S jeho kvetení od šeříku po modrou, hortenzie je velmi krásná rostlina, která roste i v květináčích: možná jste nevěděli, ale její barvy mohou také záviset na kyselosti půdy. Nemá rád přímé vystavení slunci, ale preferuje stín; Vyžaduje hodně vody, ale ne kohoutku doma, a potřebuje prořezávání v určitých obdobích roku. Podívejme se, jak ji pěstovat v nejlepších podmínkách a jak se o ni starat.

 

Hortenzie je rostlina, která roste v květináčích nebo v zahradě a umisťuje ji do oblasti stínu nebo částečného stínu.

Hortenzie (Hydrangea macrophylla) je okrasná rostlina asijského původu, která preferuje stín a tukovou zeminu. Rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči: dobře odolává zimě a na jaře dává kvetení, které je skutečnou explozí barev. Hortenzie (Hydrangea macrophylla) je okrasná rostlina asijského původu, která preferuje stín a tukovou zeminu. Rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči: ve skutečnosti dobře odolává zimě a na jaře dává kvetení, které je skutečnou explozí barev.

Ve skutečnosti byste měli vědět, že hortenzie je součástí sciaphilous rostlin, tj. Všechny ty rostliny, které nemají rádi přímé vystavení slunci. Takže pokud nemáte trávník nebo balkon orientovaný na jih nebo východ, můžete mít stále zaručené květy díky těmto rostlinám (kromě hortenzie, kamélie, astranzie, bellflower, kalina a většiny kapradin), které jsou dobré i ve stínu.

Jak pěstovat hortenzie

Hortenzie mohou být pěstovány ze semen, řízky nebo nákupem rostliny ve školce výsadbou. Pokud již máte, můžete sbírat semena, jakmile květy uschnou a malé zelené tobolky obsahující semena jsou zralé. Poté sbírejte kapsle a nechte je několik dní uschnout na chladném a suchém místě.

Kdy pěstovat hortenzie

Nejlepší čas na výsadbu hortenzie se shoduje s podzimem, mezi říjnem a listopadem a s jarem mezi březnem a dubnem. Pokud chcete zasadit hortenzie řízky, nejlepší čas je podzim, ještě lepší, pokud se tato operace provádí v říjnu.

Půda a zalévání

Chcete-li pěstovat hortenzie, vyberte acidofilní půdu. Pamatujte, že země musí být vždy vlhká. Hortenzie, i když zůstává ve stínu, vyžaduje hodně vody, zejména když kvete, ale vždy věnujte pozornost stojaté vodě a možné přítomnosti vápence, protože vaše rostlina by mohla riskovat smrt. Pro zbytek ji zalévejte přímo na kořeny, a to i dvakrát denně v létě.

Teplota a expozice

Jak jsem vám vysvětlil hned, měli byste se vyvarovat vystavení hortenzie přímo slunečnímu světlu: rostlina preferuje, aby byla umístěna v částečném stínu, s chladným a vlhkým klimatem, díky hojnému zalévání a teplotě, která by měla být kolem 18 stupňů. Podobně věnujte pozornost velmi chladným obdobím: v zimě se doporučuje pokrýt zem provedením tzv. mulčování, aby hortenzie vydržely i nejchladnější období.

Jak pěstovat hortenzie v květináčích

Pokud jste se rozhodli pěstovat hortenzie v květináčích, pak víte, že musí být dostatečně velký, aby vyhovoval rostlině, aby jí poskytl dostatek prostoru k růstu. Ujistěte se, že hrnec má na dně drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Obecně se doporučuje průměr hrnce nejméně 30-40 cm pro umístění jedné rostliny hortenzie. Existují některé druhy hortenzie, které jsou nejvhodnější pro pěstování v květináčích:

  • Hortenzie Azory
  • paniculate hortenzie

Jak vyléčit hortenzie

Péče o tuto rostlinu velmi závisí na konkrétní odrůdě a podmínkách prostředí, ve kterých rostou. Musíte věnovat pozornost specifickým potřebám každé odrůdy hortenzie. Příklad? Některé mohou vyžadovat více prořezávání, zatímco jiné mohou být odolnější vůči chladu nebo suchu.

