pepřem, zatímco jiní voní podobně jako růže nebo gardénie. Totéž platí pro barvu.

Najdete orchideje s nejrůznějšími barvami. Tyto rostliny mají velmi zvláštní rys: mohou přizpůsobit své barvy, aby přilákaly hmyz, protože nemají nektar, a proto používají vizuální složení barvy, aby je přilákaly k jejich květinám.

Není snadné se starat o orchideje a ti, kteří mají tuto rostlinu doma, to velmi dobře vědí. Pokud jste si také všimli tohoto detailu, nebo že listy jsou měkké a klesající, pokračujte ve čtení. Vysvětlíme, co se děje s vaší rostlinou a jak ji můžete obnovit.

Orchidej s měkkými a visícími listy: jak ji obnovit

Ačkoli orchideje jsou rostliny, které mohou žít dobře v jakémkoli prostředí, dokonce i v bytě, není vždy snadné se o ně postarat.

Pokud nedostávají správné živiny nebo správné zavlažování, mohou snadno uschnout. Jak víte, že vaše rostlina není v pořádku? Existuje jeden detail, který vám nemůže uniknout: všimnete si, že vaše orchidej začíná mít měkké a visící listy.

Orchidej s měkkými listy

Pokud se setkáte s touto charakteristikou, znamená to, že vaše rostlina potřebuje více pozornosti a péče, aby se vrátila ke zdraví. Ale jaké jsou skutečné důvody, proč orchidej má vlnící se listy a již není energická a masitá? Pojďme to zjistit společně.

Mezi nejčastější příčiny měkkých a visících listů patří nedostatek vody, nadměrné zalévání, některé nemoci a nízká vlhkost. Pečlivě zhodnoťte svou rostlinu a její podmínky pěstování. Tímto způsobem budete schopni identifikovat příčiny malátnosti vaší rostliny a identifikovat řešení problému. Pojďme analyzovat každý bod.

1. Nedostatek zavlažování

To je hlavní důvod, proč můžete skončit s orchidejí s měkkými, klesajícími listy. I když je to rostlina, která nepotřebuje příliš mnoho vody, pokud dostane málo, je to výsledek: listy uschnou a mají nezdravý vzhled.

Pokud zkontrolujete zbytek rostliny, měli byste si všimnout suchého substrátu a zvadlých, suchých kořenů. Jak tento problém vyřešit? Okamžité zalévání rostliny a sledování zdravotního stavu listů, kořenů a půdy, které musí být vždy vlhké.

2. Nadměrné zalévání

Pokud málo vody není dobré pro orchidejenadměrné zalévání není ani zdravé: příliš mnoho vody může způsobit, že listy se zvrásčí a uschnou. Důvod je hlavně jeden: kořeny hnijí a s mrtvými kořeny vaše rostlina nebude schopna absorbovat vodu a živiny potřebné k růstu.

Shnilé kořeny orchidejí

Jak problém vyřešit? V tomto případě byste se měli vyvarovat nadměrného zavlažování rostliny a mokré pouze v případě, že zjistíte, že půda je suchá. Pokud vidíte, že kořeny jsou měkké, černé nebo hnědé, vaše rostlina není dobře, takže je třeba prořezat kořeny, abyste zachránili rostlinu.

3. Nemoci

Orchideje, stejně jako všechny rostliny, mohou onemocnět. Mšice, roztoči, košenily jsou škůdci, kteří mohou způsobit největší škody. Pokud si všimnete bílých teček nebo černých skvrn na listech, je čas běžet na kryt. K vyřešení tohoto problému můžete použít přírodní prostředky, jako je  jedlá soda nebo mléko.

4. Nízká vlhkost

Dostáváme se k poslednímu bodu, nízké úrovni vlhkosti, která se obecně vyskytuje v uzavřených prostředích, jako jsou byty, kde jsou často umístěny orchideje. Malá vlhkost způsobuje, že listy rostliny se vrásčí.

Uschlá orchidej

Jaké je řešení? Nainstalujte zvlhčovač v blízkosti rostliny nebo umístěte orchidej do blízkosti jiných pokojových rostlin, které přirozeně zvyšují vlhkost.

Pokud budete postupovat podle těchto tipů, ujišťujeme vás, že vaše orchidej s měkkými a visícími listy se v krátké době vrátí ke zdravému a energickému. Jen trochu pozornosti, aby se to znovuzrodilo.