Petržel je aromatická rostlina široce používaná v italské kuchyni. Pojďme společně objevit triky, jak ji sklízet ve správnou roční dobu a především ji uchovat tím nejsprávnějším způsobem.

Sbírejte petržel

Mezi nejoblíbenější aromatické rostliny všech dob určitě patří petržel . Je to ve skutečnosti velmi chutné jídlo s štiplavou a jedinečnou chutí. Dá se umístit na mnoho nádobí, kterému jistě dodá ten zvláštní nádech. Je zřejmé, že jako všechny věci, i toto má tendenci se s přibývajícími dny poškodit.

Právě z tohoto důvodu je vhodné naučit se konzervační techniky , díky kterým si tato zelenina uchová své vlastnosti. Musíte také vědět, že jsou ty správné chvíle pro jeho sběr, protože právě v určitých obdobích roku dokáže vydat ze sebe to nejlepší z hlediska chuti a výnosu. Zde je to, co jsme zjistili o petrželce, o době sklizně a především o její ochraně.

Petržel: vlastnosti aromatické rostliny

Když mluvíme o aromatických bylinkách, nelze nezmínit petržel. Tato rostlina je skutečně rozšířená ve všech oblastech Itálie. Pěstuje se velmi snadno a má mnoho zdravotních výhod pro ty, kdo ji konzumují. Pamatujeme si ho pro terapeutické využití, které může vyvinout při zadržování vody a hromadění přebytečných tekutin. Jeho listy jsou také detoxikační a jejich pravidelné užívání by mohlo pomoci odstranit toxiny , které se hromadí v těle.

Petržel

Výhody plynou z přítomnosti všech složek, které přispívají k tomu, že petržel je ušlechtilá potravina. Hovoříme o tucích, cukrech, sacharidech, bílkovinách, vláknině, sodíku, draslíku, vápníku a železe, tedy o skutečně vzácných prvcích. Podle některých odborníků je petržel silný přírodní protizánětlivý prostředek a lze ji použít k potlačení zápachu z úst a na podporu trávení. Lze jej konzumovat syrové i vařené, protože každý recept lze vylepšit v závislosti na použití tohoto jídla. V některých částech Itálie se používá k dekoracipokrmů, protože jeho listy jsou skutečně charakteristické.

Kdy ji sklízet: tady je to správné období

Jak již bylo zmíněno výše, existuje roční období, kdy je sběr petržele nejlepší. V tomto případě nehovoříme o měsících nebo ročních obdobích, ale o fázi růstu , která se u této rostliny vyskytuje. Pro využití organoleptických vlastností produktu se doporučuje sklízet petržel před květem. Je to proto, že když květy kvetou, chuť listů se zesvětlí.

Petržel

Je také možné jej sklízet, když po seříznutí vyraší nové listy nebo když jsou vnější části rostliny příliš velké ve srovnání s vnitřními. Tyto malé triky vám umožní určit nejlepší fázi pro sklizeň, a to nejen pro to, co přinesete na stůl, ale také pro nové možnosti, které se rostlině nabídnou. Nové listy tak budou mít možnost expandovat, zatímco v přítomnosti starých by mohly uschnout dříve, než je nutné.

Jak skladovat čerstvou petrželku?

Stejná opatření je třeba dodržovat při uchovávání čerstvé petrželky. Tato rostlina je opravdu velmi choulostivá, a proto by mohla být poškozena, pokud by nebyla chráněna tím nejlepším možným způsobem. Petržel lze skladovat v mrazničce, pokud je umístěna ve speciálních sáčcích a rozmrazena v době spotřeby .

Co se ale lednice týče, je potřeba petržel skladovat v nějakých plastových obalech nebo uvnitř trochu alobalu. V tomto případě však vzácná aromatická bylina vydrží jen tři dny, poté se vyhodí. Mnozí navrhují umístit petržel do vlhkého hadříku a umístit ji do mrazícího sáčku. Uvolní tak vlhkost a její listy nebudou předčasně uschnout.

Klasický typ konzervace se týká možnosti umístění petržele do vody. Jediné, co musíte udělat, je vložit stonky zeleniny do vody, vše zakrýt průhlednou fólií a umístit petržel do chladničky. V tomto případě by doba trvání produktu měla být přibližně týden. Zkoušeli jste někdy některý z těchto triků?