Zavlažování

Stejně jako mnoho rostlin, hortenzie také potřebují správné zavlažování. Udržujte půdu neustále vlhkou, ale ne nasáklou. Zabraňuje nadměrnému vysychání půdy a také stagnaci vody. Kapání nebo zalévání nohou rostliny je vhodnější, aby se zabránilo smáčení listů a květů, protože to může přispět k výskytu plísňových onemocnění.

Prořezávání

Prořezávání se také liší v závislosti na typu hortenzie, kterou máte. Hortenzie na Azorských ostrovech kvetou na větvích předchozího roku, takže by měly být po odkvětu prořezány, aby upřednostnily nové výhonky, které budou kvést v následujícím roce.

Panynet hortenzie, na druhé straně, kvetou na nových větvích a mohou být prořezány v zimě nebo na jaře. V každém případě nezapomeňte kdykoli během roku odstranit suché a poškozené větve.

Prořezávání

Stačí stačit hortenzie dvakrát ročně, počínaje únorem, po období mrazu a před jarním kvetením. Chcete-li to udělat nejsprávnějším způsobem, musíte odstranit nejslabší větve, aby se rostlina mírně ztenčila. Pak odřízněte stonky, které dělaly květy v minulé sezóně, na polovinu jejich délky, dávejte pozor, abyste neřezali nové výhonky. Druhé prořezávání, méně náročné, by pak mělo být provedeno na konci kvetení, ke konci září, řezáním pouze největších větví a použitím již spadaného listí k zakrytí kořenů s ohledem na snížení teploty.

hortenzie-kultivační hrnec

Oplodnění

Doba hnojení je soustředěna na jaře, mezi březnem a dubnem, a v létě, mezi červnem a červencem, a hlavním účelem dobrého hnojení je podpora kvetení rostliny. Vzhledem k tomu, hortenzie je rostlina, která obzvláště miluje draslík, budete muset získat acidofilní rostlinné hnojivo nebo hnojivo bohaté na tento minerál.

Kvetoucí

I zde se kvetení hortenzií liší v závislosti na druhu a odrůdě. Obvykle začíná na jaře nebo v létě, ale může pokračovat až do podzimu. Některé odrůdy jsou schopny produkovat květiny i v zimě, kdy je klima mírné. Obecně kvetou mezi jarem a létem a jejich barvy jsou: bílá, růžová, modrá, fialová, červená, zelená nebo dokonce vícebarevná.

Pěstování hortenzie v květináčích

Pokud chcete pěstovat hortenzie v květináčích, získejte jednu skromnou velikost (o průměru 50-60 cm) a vždy věnujte velkou pozornost tomu, kolik se rostlina koupe, protože, jak bylo uvedeno výše, hortenzie vyžaduje hodně vody, i když není nikdy umístěna tak, aby přímo vystavovala slunci. Pak ji zalévejte ve večerních hodinách nebo v časných ranních hodinách. Pokud ji můžete namočit dvakrát denně, rozdělit množství vody, tím lépe. Nepoužívejte vodu z vodovodu, pokud již víte, že je tvrdá, tj. velmi vápenatá. Chcete-li to napravit, můžete přidat půl šálku octa a nechat vodu odpočívat alespoň jeden den.

Jak vyléčit hortenzie v zimě

Během chladnější sezóny chrání hortenzie před náhlými změnami teploty. Zabalte základnu rostlin vrstvou mulče nebo slámy, abyste izolovali kořeny před chladem. Můžete také pokrýt hortenzie ochrannou tkaninou nebo netkaným krytem, abyste je chránili před mrazem.

Nemoci a škůdci

Navzdory tomu, že je hortenzie obecně odolnou rostlinou, může se také setkat s některými problémy, a to jak v souvislosti s vnějšími faktory, tak s nedostatečnou péčí.

Například, když je rostlina napojena vodou, která obsahuje vápenec, listy budou mít tendenci zbarvit žlutě: k vyřešení problému můžete začít zavlažovat jednoduše pomocí dešťové vody.

Jakákoli plísňová onemocnění, signalizovaná přítomností malých zelenožlutých skvrn na listech, mohou být zase způsobena nadměrným nebo nedostatečným množstvím vody. Mezi zvířaty, která mohou napadnout rostlinu, byste se měli bát roztočů košenily a červeného pavouka, které mohou způsobit, že listy budou žluté a způsobí jejich pád.